Baterie umywalkowe

Bateria to nieodłączny element każdej umywalki. Bez niej żadne urządzenie sanitarne nie będzie w stanie pełnić swoich funkcji. Choć rzadko zwracamy uwagę na baterie, to jednak mają one olbrzymi wpływ na komfortowe korzystanie z umywalki. Baterie mogą także pełnić funkcje estetyczne, dopełnienie aranżacji pomieszczenia, a samą umywalkę czynić ekskluzywną i elegancką. Poniżej przybliżamy temat baterii umywalkowych oraz podpowiadamy jakie ich rodzaje znajdziesz w sklepach i jakie możliwości oferują swoim użytkownikom. 

Baterie umywalkowe i ich dostępne rodzaje 

Baterie umywalkowe można podzielić na kilka grup, w zależności od wybranego kryterium. Może być to sposób sterowania ich pracą, miejsce i sposób montażu, typ konstrukcji oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Podstawowy podział obejmuje przede wszystkim baterie: stojące, ścienne, wolnostojące. W pierwszej kategorii znajduje się większość baterii wykorzystywanych w polskich łazienkach. Baterie ścienne są wybierane rzadziej, choć ich unikatowe walory estetyczne doceniło wielu aranżerów. Baterie wolnostojące są najbardziej zaawansowane technologicznie oraz nowoczesne, wybierane są przede wszystkim do lokali komercyjnych. 

Sposób działania i sterowania baterią umywalkową 

Armaturę łazienkową można także podzielić, biorąc pod uwagę sposób obsługi baterii. Wyróżniamy więc baterie: jednouchwytowe, dwuuchwytowe, bezdotykowe oraz samozamykające. Obecnie najpopularniejsze są modele jednouchwytowe, uważane za najłatwiejsze i najwygodniejsze w codziennej obsłudze. Baterie dwuuchwytowe to przede wszystkim modele stylizowane na retro, wybierane do konkretnych aranżacji. Modele bezdotykowe oraz samozamykające są natomiast stosowane w obiektach komercyjnych i łazienkach publicznych.

Rozmiar baterii a rozmiar umywalki

Istotnym kryterium zakupowym dla wielu użytkowników jest także rozmiar baterii. Wysokość ma znaczenie z uwagi na możliwości montażowe oraz wielkość samej umywalki. Popularne są przede wszystkim baterie niskie, z niedużym korpusem i krótką wylewką. Rzadziej stosowane są baterie wysokie, stojące, których korpus może sięgać nawet na 20 cm lub więcej wzwyż. Baterie takie stosowane są przede wszystkim w umywalkach wolnostojących. 

Oprzyrządowanie dodatkowe w czasie montażu baterii 

Do montażu baterii konieczne jest dysponowanie dodatkowymi akcesoriami, bez których nie będzie ona działać. Kluczowe są wężyki prowadzące wodę, które będą łączyć umywalkę z instalacją w ścianie. Ponadto warto zwrócić uwagę na konstrukcję baterii oraz obecność kluczowych elementów. Głowica ceramiczna to najważniejszy z nich – gwarantuje dużą odporność na oddziaływanie wody oraz ciśnienia. Jest to także najbardziej żywotny typ głowicy. Jednouchwytowy element do zabudowy podtynkowej jest przykładowym elementem zawierającym ten komponent.

Powierzchnia baterii – jaki materiał wybrać? 

Najlepiej sprawdzają się baterie pokryte warstwami chromowanymi lub mosiężnymi. Są to materiały odporne na oddziaływanie wilgoci, detergentów i kosmetyków – czyli najczęstszych łazienkowych zagrożeń. Ponadto baterie chromowane i mosiężne posiadają połyskliwą, gładką powierzchnię, która dodaje uroku całej umywalce oraz oddziałuje na wygląd pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here