niedziela, Marzec 29, 2020

Przytulna sypialnia – czym powinna się charakteryzować?

Przytulna sypialnia - jak ją urządzić?

Sypialnia to miejsce w domu, w którym po całym, ciężkim dniu spędzonym w pracy lub na uczelni możemy się zrelaksować, ukoić zmysły i po prostu odpocząć. Aby była przytulna, powinna się w niej znajdować duża ilość miękkich tekstyliów, na ścianach powinny się znajdować łagodne kolory, a dodatki powinny tworzyć harmonijną całość. Co jeszcze warto wiedzieć?

W jakich kolorach powinna być zaaranżowana sypialnia?

Tak na dobrą sprawę kolory, które będą znajdować się w naszej sypialni, są uzależnione od naszego gustu i preferencji. Jedni uwielbiają jasne, przygaszone barwy, które ułatwiają zaśnięcie oraz pozwalają się wyciszyć, z kolei inne osoby wolą coś bardziej wyrazistego. Nie znoszą nudnych kolorów ziemi.

Jak widać nie da się udzielić jednej, zgodnej odpowiedzi. Prawda jest taka, że sypialnia musi być zgodna z naszym wnętrzem, jeżeli wybieramy mocne kolory w sypialni, to nikt nie może nam tego zabronić. Tylko kolory, które lubimy są w stanie pozytywnie na nas wpłynąć.

Jakiego koloru powinny być dodatki i meble w sypialni?

W przypadku mebli i dodatków jest podobnie. Wybór jest uzależniony od naszego gustu. Jednak w ostatnim czasie bardzo popularnym stylem stał się styl skandynawski. Taki rodzaj wnętrza nie jest przytłaczający, panują w nim spokojne połączenia. Królujące barwy to biel i odcienie drewna. Meble w tym rodzaju to bardzo rozsądny wybór do sypialni.

Łóżko – podstawowy i najważniejszy mebel w sypialni

Łóżko w sypialni nie służy tylko do ozdoby, jest przede wszystkim miejscem regeneracji i wypoczynku. Właśnie dlatego na jego wybór warto poświęcić trochę więcej czasu i uwagi. Tutaj nie jest ważny tylko styl, czy kształt. Głównym parametrem jest wygoda. Przed wyborem odpowiedniego modelu, należy dokładnie ustalić jego wymiary. Gdy łóżko będzie odpowiedniego rozmiaru, nie będziemy narażeni na ból kręgosłupa lub szyi. A każdego poranka będziemy się budzić wyspani i wypoczęci.

Jeżeli uwielbiamy oglądać filmy w łóżku lub czytać książki warto wybrać taki model, który jest wyposażony w nagłówki. Dzięki nim będzie nam się wygodniej wykonywało te czynności, ale również nie doprowadzimy do zabrudzeń ściany, czy bólu kręgosłupa.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-stworzyc-przytulna-sypialnie/

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Jaką płytę indukcyjną kupić

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które kupują nowe mieszkania, jak również tych, które robią remont w swojej kuchni. Przykłady nowoczesnych płyt indukcyjnych o których mowa w tym artykule znajdują się np. tu:  https://www.oleole.pl/plyty-do-zabudowy,rodzaj-plyty!plyta-indukcyjna.bhtml Płyty indukcyjne to prawdziwy hit w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego – płyta indukcyjna ma wiele zalet: jest bezpieczna, energooszczędna, higieniczna, estetyczna i łatwa w obsłudze. Korzystanie z płyt indukcyjnych ma również pewne wady, np. możliwość zarysowania czy konieczność korzystania ze specjalnych  naczyń, jednak nie jest to szczególnie duży problem. Tym bardziej, że zdecydowana większość oferowanych sklepach patelni czy garnków, dostosowana jest właśnie to płyty indukcyjnej. 

