Kolor niebieski kojarzy się z niebem, morzem, wolnością i przestrzenią. Wzmaga kreatywność, działa inspirująco i relaksuje. Chcesz czuć jego odprężającą moc na co dzień? Poznaj najpiękniejsze rośliny, dzięki którym ten ulubiony kolor greckich bogów przeniesiesz także do przydomowego ogrodu.

Roślin ogrodowych w kolorze niebieskim jest bardzo wiele. My wybraliśmy pięć, na które warto zwrócić szczególną uwagę: chaber bławatek, dzwonek karpacki, goryczka, hortensja ogrodowa i przegorzan banatyński. Przeczytaj, jakie mają wymogi w zakresie uprawy i pielęgnacji, a dowiesz się, która z nich idealnie sprawdzi się w Twoim przydomowym ogrodzie.

Chaber bławatek: roślina łatwa w uprawie

Ta jednoroczna roślina o subtelnym wyglądzie jest ceniona od stuleci – m.in. w ziołolecznictwie i kosmetyce. Stanowiła symbol pruskiej skromności, była też ulubionym kwiatem Kaszubów oraz Wilhelma I. Kwitnie od maja do sierpnia i osiąga wysokość 30–90 cm. Charakteryzuje się cienką, wzniesioną łodygą i atrakcyjnym, wielobarwnym kwiatostanem. Nas oczywiście interesują jej niebieskie odmiany ogrodowe: Jubilee Gem i Blue Boy.

Chaber bławatek będzie dobrym wyborem dla początkujących ogrodników. Jest rośliną łatwą w uprawie i nie ma dużych wymagań glebowych. Lubi miejsca nasłonecznione i gleby ubogie w składniki odżywcze. Przyjmie się w ogrodach przydomowych: na rabatach i w innych wyeksponowanych miejscach.

Nasiona chabra bławatka należy sadzić w marcu i kwietniu. Do uzyskania 1000 roślin wystarczą 2–3 g nasion rozsadzonych w odległości ok. 20–30 cm od siebie. Na rozkwit muszą poczekać około 10 tygodni.

Bławatek, choć piękny, ma tendencje do samoistnego rozsiewu. Jeśli nie chcesz, by rozrósł się w ogrodzie, przekwitające kwiatostany należy przycinać.

Dzwonek karpacki: piękna ozdoba ogródka skalnego

Rzadko spotykana, niezwykle efektowna bylina o wiotkich łodygach, sercowatych liściach i charakterystycznych pędach: nagich lub pokrytych włoskami. Rośnie w kępach i osiąga wysokość 15–40 cm. Kwitnie od czerwca do lipca – delikatne, dzwonkowate kwiaty o wyjątkowym, lazurowym kolorze wyrastają na długich szypułkach, pojedynczo lub w grupie. W naturalnym środowisku porasta skały wapienne.

Dzwonek karpacki rozrasta się wolno i nie jest ekspansywny. Lubi podłoże średnio wilgotne, przepuszczalne i bogate w wapń. Można sadzić go z nasion lub przez podział bryły korzeniowej. Jeśli zależy Ci, by ponownie zakwitł, musisz odciąć przekwitłe kwiaty (razem z pędem). Jest w pełni mrozoodporny.

Będzie doskonałym wyborem do ogródków skalnych (doceni miejsce między kamieniami), na murki oporowe i rabaty.

Goryczka: dla wielbicieli roślin o dzwonkowatych kwiatach

Ta piękna bylina, zawdzięczająca swoją nazwę gorzkiemu posmakowi liści i korzeni, występuje na świecie w ok. 300 odmianach. W Polsce jej dziko rosnących gatunków jest ponad 20 i wszystkie objęte są ochroną. Te, które przeznaczone są do uprawy, tworzą grupę wewnętrznie niejednorodną – różnice między poszczególnymi gatunkami dotyczą zwłaszcza wymogów glebowych.

Do ogrodu warto wybrać goryczkę bezłodygową, która nie sprawia dużych problemów w uprawie. Choć wyrasta na wysokość zaledwie 5 cm, jest jedną z najpiękniejszych odmian tej wyjątkowej rośliny – ozdobi Twój ogród intensywnie kobaltowymi dzwonkami.

Goryczka bezłodygowa preferuje miejsca nasłonecznione lub półcień. Wymaga gleby próchniczej, bogatej w składniki odżywcze i przepuszczalnej. Choć roślina nie może namoknąć, jej podłoże musi być umiarkowanie wilgotne – ziemię, w której rośnie, warto wymieszać więc z piaskiem i odrobiną gliny. Jeśli masz obawy, że ziemia jest zbyt uboga, możesz zastosować kompost. Poprawę warunków termicznych zapewnisz zaś, gdy dodasz do podłoża torfu ogrodniczego kwaśnego firmy Ziemovit.

