Jak zrobić skalniak?

Przydomowy skalniak pozwala na przeniesienie namiastki krajobrazu górskich łąk do własnego ogrodu. Jego założenie wymaga nieco pracy, ale efekt jest wart tego wysiłku. Sprawdź, jak zrobić własny skalny ogródek – jakie miejsce wybrać i jakie rośliny posadzić.

Najlepszym czasem na zakładanie skalniaka jest wiosna – rośliny mają wtedy cały sezon na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Warto zaplanować prace tak, by zdążyć przed letnimi upałami, które mogą nadmiernie przesuszyć sadzonki. Od czego zatem zacząć prace i jak krok po kroku zrobić ogródek skalny? Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają.

Miejsce na ogródek skalny

Skalniak powinien być jak najlepiej wkomponowany w architekturę ogrodu, tak by harmonijnie łączył się z innymi elementami działki – naturalnymi wgłębieniami czy wzniesieniami. Najpiękniej wyglądają ogródki skalne, które jak najdokładniej naśladują przyrodę.

Skalniak powinno się umieścić na dobrze nasłonecznionym stanowisku – większość roślin sadzonych w ogródkach skalnych lubi bowiem słońce. Jeśli zdecydujesz się na miejsce zacienione, będziesz miał do wyboru nieco mniej odmian.

Warto pamiętać również, by w bezpośrednim sąsiedztwie skalniaka nie sadzić wysokich drzew. Nadmiernie zacieniają rośliny rosnące na „górskiej łące” i pobierają z gleby duże ilości wody.

Istotne jest również przygotowanie podłoża. W wybranym miejscu należy:

  1. Usunąć chwasty;
  2. Wykopać wierzchnią warstwę ziemi;
  3. Na dno wykopu wsypać warstwę drenażu (np. ze żwiru);
  4. Brzegi dołka wyłożyć agrowłókniną i przysypać niewielkimi kamieniami.

Na tak przygotowanym podłożu można zacząć tworzenie właściwego ogródka skalnego.

Jak założyć skalniak krok po kroku

Na oczyszczonym, przekopanym i zabezpieczonym podłożu trzeba ułożyć duże kamienie, tworzące zewnętrzne ściany skalniaka. Następnie:

  1. Wnętrze wypełnić żyzną glebą i podlać;
  2. Usypać wzniesienie i ułożyć kamienie piętrowo, tworząc „półki skalne” (większe powinny znaleźć się na dnie);
  3. Obficie podlać, by ziemia osiadła i wypełniła szczeliny.

Układając kamienie, warto pamiętać, że powinny stanowić nie więcej niż 50% powierzchni skalniaka. Najefektowniej będą wyglądać te o nieregularnych, zaostrzonych kształtach i zróżnicowanych wielkościach.

Rośliny na skalniak

Po dwóch tygodniach od ułożenia kamieni można przejść do sadzenia roślin. Najlepiej sprawdzą się wieloletnie byliny, trawy, rośliny cebulowe i karłowate iglaki. Warto dobierać odmiany tak, by zdobiły skalniak przez cały rok – obok bylin kwitnących wiosną posadzić rośliny zimozielone itd.

Do najpopularniejszych gatunków roślin sadzonych na skalniakach należą:

  • byliny: smagliczka skalna, rozchodnik, skalnica;
  • rośliny cebulowe: szafirek, krokus,
  • trawy: kostrzewa, turzyca;
  • iglaki: jałowiec płożący, cyprysik groszkowy.

Po posadzeniu roślin pamiętaj, by przysypać je drobnym żwirem. Uchroni to rośliny przed nadmiernym parowaniem wody oraz będzie stanowić efektowne wykończenie ogródka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here