  1. Whirlpool ACM 928/BA – nasza propozycja nr 1
  2. Electrolux Slim-fit CIV634 – nasza propozycja nr 2
  3. Jaką płytę indukcyjną wybrać? Krótkie podsumowanie

Jeśli stoisz przed wyborem czy postawić na nowoczesną płytę indukcyjną czy może na tradycyjny model ceramiczny lub gazowy, nie zastanawiaj się dwa razy. Płyty indukcyjne oferują wiele korzyści, a przy tym znacznie w ostatnich latach „zjechały” z ceny. Wydają się być obecnie najlepszym dostępnym na rynku wyborem ze względu m.in. na kwestie energooszczędności czy nowoczesnych funkcji, które sprawiają, że gotowanie jest dużo łatwiejsze i po prostu dużo bardziej przyjemne. Przedstawiamy dwa modele, którymi szczególnie warto się zainteresować.

Whirlpool ACM 928/BA – nasza propozycja nr 1

Pierwszy model płyty indykcyjnej, który polecamy to Whirlpool ACM 928/BA. Jest to produkt bezpieczny – użytkownik nie ma styczności z płomieniem, a płyta nagrzewa się punktowo. Płyta nagrzewa się bardzo szybko bezpośrednio pod naczyniem, co sprawia że czas gotowania się skraca, a to oznacza oszczędności. Płyta jest bardzo łatwa w obsłudze i cechuje się eleganckim, nowoczesnym wyglądem. Model posiada automatyczne programy, które ułatwiają gotowanie. Jednym z nich jest topnienie, które doprowadza potrawy do temperatury niezbędnej do ich rozpuszczenia. Bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu jest też program gotowania na wolnym ogniu. Możliwe jest ustawienie czasu pracy, dzięki czemu płyta wyłączy się sama kiedy ów czas upłynie. Dzięki technologii 6-ty Zmysł, płyta dostosuje temperaturę naczynia podczas gotowania wody i dostosuje odpowiedni poziom poboru energii. Zdecydowanie jest to wybór godny polecenia.

Electrolux Slim-fit CIV634 – nasza propozycja nr 2

Nasza druga propozycja to płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit CIV634 która posiada liczne opcje, m.in. funkcję Bridge, która pozwala łączyć dwa pola w jedno większe, funkcję Hob2Hood, 4 pola z przyspieszeniem grzania Booster, timer odliczający czas korzystania z danego pola, sygnały dźwiękowe, sterowanie sensoryczne czy automatyczne wyłączenie. Płyta posiada wiele innych funkcji, w tym oczywiście blokadę przed przypadkowym uruchomieniem, co jest szczególnie ważne jeśli mamy w domu małe dzieci. Płyta Electrolux Slim-fit CIV634 jest bardzo bezpieczna w codziennym użytkowaniu, m.in. dzięki wskaźnikom ciepła resztkowego oraz automatycznym blokadom.

Jaką płytę indukcyjną wybrać? Krótkie podsumownie

Którą płytę indukcyjną wybrać? Na rynku nie brakuje rozmaitych możliwości, jednak tak naprawdę płyta indukcyjna powinna spełniać kilka podstawowych funkcji, które wymienione zostały w niniejszym porównaniu. Tak naprawdę zarówno model Whirlpool jak i Electrolux doskonale nadają się do nowoczesnego mieszkania. Model marki Electrolux jest nieco droższy, więc może to mieć znaczenie dla osób z ograniczonym budżetem. Obie jednak należy uznać za doskonały wybór.

Zdrowe mieszkanie: już nie moda, a konieczność

0
Zdrowe mieszkanie: już nie moda, a konieczność

Zdrowie należy do jednych z wartości najbardziej przez nas cenionych. Wyprzedza je jedynie udane życie rodzinne. Polacy również coraz częściej zwracają uwagę na dbałość o zdrowie, obejmującą takie czynniki jak poprawne odżywanie się czy aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia staje się również otoczenie – obejmujące zarówno czyste środowisko jak i zdrowe mieszkanie. Wzorem społeczeństw zachodnich, również i dla nas zdrowy styl życia stał się wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego.

Badania opinii publicznej nie pozostawiają wątpliwości: zdrowie jest jednym z podstawowych dóbr cenionych w polskim społeczeństwie. Według badania zrealizowanego przez CBOS w 2016 roku, na zachowanie dobrego zdrowia jako jedną z najważniejszych wartości codziennego życia wskazuje ponad połowa Polaków (57%). Bardziej cenimy tylko szczęście rodzinne (79%). Zachowanie dobrego zdrowia cenimy bardziej niż dobrobyt i bogactwo, dobrą pracę czy wykształcenie.