Wysiewu można dokonać na dwa sposoby: z nasion – jesienią lub zimą (wymagają przemrożenia) lub przez podział kępy po zakończeniu okresu kwitnienia. Aby rośliny zachowały dobrą kondycję, a w Twoim ogrodzie pojawiły się również młode okazy, zabieg warto powtarzać co ok. 2 lata.

Goryczka bezłodygowa kwitnie w maju i czerwcu. Potrafi także zakwitnąć ponownie między wrześniem a październikiem. Jest rośliną mrozoodporną. Sprawdzi się w ogrodzie skalnym i na rabatach bylinowych.

Hortensja ogrodowa: roślina zmieniająca kolor

Ten popularny krzew liściasty latem zdobi wiele ogrodów swym dekoracyjnym, wielobarwnym kwiatostanem o średnicy do 25 cm. Pięknie pachnie i nie sprawia problemów w uprawie – będzie kwitła na niebiesko, jeśli o nią odpowiednio zadbasz.

Krzewy z doniczek można sadzić przez cały rok, ale najlepiej robić to w okresie wiosennym. Sprawdzą się jako soliter, a także wśród innych roślin na rabacie. Wykopane z gruntu krzewy tej rośliny zaleca się sadzić wiosną lub jesienią – w stanie bezlistnym.

Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do września. Zimą należy ją zabezpieczyć przed mrozem.

Kiedy hortensja kwitnie na niebiesko?

Hortensja ogrodowa ma niewielkie wymagania, ale barwa jej kwiatów zależy od właściwości i składu gleby, w której rośnie. Na podłożu ubogim w glin roślina ta zakwitnie na różowo, na bogatym w ten pierwiastek — na niebiesko. Najpiękniejszy niebieski odcień otrzymasz z odmian Baby Blue, Early Blue i Nikko Blue. Należy jednak pamiętać, że nawet te odmiany będą wybarwiały się na różowo, jeśli umieści się je w glebie zasadowej, z dużą ilością związków wapnia.

Aby kwiaty miały intensywnie niebieski kolor, zadbaj o to, by podłoże było kwaśne i bogate w glin. Warto zastosować ziemię o niskim pH (do 4,5) z dodatkiem kory sosnowej – np. ziemię do roślin kwaśnolubnych Ziemovit – a do podlewania używać deszczówki lub miękkiej wody.

Roślinom już rosnącym odpowiednią pielęgnację zapewnisz dzięki dodaniu do gleby zakwaszającego nawozu z pięciotlenkiem fosforu, tlenkiem potasu, trójtlenkiem siarki i niezbędnymi makroelementami. Dobrze sprawdzi się nawóz do borówek firmy Ziemovit. Dla wzbogacenia podłoża w glin można także posłużyć się ałunem glinowo-potasowym.

Przegorzan banatyński: egzotyka w ogrodzie

Roślina ogrodowa wieloletnia, która wyróżnia się kulistymi kwiatostanami o egzotycznym kształcie i szafirowoniebieskiej barwie. Kwitnie od lipca do września i osiąga do 1,5 m wysokości. Jej pędy są sztywne i pokryte drobnymi włoskami, a liście – mocno wcięte i ostro zakończone. Niebanalny wygląd i łatwość uprawy sprawiają, że jest coraz chętniej wybieraną rośliną do ogrodu.

Jeśli nabyłeś tę roślinę w formie korzeni, przez zasadzeniem powinieneś namoczyć ją w wodzie – na ok. 12 godzin. Po tym czasie korzenie należy posadzić w dobrze spulchnionej ziemi (można ją wymieszać z piaskiem) na głębokość ok. 2,5 cm.

Przegorzan banatyński ma wyjątkowo małe wymagania glebowe – bardzo dobrze rośnie nawet na podłożu suchym. Lubi miejsca nasłonecznione i to w nich najładniej rozkwita. Doskonale sprawdzi się na wyeksponowanych, nasłonecznionych stanowiskach, rabatach i skalniakach. Ze ściętych i ususzonych kwiatów tej rośliny możesz też tworzyć oryginalne i trwałe suszonki kwiatowe, by odrobinę kojącego szafiru przenieść także do domu.

Ta piękna niebieska roślina bardzo dobrze odnawia się z samosiewu. Należy jednak wiedzieć, że jest ekspansywna; aby zapobiec jej rozrostowi, konieczne jest przycinanie kwiatostanów. Przegorzan banatyński potrafi odrastać także po wykopaniu – z resztek korzeni znajdujących się w ziemi.

Więcej porad w zakresie pielęgnacji roślin znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here