Łąka kwietna – przepiękny trawnik w stylu naturalnym

Szukasz pomysłu na unikatowy trawnik, który nie będzie wymagał wytężonej pielęgnacji? Jednocześnie nie zależy ci na tym, aby był on stricte użytkowy? W takim przypadku doskonałym pomysłem może być łąka kwietna. Kojarzona z sielskimi, wiejskimi klimatami może zagościć także przy twoim domu.

Jeżeli równo przystrzyżony trawnik wydaje ci się za nudny, możesz postawić na oryginalną łąkę, która każdego roku będzie zaskakiwała cię pięknymi kolorami. Dzięki temu nawet w mieście możesz cieszyć się rustykalną łąką. Jak przygotować łąkę kwietną w swoim ogrodzie? Zapraszamy sprawdzenia naszych porad!

Czym jest łąką kwietna?

Zacznijmy jednak od wskazania, czym tak naprawdę jest łąka kwietna stworzona w ogrodzie. Jest to specyficzny rodzaj trawnika, który oprócz nasion traw zawiera również nasiona różnych kwiatów i ziół spotykanych naturalnie na łąkach. Taka kompozycja doskonale sprawdza się na dużych przestrzeniach, dając efekt prawdziwej łąki wypełnionej wysokimi trawami oraz kolorowymi kwiatami i aromatycznymi ziołami.

Łąkę kwietną możemy stworzyć samodzielnie, wykorzystując w tym celu specjalne mieszanki traw. Dzisiaj możemy zakupić je bez problemu w wielu sklepach. Jako że mieszanki te różnią się pomiędzy sobą, najlepiej sprawdzić, jakie gatunki roślin zawierają. Oczywiście, powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie rośliny mogą przyjąć się na konkretnej glebie w naszym ogrodzie.

Przykładowe gatunki kwiatów rosnące na łące kwietnej:

  • brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus)
  • bukwica pospolita (Stachys officinalis)
  • chaber austriacki (Centaurea phrygia)
  • chaber łąkowy (Centaurea jacea)
  • firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi)
  • jaskier ostry (Ranunculus acris)
  • jaskier wielokwiatowy (Ranunculus polyanthemos)
  • komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)
  • kozibród łąkowy (Tragopogon pratensis)
  • krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
  • krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)
  • marchew dzika (Daucus carota)
  • świerzbnica polna (Knautia arvensis)
  • wyka brudnożółta (Vicia grandiflora)
  • wyka ptasia (Vicia cracca)
  • złocień zwyczajny (Leucanthemum vulgare)

Oczywiście, nie każda mieszanka zawiera powyższe kwiaty. Ponadto proporcje pomiędzy gatunkami mogą się różnić, dlatego każda łąka kwietna jest jedyna w swoim rodzaju.

Jak założyć łąkę kwietną?

Postępujemy podobnie jak w przypadku zwykłego trawnika. Jeżeli łąkę chcemy założyć w miejscu zasianej trawy, powinniśmy pamiętać o tym, że nie zawsze efekt jest zadowalający. Niektóre nasiona trawy, kwiatów i ziół są mniej inwazyjne, inne bardziej, dlatego mogą nie wykiełkować one dobrze. Wobec tego albo możemy usunąć darń, albo wyciąć w niej kółka mające średnicę do 2 metrów lub inne kształty i w nich zasiać mieszankę łąkową. W ten sposób urozmaicimy wygląd obecnego trawnika.

Gleba powinna być świeża, ale nie sucha, dobrze odchwaszczona, rozdrobniona. Mieszanki łąkowe najlepiej rosną na glebach żyznych, ale sprawdzą się też na innych, niemniej nie wszystkie rośliny mogą wyrosnąć tak bujnie. Wysiew powinniśmy przeprowadzić w okresie od marca do maja albo w listopadzie, a wtedy rośliny wykiełkują wiosną. Przez pierwsze miesiące powinniśmy dbać o dobre nawilżenie gleby. Nie ma potrzeby stosowania nawozów.

Warto pamiętać o tym, że nasiona w mieszance mają różne wymagania, dlatego kiełkowanie łąki nie jest równomierne. Niektóre rośliny nie wzejdą w pierwszym roku od zasiania.

Jak kosić łąkę kwietną?

Dużym atutem łąki kwietnej są jej małe wymagania. Powinniśmy ją zasadniczo kosić raz lub dwa razy do roku kosą lub kosiarką. Nie powinniśmy jednak kosić łąki wcześniej niż w czerwcu. Skoszone rośliny powinniśmy zostawić na łące na kilka dni, aby mogły one wysypać nasiona.

Jak widać, założenie i utrzymanie łąki kwietnej nie jest bardzo skomplikowane. To propozycja dla osób doceniających naturalność! Więcej informacji na stronie www.cnpietrzak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here