Zdrowe otoczenie, zdrowe mieszkanie, zdrowy styl życia

Jak wskazuje wspomniane badanie CBOS, w opinii Polaków na zdrowie największy wpływ ma właściwe odżywianie się, na kolejnych miejscach pojawiły się regularne wizyty u lekarza oraz unikanie sytuacji stresowych, a także niepalenie papierosów oraz regularna aktywność fizyczna.

Jednocześnie jako najgroźniejsze elementy rozwoju cywilizacyjnego wymieniamy zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu czy stosowanie w żywności związków chemicznych i modyfikacji genetycznych. Jeśli dodamy jeszcze do tego, że marzymy o wyprowadzce „na wieś” w celu zamieszkania w zdrowym otoczeniu, to wniosek jest oczywisty: chcemy żyć zdrowo na każdej płaszczyźnie – od miejsca zamieszkania, poprzez zdrowy styl życia, po eliminację zanieczyszczeń z naszego środowiska.

Zdrowe mieszkanie = mieszkanie naturalne

Temperatura, wilgotność, czystość mikrobiologiczna oraz chemiczna – te trzy parametry powietrza decydują o komforcie mieszkania. Utrzymywanie właściwej temperatury (na poziomie 20 – 22°C w pokoju dziennym i 16 – 18°C w sypialni) wymaga wydatkowania energii, dlatego kluczowe jest dobre zaizolowanie cieplne domu – zarówno poprzez wybór odpowiedniej izolacji cieplnej, jak i materiału ścian. Na właściwą wilgotność ścian wpływ ma już każda warstwa ściany mieszkania – od izolacji, poprzez mur, tynk, aż na farbach kończąc. Krótko mówić, ściana powinna „oddychać” – czyli być paroprzepuszczalna, by wilgoć w niej nadmiernie się nie koncentrowała, a materiały wykończeniowe zastosowane na ścianach posiadały zdolność do stabilizowania poziomu wilgoci (warto pamiętać, że za suche powietrze w pomieszczeniu jest również niezdrowe). I wreszcie trzeci parametr – czystość mikrobiologiczna i chemiczna. Tu już sprawa jest oczywista: żadnych szkodliwych materiałów, które mogą emitować (nawet w niewielkich ilościach) różne szkodliwe substancje (tzw. LZO – Lotne związki organiczne) lub są podatne na rozwój grzybów-pleśni.

Zdrowe mieszkanie? Odpowiedzią Zdrowa Trójka Baumit

Baumit, specjalista w zakresie materiałów budowlanych, w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie, wyszczególnił 3 kluczowe obszary mające wpływ na stworzenie zdrowego mieszkania:

  1. Izolacja cieplna budynku
  2. Solidna konstrukcja budynku
  3. Odpowiednie wnętrze: zdrowe tynki

Izolacja cieplna poprawia mikroklimat domu, czyniąc warunki w nim panujące zbliżonymi do optymalnych. Odpowiednio grube, masywne ściany, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów (np. pustaki ceramiczne), stabilizują temperaturę i wilgotność we wnętrzu, a mineralne tynki na bazie wapna są idealnym materiałem wykończeniowym – nie wywołują alergii, są w pełni naturalne i przepuszczalne dla wilgoci, utrudniają również rozwój mikroorganizmów.

Bezpieczny i solidny dom to również zdrowe podłogi, które posłużą przez długie lata. Podłogi wykonane z niskoemisyjnych podkładów podłogowych (posiadających certyfikat EMICODE EC1 PLUS) gwarantują komfort termiczny (co jest szczególnie ważne przy rosnących kosztach energii) i akustyczny oraz bezpieczeństwo dla wykonawców i użytkowników.

Brzmi znajomo? Tak, to powrót do tradycyjnych, całkowicie naturalnych materiałów mineralnych – cegły, wapna, cementu, piasku, krzemianów. Dlatego Baumit opracował serię naturalnych materiałów wykończeniowych Baumit Klima, opartych o tradycyjne składniki mineralne.

