Kupując wysokiej klasy ręczniki, chcemy, aby służyły nam jak najdłużej, zachowując swoje właściwości. Z tego względu należy odpowiednio dbać o pielęgnację materiału oraz zakupić ręcznik z prawdziwych włókien. Uważaj na ręczniki, które są wykonane ze sztucznych włókien – wycierają się szybciej i bardzo szybko tracą swoją chłonność, a często podrażniają również skórę.

Pierwsze pranie

O ręczniki możemy zadbać już przed pierwszym użyciem. Aby nie doszło do tzw. zaciągania się pętelek, wypierz produkty w ciepłej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości proszku. Przed włożeniem do pralki strzepnij ręcznik, aby umożliwić właściwą penetrację środkowi piorącemu. Czyszcząc ręcznik zaraz po zakupie, pozbędziemy się chemii, jaka została użyta podczas produkcji ręcznika oraz zanieczyszczeń, które mogły wchłonąć w materiał w magazynie. Jest to bardzo ważne, ponieważ ręcznik ma bezpośredni kontakt ze skórą. Przed czyszczeniem należy również spojrzeć na metkę i stosować się do instrukcji producenta. Można powiedzieć, że pierwsze pranie poprawi chłonność ręcznika oraz sprawi, że tkanina będzie bardziej odporna na uszkodzenia.

Prać razem czy osobno?

Ręczniki mają tendencję do tracenia koloru w szybkim tempie. Z tego względu należy je prać z rzeczami tego samego lub podobnego koloru, aby nie dopuścić do zabarwienia pozostałych ubrań. Najważniejszą kwestią jest to, aby białe ręczniki zawsze były czyszczone osobno. Pod żadnym pozorem nie używaj odplamiacza. W tym przypadku najbardziej sprawdzi się sok z cytryny.

Jak prać ręczniki?

Ręczniki stają się mniej chłonne, kiedy pierzemy je w twardej wodzie i używamy w nadmiarze środków piorących. Przykładowo zbyt duża ilość proszku może spowodować pozostanie jego w tkaninie nawet po dokładnym płukaniu, a ręcznik z czasem robi się twardy i szorstki. Doskonale sprawdzą się ekologiczne preparaty i proszki do prania. Niekorzystnie wpływa także wybielacz, który sprawia, że włókna tracą zdolność do pochłaniania wody. Jeżeli Twoje ręczniki nie pachną przyjemnie, możesz użyć sody oczyszczonej, która szybko usunie nieprzyjemną woń.

Unikajmy stosowania płynów do płukania. Co prawda sprawiają one, że ręczniki są miękkie i pachnące, ale stają się także śliskie i woskowate przez co gorzej wchłaniają wodę. Jeżeli chcesz aby ręczniki pozostawały miękkie w dotyku, płyn do płukania warto zamienić na ocet. Zmiękczy on materiał, odświeży i zlikwiduje zapach wilgoci.

Suszenie

Jeżeli chodzi o suszenie, to najlepiej pozostawić ręcznik, aż samoistnie wyschnie. Jeżeli jednak korzystasz z suszarki, najlepszy rezultat przyniesie suszenie na średnim stopniu. Trzeba uważać aby nie przesuszać ręczników w suszarce, ponieważ może to spowodować poszarzenie się białych ręczników i zmniejszenie intensywności kolorów.

Źródło: Diuna24.pl – Ręczniki hotelowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here