układanie kostki

Układanie kostki brukowej jest jedną z najczęściej wykonywanych prac przez większość firm budowlanych. Odpowiednio ułożona kostka poprawia estetykę wokół domu czy punktu handlowego lub usługowego, a także jest bezpieczna i powinna zapewnić wieloletnią trwałość podczas standardowego użytkowania. Niestety nie zawsze tak jest. Wiele firm budowlanych w celu zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności rezygnuje z zastosowania kosztownych maszyn, efektem czego powstaje kostka, która zapada się i niszczy już kilka miesięcy po jej ułożeniu. Jedynym urządzeniem mogącym wpłynąć na trwałość ułożonej kostki jest zagęszczarka.

Do czego służą i jak działają zagęszczarki do kostki?

Zagęszczarką do kostki nazywamy urządzenie, które służy do zagęszczania podłoża pod kostkę brukową, które zazwyczaj jest sypkie i stosunkowo luźne. Poszczególne wersje różnią się budową oraz zastosowaniem, a także wieloma parametrami technicznymi. W sklepach znajdziemy między innymi zagęszczarki samoprzesuwne oraz podczepiane, które mogą być jednokierunkowe lub rewersyjne. Modele jednokierunkowe pracują wyłącznie w jednym kierunku na wprost, dlatego są przeznaczone do pracy na większych powierzchniach. Z kolei warianty dwukierunkowe, znane także jako rewersyjne, mogą pracować w zakresie przód-tył. Tym samym można je z powodzeniem użytkować między innymi w ciasnych korytarzach i alejkach. Zagęszczarki do kostki różnią się także głębokością zagęszczania, kształtem i wielkością płyty roboczej oraz mocą silnika i masą całego urządzenia. Od tych parametrów zależy przydatność danej maszyny w obrębie konkretnej firmy budowlanej.

Skutki pracy bez zagęszczarek do kostki

Podczas procesu ubijania dochodzi do wyparcia powietrza oraz wody poza grunt, dzięki czemu jego cząsteczki tworzą litą strukturę. Efektem jest znacznie solidniejsze podłoże o większej nośności oraz wodoodporności, które stanowi idealne podłoże pod kostkę brukową. Brak zastosowania zagęszczarki może mieć wiele opłakanych skutków. Najczęściej pierwsze objawy braku jej zastosowania pojawiają się już po kilku tygodniach, kiedy to kostka zaczyna się „rozjeżdżać” i tracić swój pierwotny kształt. Niestety nie da się tego zauważyć w chwili odbioru prac.

Kolejnym problemem jest fakt, iż pojedyncze kostki mogą wchodzić coraz głębiej do gruntu z każdym kolejnym dniem. Dzieje się to zazwyczaj w takich miejscach, gdzie pod kostką znajdowała pusta przestrzeń wypełniona wodą lub powietrzem. Jeszcze większy problem jest wtedy, gdy zaczyna się zapadać cała konstrukcja, jest to ewidentna oznaka braku zastosowania ubijarki i pojawia się głównie w miejscach, w których podłoże było bardzo mokre lub szczególnie luźne. Bardzo często wgłębienia mogą wynosić nawet kilka-kilkanaście centymetrów!

Jak się zatem okazuje, stosowanie zagęszczarek do kostki jest obligatoryjne i niezbędne, dlatego powinna mieć ją na wyposażeniu każda firma zajmująca się układaniem kostki brukowej. Mimo, iż urządzenie nie należy do najtańszych, to na rynku znajdują się modele kompaktowe i podstawowe, które wymagają co prawda wielokrotnego przejazdu po poszczególnych ścieżkach, lecz w efekcie ich zakup nie nadwyręża nadmiernie budżetu danej firmy budowlanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here