Styl kolonialny – piękno i elegancja

0
Styl kolonialny

Styl urządzenia danego wnętrza ma znaczenie – to właśnie on wiele mówi na temat właściciela, powoduje odpowiednie wrażenie i będzie wyznacznikiem pewnego gustu estetycznego. To coś, co pozwala człowiekowi wypocząć i poczuć się dobrze. Dlatego styl danego wnętrza najlepiej jest dopasować do siebie, swoich oczekiwań i przeznaczenia danego pomieszczenia – w końcu urządza się nie tylko swoje własne, prywatne domy, ale też gabinety i miejsca użyteczności publicznej. Meble kolonialne są jednymi z tych, które dodadzą stylu i dobrego smaku każdemu wnętrzu. Są pewnym wyznacznikiem jakości i wysokich standardów estetycznych, dlatego warto się nimi zainteresować.

  1. Piękno mebli kolonialnych
  2. Co się liczy w stylu kolonialnym?
  3. Postaw na jakość

Meble kolonialne – egzotyczne piękno

Meble kolonialne jednoznacznie kojarzą się z egzotycznym stylem i pięknem. Wywodzące się rodem z Indii zachwycają bogactwem form, dekoracji i barw. Wykonywane są z egzotycznego drewna i niosą za sobą powiew egzotyki i najwyższej jakości. Meble z palisandru zachwycają swoją formą – proste geometryczne linie są tutaj przełamywane bardzo skomplikowaną dekoracją cokołów czy nawet dodatków z metaplastyki. Stylizowane są też na antyk, bo styl kolonialny to coś więcej niż sztywne reguły i meble doskonale to odzwierciedlają. Bielone, przecierane, stylizowane na stare – zawsze zwracają uwagę i budzą przyjemne, ciepłe i egzotyczne skojarzenia.

Styl kolonialny – czym się charakteryzuje?

Styl kolonialny to coś więcej niż sztywne reguły. To pewna egzotyczna konwencja, która swoje początki bierze w czasach kolonializmu. Z tego powodu styl kolonialny kojarzony jest głównie z terytorium Półwyspu Indyjskiego, czyli terytorium dawnej kolonii indyjskiej. Niektórzy posuwają się krok dalej, dokonując pewnej redefinicji terminu i rozszerzając go na cały świat Orientu, jednak serce tego stylu bije w kolonialnych Indiach. Z tego powodu to swoista mieszanka – dzikiej, nasłonecznionej egzotyki z eleganckim i powściągliwym stylem wiktoriańskim.

Styl i jakość – postaw na najlepsze meble

Biurko kolonialne w gabinecie pozwoli ci nadać wnętrzu specyficznego kolonialnego stylu, który oznacza się bogactwem form i od razu przywodzi na myśl bogactwo i najwyższą jakość. Postaw na meble w stylu kolonialnym, by zaakcentować nie tylko swoje wysokie potrzeby estetyczne, ale też pokaże wszystkim, że stawiasz przede wszystkim na jakość. Wykonane z naturalnego drewna meble są w stanie posłużyć ci przez wiele lat i za każdym razem zachwycać swoją urodą.

Wybieramy idealne płytki na taras

płytki na taras

Taras może być przedłużeniem salonu lub sypialni. Zwykle ma reprezentacyjny charakter, jego ozdobą są nie tylko kwiaty czy meble ogrodowe, ale i płytki, jakimi został wyłożony. Odporność, ścieralność, design i łatwość w utrzymaniu. O czym warto pamiętać, decydując się na wybór płytek tarasowych?

Jak zaprojektować niewielkie wnętrze?

Jak zaprojektować niewielkie wnętrze

Urządzenie wnętrza to spora przyjemność, ale jednocześnie niemałe wyzwanie. Jak stworzyć unikatowy klimat, który będzie się wyróżniał? Gdzie szukać najciekawszych rozwiązań do własnego, niewielkiego mieszkania? Oto kilka praktycznych porad.

