Czym charakteryzują się dobre projekty domów jednorodzinnych

Każda inwestycja musi być dobrze przemyślana – nie inaczej jest z decyzją o wybudowaniu własnego domu. Co powinniśmy brać pod uwagę przeglądając gotowe projekty takich domów?

Estetyka i funkcjonalność

Wystrój wnętrza jest jednym z podstawowych czynników mających wpływ na dobre samopoczucie we własnym domu. Nie mniej ważny jest jednak projekt domu, a ten trudniej zmienić. Dlatego najlepiej jest poświęcić nieco czasu na przejrzenie projektów domów, by wybrać taki, który będzie nam naprawdę pasować. Wyznacznikiem dobrego projektu są jego walory estetyczne i użytkowe – Piękny, mało praktyczny (np. drogi w utrzymaniu lub nieustawny) dom jest chyba nawet gorszy niż brzydki i praktyczny. Pod uwagę bierzmy więc takie parametry projektu domu jak energooszczędność, jasność (rozmieszczenie i wielkość okien), ilość i rozkład pomieszczeń oraz kondygnacji. Rozwiązanie, które sprawdzi się dla jednej osoby, dla innej może być niekorzystne – zastanówmy się więc, czy podobające nam się rozwiązanie będzie dla nas optymalne.

Rodzaje domów jednorodzinnych

Dom jaki jest, każdy widzi? Niekoniecznie. Poza podziałem budynków na zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną, każda z tych kategorii dzieli się na podrodzaje. Projekty domów jednorodzinnych mogą  więc uwzględniać zabudowę wolnostojącą, bliźniaczą i szeregową oraz wiele innych, np. atrialną. Czym różnią się od siebie te rodzaje zabudowy?

  • Zabudowa wolnostojąca – jest często spotykana na terenach wiejskich lub podmiejskich, gdzie zmieszczenie dużej ilości budynków na ograniczonej przestrzeni nie jest aż tak istotne, jak w mieście. Jak sama nazwa wskazuje, polega na wybudowaniu na działce pojedynczego domu, niestykającego się z innymi budynkami
  • Zabudowa bliźniacza – domy bliźniacze to dwa domy jednorodzinne stykające się jedną ścianą. Zwykle są identyczne lub symetryczne względem siebie
  • Zabudowa szeregowa – często spotykana np. w Wielkiej Brytanii; jest to szereg zwykle niewielkich domów, stykających się ze sobą; często każdy z nich ma niewielki ogródek od frontu lub z tyłu
  • Zabudowa atrialna – jest rzadziej spotykana, niż szeregowa, jednak również na nią składają się połączone ze sobą domy, Często mają jednak kształt litery „L” i są ustawione względem siebie w taki sposób, że powstaje pomiędzy nimi niewidoczny z ulicy dziedziniec.

Oprócz rodzaju zabudowy warto rozważyć ilość i rodzaj kondygnacji. Na dużej działce dobrze sprawdzi się projekt domu parterowego. Takie budynki są wygodne, łatwe w aranżacji i dobrze wyglądają. Dodatkowo ułatwiają oszczędzanie na ogrzewaniu, ponieważ nie występują straty ciepła wynikające z konieczności dostarczania go do dwóch lub więcej pięter. Jeżeli jednak mamy niewielki teren, lepiej wykorzystamy go stawiając dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym.

Do tego czynnikiem, który na dłuższą metę będzie nas szczególnie interesować, jest klasa energetyczna budynku. Konwencjonalne domy tracą dość dużo ciepła – i choć możliwe jest docieplenie stojącego już domu, lepiej zadbać o to na etapie budowy. Na energooszczędność wpływ ma kształt bryły oraz materiały użyte przy budowie. Oprócz tego w obniżeniu rachunków za ogrzewanie może pomóc odpowiednie nasłonecznienie i panele fotowoltaiczne na dachu.

Gdzie można znaleźć projekty domów jednorodzinnych?

Można zlecić architektowi wykonanie projektu domu, jednak warto wcześniej przejrzeć ofertę gotowych propozycji, np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_jednorodzinne.html. Istnieje duża szansa, że znajdziemy taki, który nam się spodoba – lub przynajmniej zainspirujemy się podczas przygotowywania wytycznych dla architekta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here