Jak wybrać oświetlenie do łazienki – poradnik

Odpowiednie oświetlenie w łazience pozwala na stworzenie w niej relaksującego klimatu, podnosi jej funkcjonalność, a do tego znacząco zwiększa komfort codziennego użytkowania przestrzeni. Dodatkowo pomaga wyeksponować walory estetyczne pomieszczenia. Jak wybrać modele opraw, które idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach sanitarnych w domu lub mieszkaniu? Podpowiadamy!

Główne i dodatkowe źródła światła

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać w trakcie zakupu odpowiedniego oświetlenia, jest zaplanowanie właściwej liczby źródeł światła w łazience. Oświetlenie powinno znajdować się w centralnym punkcie pomieszczenia (ogólne) oraz nad lustrem i kabiną prysznicową lub wanną (dodatkowe). Znakomitym modelem lampy głównej są plafony – szczelne i solidnie wykonane konstrukcje, dzięki możliwości instalacji tuż przy suficie, gwarantują maksymalną oszczędność przestrzeni użytkowej przy jednoczesnym rozświetleniu czterech kątów. Do głównego oświetlenia idealnym wyborem będą żarówki LED o mocy dopasowanej do wymagań danej oprawy.

Zarówno nad lustrem, jak i kabiną prysznicową doskonale sprawdzą się oprawy z żarówkami o mniejszej mocy, np. halogeny. Aby zachować symetrię oświetlenia przy zwierciadle, należy zamontować dwa źródła światła po jednym z każdej strony lub wybrać listwę zainstalowaną na górze, która równomiernie rozświetli twarz domowników. Z kolei strefę kąpielową warto wyposażyć w kinkiety lub lampę sufitową. Pamiętaj jednak, aby zrezygnować z opraw stojących – podłogowych i stołowych – które narażą użytkowników na przypadkowe porażenie prądem. Niewskazana jest również instalacja oświetlenia naprzeciwko lustra – odbijające się światło obniży komfort użytkowania pomieszczenia sanitarnego.

Design oświetlenia łazienkowego ma znaczenie

Aby zapewnić spójność i atrakcyjność wizualną wnętrza, niezbędne jest oświetlenie do łazienki, które idealnie komponuje się z jej stylem aranżacji. Dzięki temu stworzysz w niej przytulny klimat ułatwiający codzienny relaks. Jak to zrobić? Jeśli pomieszczenie urządzono nowocześnie, postaw na oprawy wykonane z metalu, aluminium lub stali, o prostych formach i uniwersalnej kolorystyce – czarnej, białej lub chromowanej. Z kolei w przestrzeniach industrialnych doskonale odnajdą się lampy druciane. Unikaj jednak modeli z odsłoniętą żarówką – te akcesoria są zarezerwowane wyłącznie do wnętrz mieszkalnych, w których nie są narażone na kontakt z wodą, wilgocią i parą. W przypadku łazienek zaaranżowanych w stylu minimalistycznym rewelacyjnym wyborem będzie oświetlenie o harmonijnych formach i bez dodatkowych zdobień.

Stopień szczelności

Wybierając lampę do łazienki, należy zwrócić uwagę na jej stopień szczelności. Czym jest skrót IP znajdujący się w danych technicznych każdego dostępnego na rynku modelu? To nic innego jak określenie klasy ochrony danej oprawy przed czynnikami zewnętrznymi. Po IP znajdują się dwie cyfry:

  • pierwsza oznacza stopień ochrony przed wnikaniem obcych ciał stałych, np. kurzu i pyłu,
  • druga cyfra określa zabezpieczenie przed wnikaniem wody, i to właśnie ona jest najważniejsza podczas zakupu oświetlenia.

Wśród najpopularniejszych klas szczelności opraw przeznaczonych do użytku w łazience można wyróżnić: IP44 (bryzgoszczelność, czyli ochrona przed kroplami wody padającymi pod dowolnym kątem), IP54 oraz IP65. Ta ostatnia gwarantuje bezpieczeństwo zarówno w przypadku kontaktu z płynami, jak i ciałami stałymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here