Projektowanie wnętrza to praca zarówno dla wyobraźni, jak i naszych zdolności matematycznych. Dobrze bowiem połączyć wymiar estetyczny z praktycznym. Docenią to zwłaszcza posiadacze mniejszych mieszkań, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Pomiary przed fantazją

Jeżeli urządzamy całe mieszkanie, powinniśmy pomieszczenie po pomieszczeniu mierzyć wszystkie najważniejsze przestrzenie. Długości ścian, odległość od grzejników, szerokość drzwi. Każda liczba będzie cenna, kiedy przyjdzie do wybierania konkretnych mebli. Wbrew pozorom jednym z największych matematycznych wyzwań jest sypialnia. Choć w większości domów jej wystrój ogranicza się do przestronnej szafy oraz łóżka, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, chcemy zyskać jak najwięcej przestrzeni. Ważna będzie wysokość zagłówka łóżka, możliwość schowania rzeczy w jego skrzyni oraz np. rodzaj otwierania drzwi szafy. W małych sypialniach świetnie sprawdzają się szafy z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami. Szeroki wybór tego typu mebli znajdziemy na stronie https://meblini.pl/pl/c/Sypialnia/39.

Tam, gdzie każdy mebel jest ważny

W niektórych pomieszczeniach możemy pomieścić zaledwie kilka niedużych mebli, dlatego wybierając ten jedyny, przykładamy dużą wagę do jakości i niepowtarzalnego stylu. Do takich przestrzeni należy przedpokój. Szafa w przedpokoju to często pierwszy mebel, jaki zauważają nasi goście. Dlatego szczególnie zależy nam, żeby efekt był jak najlepszy. W ten sposób pokazujemy, jaki styl preferujemy. W związku z tym, jeśli cały dom urządzony jest klasycznie, meble w przedpokoju muszą być utrzymane w takim samym charakterze. Na szczęście w ofercie salonów meblowych znajdziemy pomysłowe rozwiązania w każdym stylu, wystarczy sprawdzić ofertę Meblini na stronie https://meblini.pl/pl/c/Szafy-do-przedpokoju/223.

Praktyczne rozwiązania oszczędzające przestrzeń

Wśród ciekawych pomysłów na zaprojektowanie wnętrza niewielkiego mieszkania są m.in. zapomniane nieco półkotapczany. To zgrabne połączenie miejsca wypoczynku oraz regału było popularne już kilka dekad temu. Teraz jednak półkotapczany wracają ze względu na swoją funkcjonalność. W minimalistyczny wystrój, jaki często dominuje w niedużych mieszkaniach świetnie wpisują się meble w stylu skandynawskim. Całą gamę takich praktycznych rozwiązań znajdziemy na stronie https://meblini.pl/.

Planowanie domu

0
Planowanie domu

Budowa domu może okazać się skomplikowanym przedsięwzięciem. Będziemy musieli rozważyć wiele różnych spraw, takich, jak dachówki, drzwiczki kominkowe, rodzaje okien oraz wiele innych elementów. Na początek warto oczywiście zacząć od podstaw – do nich będzie należeć między innymi to jak duży będzie dom i czy do jego stworzenia zatrudnimy architekta, czy też może zdecydujemy się na skorzystanie z gotowego projektu. Niezwykle ważny będzie też oczywiście budżet, który chcemy przeznaczyć na dom – to od niego będzie zależało wiele decyzji, które później podejmiemy.

Wielkanoc w Polsce – skąd przybyły do nas najpopularniejsze zwyczaje?

Wielkanoc w Polsce

Obecnie polska Wielkanoc przybiera charakterystyczną i powtarzalną formę – część z nas rozpoczyna świętowanie już z samego rana, zasiadając do wspólnego stołu, przy którym stukamy się jajkami, wymieniamy wspomnieniami, zagryzamy żurkiem i święconką, którą wcześniej zanieśliśmy do Kościoła. Całość ma głównie duchowy wydźwięk, służąc świętowaniu jednego z ważniejszych dni w katolickim kalendarzu. Na drugi dzień budzi nas strumień zimnej wody, który zapowiada śmigusa dyngusa – jednego z ulubionych dni młodego pokolenia. Wszystko to uzupełniają cukrowe baranki, białe obrusy, świece LED, a także serwetki w kolorowe zajączki.

