Jak wykończyć i zabezpieczyć posadzkę

Podczas remontu naszego domu czy mieszkania, jedną z najważniejszych kwestii jest zdecydowanie wybór odpowiedniego materiału na podłogę. Staramy się przy tym osiągnąć nie tylko estetyczny efekt pasujący do wystroju całego wnętrza, ale liczymy też na jak największą funkcjonalność. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy różne rodzaje posadzki mają inną wysokość i stykają się na progu. Prowadzi to do powstawania niebezpiecznego uskoku. Jak temu zaradzić?

Co na podłogę do domu? Propozycje

Nie da się ukryć, że na rynku mamy obecnie szeroki dostęp do materiałów na podłogę. Możemy przebierać pod względem kolorystycznym, nie musimy się też ograniczać, jeśli zależy nam na tym, by posadzka posiadała określone właściwości. Niestety tak ogromny asortyment ma też swoje wady. Szybko odkryjemy, że trudno nam się zdecydować na jakieś konkretne rozwiązanie.

Warto pamiętać, że wcale nie musimy kupić tylko jednego lub dwóch materiałów, a następnie wykończyć nimi podłogę w całym mieszkaniu. Jeśli pozwala nam na to domowy budżet, możemy każdemu pomieszczeniu zaserwować odrębny wystrój. Do najciekawszych propozycji należą:

  • panele winylowe – niezwykle komfortowe i łatwe w utrzymaniu. Doskonale prezentują się zarówno w salonie i w sypialni, jak i w łazience czy kuchni ze względu na wodoodporność;
  • panele drewniane – to tradycyjna opcja, wciąż chętnie wykorzystywana. Drewno jest przede wszystkim uniwersalne, możemy być zatem pewni, że dopasują się do każdej stylistyki wykorzystanej w aranżacji;
  • wykładzina dywanowa – jeszcze do niedawna kojarzyła się z PRL-owskimi wnętrzami, obecnie zyskuje drugie życie ze względu na mnogość wzorów oraz komfort, jaki daje;
  • posadzka żywiczna – jedno z bardziej uniwersalnych rozwiązań, niegdyś stosowane wyłącznie w obiektach przemysłowych. Dziś, ze względu na estetykę i wytrzymałość, coraz częściej pojawia się również w domach mieszkalnych.

Jak wykończyć próg?

Chyba najbardziej newralgicznym punktem każdej posadzki jest próg. Nie możemy pozostawić tego miejsca niezabezpieczonego. Jeśli przykładowo kuchnia jest bezpośredni otwarta na salon, zachowana między podłogami szczelina dylatacyjna będzie odznaczała się na powierzchni, co nie wygląda zbyt dobrze. Dodatkowo najczęściej na posadzce w kuchni lądują odporne na wilgoć i zabrudzenia płytki ceramiczne, z kolei w salonie stosujemy raczej takie materiały jak drewno czy dywan.

Dwa połączone ze sobą pokoje, w których wykorzystano różne rodzaje materiałów podłogowych, nie prezentują się estetyczne. Granica między płytkami a wykładziną będzie bardzo wyraźna i ostra. Do tego dochodzi problem w postaci różnicy wysokości. Powstający w ten sposób ustęp może być niebezpieczny dla domowników, szczególnie dla dzieci czy osób starszych.

Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku są listwy progowe. Dzięki nim z łatwością osiągniemy płynne przejście z jednej posadzki do drugiej, na dodatek zasłonimy szczelinę dylatacyjną. Listwa progowa umożliwia także zabezpieczenie materiału wykorzystanego na podłodze. Wówczas każda posadzka będzie się prezentowała nienagannie.

Listwy progowe – jakie wybrać?

Choć może się wydawać, że wybór listwy progowej nie stwarza większych problemów, to jednak musimy pamiętać, że nawet tak drobny element musi pasować do aranżacji. Dlatego na pierwszy rzut oka najbardziej uniwersalne są listwy plastikowe, ponieważ możemy je znaleźć w dowolnym kolorze. Niestety plastik szybko się odkształca, a także zarysowuje, więc szybko się okaże, że zamontowana listwa wymaga wymiany.

Dużo lepszym pomysłem jest kupno listew progowych ze stali nierdzewnej lub aluminium, dostępne np. w ofercie producenta Pawotex. To bardzo wytrzymałe materiały, które nie pękają nawet pod wpływem sporych obciążeń. Taka solidność jest szczególnie pożądana w takich miejscach jak próg. Dodatkowo listwy stalowe i aluminiowe wyglądają bardzo estetycznie. Sprawdzą się szczególnie w przypadku wnętrz industrialnych i nowoczesnych. Znajdziemy je w kilku wariantach kolorystycznych: złotym, srebrnym i oliwkowym. Dzięki temu łatwo je dopasujemy do wybranego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here