Jak naładować pojazd elektryczny w domu

Właścicieli i użytkowników samochodów elektrycznych przybywa z każdym rokiem. Rosnąca ich popularność idzie w parze z coraz częstszym wykorzystaniem stacji ładujących. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, by podładować akumulator w pojeździe elektrycznym. Poniżej wskazujemy na najrozsądniejsze rozwiązania, które powinni uwzględnić w swoich planach zakupowych wszyscy kierowcy samochodów elektrycznych i hybrydowych. 

Ładowanie samochodu w domu – sprawne i wygodne 

Możliwość naładowania akumulatora w swoim miejscu zamieszkania to najwygodniejsza z możliwych opcji. Jest także zdecydowanie najtańsza, co skłania wielu kierowców do inwestycji w dedykowane do tego stacje. Każdy z użytkowników samochodu elektrycznego wie, jak dużym problemem jest ograniczony zasięg przemieszczania się. Problem ten możesz szybko rozwiązać, jeśli będziesz w stanie naładować pojazd w swoim domu, a każdy dzień rozpoczynał z naładowanym do pełna akumulatorem. 

W najlepszej sytuacji są ci kierowcy, którzy dysponują własną posesją, na której znajduje się garaż z instalacją elektryczną. Również w przypadku domków szeregowych oraz niedużych bloków istnieje możliwość bezpiecznego ładowania pojazdu. Należy wówczas skonsultować swoje plany ze wspólnotą mieszkaniową, która określi jakie są możliwości sieci elektrycznej oraz jaki rodzaj układu ładującego możesz zastosować. Są to sprawy istotne, których nie należy ukrywać przed administratorem budynku.

Czym i jak ładować samochód elektryczny? 

Najprostszy sposób ładowania polega na podpięciu samochodu do zwykłego gniazdka elektrycznego. W tym celu wykorzystuje się ładowarki mobilne, nazywane w skrócie EVSE. Będą wyposażone w złącze typu 1 lub 2 bądź w tradycyjne wtyczki. Niektóre z dostępnych ładowarek mogą posiadać wtyczki o standardzie dopasowanym do konkretnego modelu. 

Mimo wszystko nie polecamy tego rozwiązania. Nie jest do końca bezpieczne oraz wiąże z kilkoma poważnymi problemami. Przede wszystkim – ładowanie odbywa się bardzo powoli, z mocą nie przekraczającą 2,3 kW. Tym samym naładowanie pojazdu może trwać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. O naładowaniu akumulatora do pełna przez jedną noc można zapomnieć. 

Co równie ważne, nie wszystkie instalacje domowe są w stanie wytrzymać tak duży pobór mocy. Dotyczy to zwłaszcza starego budownictwa, w którym sieć elektryczna może być przestarzała i niezbyt sprawna. Ładowanie może doprowadzić do nagrzewania się całego układu, a tym samym spowodować niebezpieczne awarie. 

Domowa stacja ładowania pojazdów 

Domowe ładowarki samochodowe mogą mieć formę stacji ładowania, która pozwala na szybkie uzupełnienie całego akumulatora. Oferta obejmuje stacje pracujące na poziomie od 3,7 do nawet 22 kW. Wyposażone są w standardowe gniazdka i wtyczki typu 1 lub 2. Wejścia te będą pasować do wszystkich typów pojazdów elektrycznych poruszających się po polskich drogach. 

Stacje ładowania oferują dodatkowe formy zabezpieczenia zarówno w odniesieniu do sieci elektrycznej, jak i samego pojazdu. Nie ma możliwości by przewód samoczynnie odłączył się przed ukończeniem ładowania. Jest także dostosowany do pracy w różnej fazie, jak i prądem przemiennym lub stałym. Tym samym pozwalają na bezpieczne naładowanie pojazdu o niemal każdym typie i objętości akumulatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here