Skąd wzięły się te zwyczaje i co dokładnie symbolizują? Dlaczego Wielkanoc w Polsce przybrała taką formę i czy jest na świecie kraj, który obchodzi ten weekend w podobny sposób?

Skąd się wzięły pisanki?

Kolorowe jajka – dekorowane farbkami lub barwione obierkami z ziemniaków, buraków i cebuli – to jeden z najstarszych i najpopularniejszych elementów wielkanocnego stołu. Tworzone wydmuszki, czekoladowe jajka schowane w ogrodzie, a także zwyczaj stukania się i walki o „najtwardszą skorupkę” jest niezwykle ciekawą i silnie zakorzenioną tradycją.

Tradycja malowania na jajkach to zwyczaj wywodzący się ze starosłowiańskich obrzędów, które zaakceptował i utrwalił współczesny Kościół. Najprościej mówiąc jajko służyło jako element czczenia bogów oraz symbolizowało most pomiędzy żyjącymi na ziemi, a żyjącymi w niebie. Dodatkowo, według wielu wierzeń, ziemia przybierała kształt jaja, które stało na kurzej, niewielkiej stopie.

Dziś oczywiście wiele tych zwyczajów nie jest aktualnych, ale jajo stało się symbolem życia i utrwaliło się na stałe w naszej kulturze. Jak podają źródła historyczne – pierwsze pisanki miały miejsce już w Mezopotamii, a w Polsce zawitały w X wieku naszej ery.

Co ciekawe, Kościół aż do XII wieku zabraniał jedzenia jajek podczas wielkanocnego świętowania, zasłaniając się pogańskim wydźwiękiem tego zwyczaju. Z czasem jednak, na wniosek wierzących,  uznał, że pisanki mogą stanowić za element wielkanocnego obrządku.

Skąd się wziął Śmigus Dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny utożsamiany jest ze zwyczajem oblewania wodą, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „wymigiwanie się”. Podobnie jak poprzednio, genezą święta są ludowe praktyki, które zwiastowały w ten sposób nadejście wiosny. Pierwotnie polegało na… biciu witkami wierzby po nogach, a następnie na oblewaniu zimną wodą, w celu obmycia z brudu. Wielu katolików twierdzi, że ten symboliczny element służył również pozbyciu się grzechów, zebranych w ciągu 12 ostatnich miesięcy. Ostatecznie Śmigus od początku miał pozytywny wydźwięk i dawał pretekst do regularnych odwiedziny naszych przyjaciół czy członków rodziny.

Inni Słowianie z kolei wierzyli, że woda sprzyja płodności, a oblewanie nią zapowiadało ciąże i możliwość założenia rodziny. Dlatego też, pierwsze zwyczaje miały charakter matrymonialny i opierały się na oblewaniu wyłącznie samotnych dziewcząt. Z czasem prawo do rewanżu zyskały równie kobiety, a wodą oblewał się każdy – bez względu na status czy wiek.

Skąd się wzięła Święconka?

Zanoszony w koszyczku chleb, sól, kiełbasa oraz jajka poddawane są święceniu, a następnie spożywaniu przy wielkanocnym stole. Skąd ten zwyczaj i dlaczego stał się tak ważnym symbolem Wielkanocy?

Zwyczaj święcenia posiłków jest głęboko zakorzeniony i pierwotnie symbolizował czas zrównania się nocy z dniem. To wtedy także świętowano nowe życie, a także rozrost roślin i natury, zapowiadających urodzajne i obfite miesiące. Niewiele wierzących wie, że święconka nawiązuje do pogańskiego kultu składania ofiar bóstwom.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny

Jednym z najpopularniejszych stylów w aranżacji dzisiejszych wnętrz jest styl nowoczesny. Jego głównymi cechami jest prostota, minimalizm, przestrzenność oraz innowacyjność. To że wnętrza nowoczesne są minimalistyczne nie oznacza jednak, że mają być nudne. Wręcz przeciwnie. Sprawdźmy zatem jak urządzić wnętrze, aby było przytulnie i zarazem nowocześnie.

