Warzywnik i zielnik to fantastyczne dopełnienie każdego ogrodu. Dzięki niemu możesz mięć własne warzywa i zioła, co do których będziesz pewien, że są zdrowe, ekologiczne i smaczne. Jak uprawiać warzywa i zioła? Podpowiadamy.

O czym pamiętać, zakładając warzywnik

Przede wszystkim wyznacz w swoim ogrodzie miejsce na warzywnik i zielnik. Możesz go oddzielić od reszty terenu specjalną siatką czy płotem. Niech to miejsce będzie dobrze nasłonecznione i nie sąsiaduje z wysokimi drzewami, które mogą odbierać warzywom dostęp do światła. Zastanów się, czy grządki chcesz ułożyć w formie kwadratu, prostokąta czy zagonu. A może zdecydujesz się na tradycyjną wersję grządek rzędowych? Obok klasycznych grządek fantastycznie sprawdzą się też dodatkowe zabezpieczenia pod postacią tuneli czy szklarni. Z artykułu – tunel foliowy czy szklarnia – co wybrać? – dowiesz się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Do najważniejszych zasad urządzania warzywnika należy sadzenie najwyższych gatunków z tyłu, a najniższych z przodu. Pamiętaj, by nie rozmieszczać ziół i warzyw zbyt gęsto. Najlepiej jeśli Twój ogródek znajduje się blisko ujęcia wody. Regularnie usuwaj chwasty. Miej pod ręką grabie, szpadel, motykę, widły i łopatkę.

Jakie warzywa sadzić w ogrodzie

Właściwie możesz skusić się na każde warzywo, które przyjdzie Ci do głowy. W polskich ogrodach bardzo chętnie przyjmą się jednak klasyki takie jak botwina, brokuł, burak, cukinia, dynia, fasola, jarmuż, kabaczek, kalarepa, kapusta, marchew, ogórek, pietruszka, rabarbar czy sałata.

Jakie zioła sadzić w ogrodzie

Zioła ogrodowe to przede wszystkim bazylia, cząber, kminek, koper, lubczyk, majeranek, mięta, pietruszka, rozmaryn czy szałwia. A obok klasyków możesz postawić na bardziej wyszukane i medyczne liście typu lawenda, lebiodka, macierzanka, melisa, ostropest czy werbena.

Co to jest allelopatia i jak zastosować ją w ogrodzie

Alleopatia to nic innego jak współrzędne sadzenie obok siebie warzyw. Warzywa rosnące obok siebie wzajemnie na siebie oddziałują, czasami pozytywnie, czasami negatywnie. Alleopatia to uprawienie obok siebie konkretnych gatunków warzyw, tak by wydobyć z tego sąsiedztwa najwięcej korzyści. Główne zasady mówią, by nie sadzić obok siebie roślin z tej samej grupy i rodziny (np. pomidorów i ziemniaków). Nie powinno się też sadzić obok siebie tych warzyw, które mają wysokie wymagania pokarmowe i wodne – będą one dla siebie wzajemną konkurencją. Obok siebie powinny znaleźć się warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego. Dla rabaty będzie korzystne też zasadzenie roślin motylkowatych, które wchodząc w symbiozę z bakteriami dostarczają glebie azotu. Przykładowo warzywa, które się lubią to seler i por, dynia i fasola. Obok siebie nie powinny za to rosnąć pomidor i groch czy sałata i pietruszka. Pamiętaj też, że majeranek źle rośnie w sąsiedztwie bazylii za maciejka i nasturcja świetnie się ze sobą dogadają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here