Dom bliźniaczy

Zakup segmentu bliźniaczego to czasami konieczny kompromis jeżeli pragniemy zamieszkać na terenie silnie zurbanizowanym, czyli w obrębie miasta. Taka lokalizacja równa się niestety zdecydowanie większej cenie gruntu, niż w przypadku działki poza miastem. Zgodnie z powiedzeniem, że jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma, możemy być zmuszeni po prostu przez ograniczenia finansowe do wyboru bliźniaka, a nie planowania budowy domu wolnostojącego, na który nas po prostu nie będzie stać. Umiejętnie wykonane projekty domów bliźniaczych potrafią zminimalizować uciążliwości z tytułu posiadania sąsiada zaraz za ścianą, o czym spróbujemy zaraz Państwa przekonać.

Projekt domu bliźniaka stykającego się garażem z sąsiednim segmentem

Pierwszym problemem dla lokatora domu bliźniaczego mogą być odgłosy zza ściany oddzielającej segmenty. Dlatego ważne jest, aby sama ściana była wykonana w sposób zapewniający odpowiednią izolację akustyczną, a więc jako żelbetowa, albo w układzie warstwowym z dodatkową izolacją pomiędzy pustakami. Od strony sąsiada warto jest też umieścić wszystkie pomieszczenia dodatkowe, jak kotłownię lub pralnię, a przede wszystkim garaż, co stworzy dodatkowe oddzielenie pomiędzy sypialniami i resztą pomieszczeń mieszkalnych. Gotowe projekty takich, optymalnie rozplanowanych w środku bliźniaków można znaleźć na przykład w serwisie www.quattrodomy.pl.

Projekt domu bliźniaka stykającego się garażem z sąsiednim segmentem

Dom bliźniaczy to także konieczność odpowiedniego zagospodarowania terenu naszej działki

Część naszego domowego życia będzie się odbywać paradoksalnie na zewnątrz domu i zaraz przy nim. Pamiętajmy o takim zaprojektowaniu terenu przy domu, aby tarasy i miejsca do siedzenia nie znajdowały się bezpośrednio przy granicy z sąsiadem. Kierujmy się zasadą, by nie robić sąsiadowi tego, co nam też będzie niemiłe. Nawet fani ciągłego grillowania w lecie w ogrodzie nie będą na pewno zadowoleni, jeżeli dymiący grill będzie działać tuż przy ich ogrodzeniu. O lokalizowaniu innych uprzykrzających życie mieszkańców elementów bezpośrednio przy płocie, jak kompostowników, czy innych składów rzeczy nikomu niepotrzebnych nie trzeba też chyba nadmieniać.

Domy bliźniacze

No dobrze, a jakie są zalety mieszkania w bliźniaku?

Zaletą może być nasz ‘oswojony’ sąsiad. Jeżeli my też damy się ‘oswoić’ i będziemy w stanie zachowywać się mając na celu utrzymanie poprawnych, dobrosąsiedzkich stosunków, to profity mogą być oczywiste. Mając za ścianą przyjaciela, a nie wroga, zyskamy pewność, że podczas naszej nieobecności zwróci uwagę na dom, a wszak nic nie jest lepszym systemem alarmowym niż oko czujnego, życzliwego nam sąsiada. W takiej sytuacji nawet przeprowadzenie wspólnego remontu elewacji lub dachu może okazać się mało kłopotliwym przedsięwzięciem.

zalety mieszkania w bliźniaku

Czy domy bliźniacze są tańsze w budowie i w utrzymaniu?

Tak, i to znacznie tańsze niż wolnostojące budynki porównywalnej wielkości. To co postrzegamy z jednej strony jako wadę, a więc posiadanie ściany oddzielającej segmenty, skutkuje zmniejszeniem powierzchni ścian zewnętrznych, a więc i ilość energii niezbędnej do ogrzania domu w sezonie zimowym będzie mniejsza. Mniejsza jest też jednocześnie powierzchnia elewacji do otynkowania, a więc oszczędności pojawiają się już na etapie budowy. Na koszt całej inwestycji wpływa też koszt działki, która pod bliźniaka jest zwykle mniejsza. O kosztach budowy i tanich domach jednorodzinnych można więcej przeczytać w artykule: Które projekty domów są tanie w budowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here