Szkło w aranżacji wnętrz – rotule do szkła

Szkło w aranżacji wnętrz – rotule do szkła

Aranżacje współczesnych wnętrz znacznie odbiegają od tych, jakie wykonywano kilkadziesiąt lat wstecz. Pojawiają się w nich nowe kolory czy formy, ale również materiały, które stwarzają szerokie możliwości tworzenia ciekawego wystroju. Zalicza się do nich szkło montowane w kuchniach, pokojach i łazienkach za pomocą specjalnych uchwytów. Gdzie można wykorzystywać szklane elementy i jaką funkcję pełnią w nich rotule?

Szklane lamperie w kuchni

Kuchnia jest wyjątkowym pomieszczeniem, które z jednej strony powinno spełniać wysokie standardy higieniczne, a z drugiej jest narażone na działanie wiele niekorzystnych czynników. Zmienne temperatury, poziom wilgotności, rozgrzany tłuszcz, kwasy zawarte w żywności, barwniki, ostre przedmioty to tylko niektóre z nich. Planowanie kuchennego wystroju wymaga ich uwzględnienia oraz dobrania odpowiednich materiałów.

Szkło spełnia większość wymogów. Jest higieniczne, łatwe do utrzymania w czystości, nie wchodzi w reakcje z produktami żywnościowymi, a odpowiednio zahartowane wykazuje dużą tolerancję na zmiany temperatur. Jest te odporne na rysowanie. Dzięki tym cechom szklane panele coraz częściej trafiają na kuchenne ściany montowane za pomocą rotul do szyb. Uchwyty punktowe do szkła, które oferuje np. firma Womet, są nie tylko praktyczne. Stanowią też dodatkowy element ozdobny, a dzięki dystanserom chronią szybę przed pękaniem. Cała oferta jest dostępna w firmowym sklepie Womet pod adresem https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/.

Rotule do mocowania szkła w aranżacji balustrad

Uchwyty punktowe do szkła stwarzają znacznie więcej możliwości wykorzystania tego materiału w aranżacji wnętrz. Jednym z wielu jego zastosowań jest wypełnienie balustrad schodowych i balkonowych. Szklane panele są przezroczyste, dzięki czemu nie ograniczają dostępu światła. Dlatego doskonale zastępują drewniane tralki czy metalowe pręty. W efekcie schody zachowują lekkość optyczną, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne.

Rotule do balustrad to jeden z produktów Wometu. Są to metalowe elementy w kształcie walca, złożone z dwóch części, pomiędzy którymi znajduje się elastyczny amortyzator szyby. Możliwość doboru odpowiedniego kształtu uchwytu punktowego do szkła pozwala na montaż szyby nie tylko do ściany, ale też do powierzchni schodów. W efekcie rotule do balustrad szklanych można wykorzystywać w ciągach komunikacyjnych o różnej konstrukcji i lokalizacji.

Szklane ścianki i kabiny

Szkło jest wykorzystywane nie tylko w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Coraz częściej można je spotkać w biurach, instytucjach publicznych czy obiektach handlowych. Rotule do balustrad wykorzystuje się np. w wewnętrznych klatkach schodowych, na balkonach i tarasach. Rozwiązaniem często spotykanym w galeriach handlowych jest połączenie kondygnacji prześwitami, które biegną od podstawy parteru do powierzchni dachu. Prześwity te są otaczane szklanymi balustradami mocowanymi za pomocą rotul.

Innym typowym zastosowaniem szyb w aranżacji wnętrz są kabiny i boksy. Wydziela się je wewnątrz przestronnej hali sprzedażowej czy biurowej, tworząc niezależne pomieszczenie. Rotule do szyb, które oferuje Womet doskonale sprawdzają się w montażu takich konstrukcji. Są nie tylko funkcjonalne, ale też doskonale chronią przejrzysty materiał przed pękaniem pod wpływem naprężeń.

Szkło ma też wiele innych zastosowań w aranżacjach pomieszczeń. Wykonuje się z niego kabiny prysznicowe, buduje ścianki działowe w pokojach łączonych z aneksem kuchennym, osłania antresole i montuje w formie drzwi. Szerokie możliwości tworzenia takich konstrukcji zwiększają jeszcze dostępne odmiany materiału oraz rotule do mocowania szkła, produkowane w różnych wariantach.

 

ZOBACZ TEŻ