Charakterystyka bramy garażowej rolowanej

Brama garażowa jest niezwykle istotnym elementem każdego garażu. Ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo codziennego użytkowania tego pomieszczenia. Obecnie producenci zapewniają ogromny wybór bram, a jednym z nich jest brama garażowa rolowana. Czym charakteryzuje się brama garażowa rolowana i czy jest lepszym rozwiązaniem niż brama segmentowa?

Cechy bramy garażowej rolowanej

Brama garażowa rolowana jest bardzo popularnym rozwiązaniem z racji kompaktowej budowy, która pozwala zaoszczędzić przestrzeń pod sufitem. Miejsce to można w dowolny sposób wykorzystać, np. montując w garażu dodatkowe oświetlenie. Funkcjonalność nie jest jedyną cechą bramy rolowanej.
Brama garażowa rolowana:

  • ma trwałą, wytrzymałą konstrukcję,
  • nadaje się do uniwersalnych zastosowań,
  • składa się pionowo i nie zabiera przestrzeni na podjeździe,
  • nie ogranicza widoczności, co zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów,
  • zapewnia bezproblemową obsługę,
  • jest dostępna w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Budowa i sposób działania bramy garażowej rolowanej

Brama garażowa rolowana jest zbudowana z:

  • kurtyny (płaszcza) bramy z profili stalowych lub aluminiowych,
  • wału nawojowego, na który nawija się kurtyna bramy,
  • specjalnej skrzynki, w której chowa się wał nawojowy.

Działanie bramy rolowanej opiera się na tej samej zasadzie, co działanie rolety okiennej. Dlatego często bywa nazywana bramą żaluzjową lub roletową. Kurtyna bramy garażowej porusza się wzdłuż prowadnic pionowych, a następnie nawija na wał nawojowy.

Brama rolowana jest wyposażona w napęd elektryczny, ale można też otwierać i zamykać ją ręcznie, np. w razie awarii prądu lub przerw w dostawie energii elektrycznej. Umożliwia to zamontowany w ościeżnicach system sprężyn naciągowych. Wszystkie bramy są wyposażone w hamulec inercyjny, chroniący kurtynę bramy przed samoczynnym opadnięciem.

Zastosowanie bramy garażowej rolowanej

Brama garażowa rolowana jest idealnym rozwiązaniem w przypadku niewielkich pomieszczeń garażowych. Otwiera się pionowo i nie wymaga prowadnic sufitowych. Zrolowana kurtyna bramy chowa się do estetycznej skrzynki i zajmuje minimalną ilość miejsca na suficie garażu. Brama ma kompaktową konstrukcję i sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania innego rodzaju bram.

Dzięki temu, że płaszcz bramy rolowanej otwiera się nie na zewnątrz, ale w płaszczyźnie pionowej, brama nie wymaga też miejsca na podjeździe. Nadaje się do garażu wychodzącego wprost na ulicę lub z krótkim dystansem między wjazdem na posesję a garażem. Co istotne, montaż bramy garażowej rolowanej jest możliwy zarówno w budynkach, które dopiero powstają, jak i tych już od dawna istniejących.

Brama garażowa rolowana – montaż samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?

Montażem bramy garażowej rolowanej powinna zająć się wyłącznie sprawdzona, przeszkolona ekipa fachowców. Szczególnie, że elementy bramy uszkodzone w trakcie nieprawidłowego nie podlegają gwarancji. Ponadto, choć producent dostarcza dokładną instrukcję montażu, sam mechanizm bramy jest dość ciężki, przez co samodzielna instalacja jest w zasadzie niemożliwa.

Ekipa montażowa, która zajmie się instalacją bramy rolowanej:

  • dysponuje narzędziami i specjalistycznym sprzętem,
  • dokładnie sprawdzi jakość i ilość dostarczonych elementów,
  • zweryfikuje wymiary i przygotuje otwór budowlany do montażu bramy,
  • ustali właściwą pozycję prowadnic, po których porusza się kurtyna bramy,
  • wyreguluje silnik i zamontuje hamulec inercyjny,
  • sprawdzi właściwe funkcjonowanie bramy, nasmaruje prowadnice i usunie opiłki, które mogłyby uszkodzić powierzchnię bramy.

Ważne! Bramę garażową rolowaną można montować po obu stronach wjazdu do garażu. Montaż wewnątrz wymaga wysokiego nadproża, minimum 30 cm. Przy niższym nadprożu należy zamontować bramę na zewnątrz garażu.

Brama garażowa rolowana czy segmentowa?

Brama garażowa rolowana, tak samo jak brama segmentowa jest funkcjonalnym, solidnym i wygodnym rozwiązaniem do garażu. Każda z tych bram zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni i nie potrzebuje dużo miejsca na podjeździe. Którą z nich wybrać?

Uważa się, że brama rolowana ma gorsze właściwości izolacyjne. Można jednak zamontować specjalne uszczelki, które chronią przed przenikaniem zimna do wewnątrz garażu. Z racji bardziej skomplikowanego mechanizmu otwierania jej cena może być też nieco wyższa. Lecz w przypadku niewielkiego garażu, w którym nie ma miejsca na montaż bramy wewnątrz pomieszczenia, brama garażowa rolowana jest najlepszym wyborem. Zapewnia obustronny montaż, podczas gdy brama segmentowa może być montowana wyłącznie wewnątrz obiektu. Kaseta bramy rolowanej montowana nad wjazdem do garażu jest odporna na warunki atmosferyczne. Jest też zabezpieczona przed ingerencją osób trzecich. Jeśli zatem mamy ograniczoną ilość miejsca, którego nie chcemy poświęcać na montaż prowadnic, zdecydujmy się na bramę garażową rolowaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here