Jedni lubią nowoczesny minimalizm, inni proste formy z popularnych sieciówek, ale są też osoby wybierające przedmioty z przeszłości – posiadające historię, charakter i duszę. Nie są to zakupy proste, a na amatorów stylowych rzeczy z przeszłości czyha sporo niebezpieczeństw. Warto podjąć jednak wyzwanie i zdecydować się na trud wysupłania z oferty meblarskiej prawdziwej perełki, która nada wnętrzu smak i styl.

Już w przeszłości człowiek lubił otaczać się stylowymi meblami, które miały wcześniej niejednego właściciela. Zwracanie się w stronę przeszłości ma sens zwłaszcza teraz, gdy na rynku najwięcej jest tandetnych mebli o typowych kształtach, zdawałoby się identycznych w każdym pomieszczeniu. Umiejętnie wyszukane i dobrane antyki, czy po prostu starocie z charakterem, pasują do każdego wnętrza – nawet do okrojonej metrażowo kawalerki.

Wielką różnicę w przypadku starych mebli robi nie tylko ich niesamowity wygląd, ale także odmienne funkcje i zastosowania. Każdy gość zwróci uwagę na niespotykane kształty sekretarzyka, stylowy barek-globus, niecodzienną fisharmonię stojącą w kącie, czy nawet niepozorny, ale przyciągający wzrok podnóżek.

Jak rozpoznać antyki?

Meble z przeszłości – jak żadne inne – posiadać mogą wady ukryte, niewidoczne na pierwszy rzut oka. To od warunków przechowywania mebla, ale i właściwej konserwacji zależy dobry stan przez lata. Te same przedmioty, w zależności od właściciela, przeżyć mogą dekadę lub cały wiek.

Wilgoć to jeden z największych wrogów mebli. Szkodzi zarówno elementom drewnianym, tkaninom, jak i metalowym wykończeniom. Szkodliwa wilgotność występuje nie tylko w pomieszczeniach typu strychy i piwnice. Także pokoje, w których obecnie stoją meble z przeszłości, mają zupełnie inne warunki, niż w czasach, gdy dany mebel powstał – odmienna temperatura, ogrzewanie pomieszczenia, cyrkulacja powietrza. Zawilgotniałe drewno zmienia się, powstawać mogą wybrzuszenia lub pęknięcia. Dlatego warto przed zakupem obejrzeć przedmiot na własne oczy, sprawdzając dokładnie wszystkie ścianki i elementy.

Szkodniki to częsty problem w przypadku drewnianych staroci. Mebel zainfekowany przez pasożyty poznać można po otworach przez nie wywierconych oraz śladach pyłu z wydrążeń. Jeśli w meblu wciąż znajdują się kupki trocin znaczy to najprawdopodobniej, że niechciane robaczki wciąż tam siedzą. Mebel taki należy poddać jak najszybszej fachowej renowacji.

Zła konserwacja może być równie szkodliwa jak jej brak. Zamiast naprawiać – maskują one problem, np. zawilgotniałe drewno, którego niedoskonałości wyjdą w czasie użytkowania ze zdwojoną siłą. Czujność klienta powinny wzbudzić przede wszystkim źle dobrane środki – jeśli mebel wygląda zbyt współcześnie, nie przypomina oryginału z dawnej epoki, lecz stylizowany przedmiot.

Jak kupować antyki?

Wybór antyków poprzez Internet jest prostszy ze względu na niespieszność dokonywania decyzji. Kupujący nie odczuwa presji czasu i wie, ile zostało do zakończenia czasu emisji oferty – może więc podjąć decyzję na chłodno. Kolekcjonerzy, którzy traktują zakup antyków jako inwestycję finansową wcale nie kierują się wyglądem i estetyką mebla. Interesuje ich raczej wartość, na którą składają się epoka wykonania, warsztat, projektant, dostępność danego modelu, stan i szereg innych czynników. Typowy Kowalski nie będzie raczej zagłębiał się w antykwaryczne meandry, lecz wybierał mebel, który przypadł mu do gustu. Po upatrzeniu danego modelu, należy się dokładnie przyjrzeć ofercie i zdjęciom. Przede wszystkim, porównać należy ją z innymi oferującymi podobny przedmiot, których sporo znajdziemy w sieci. Nie chodzi tu jedynie o cenę, choć pod tym względem także liczyć możemy na spore niespodzianki. Przede wszystkim jednak porównać musimy wykonanie, użyte materiały, odcień, barwę, detale, aby nie paść ofiarą oszustwa. W przypadku cenniejszych egzemplarzy, prześledźmy fachowe źródła, aby dowiedzieć się, czy naprawdę w danym okresie produkowany był nasz model.

Uważaj na oszustów!

Problem falsyfikatów jest prawdziwą bolączką świata starych mebli. Gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, oszuści prześcigają się w metodach postarzania, kopiowania, dokładania zmyślonej historii. Niestety, sposoby zawyżania wartości są już tak rozwinięte, że z najlepszymi egzemplarzami poradzą sobie jedynie eksperci. Meble stylizowane będziemy w stanie ocenić i odrzucić sami. Będą one po prostu stworzone przy pomocy współczesnych materiałów i narzędzi – nowe i niezniszczone.

Najlepiej ustrzec się przed kupowaniem mebli w złym stanie lub po prostu podróbek, oglądając go na własne oczy. Ważny jest kolor, ciężar, zapach mebla. Jeśli decydujemy się na zakup jedynie opierając się na aukcji poprośmy sprzedawcę o zdjęcia pokazujące przedmiot z każdej strony, każdą półkę i szufladę, tył i boki. Nie bójmy się pytać o warunki przechowywania, historię mebla, sposób transportu i zabezpieczenia.

Zajmij się swoim nowo nabytym meblem antykiem, a posłuży ci przez długie lata!

Kupowane przez nas meble z przeszłości nie muszą być w idealnym stanie. Wiele poprawek jesteśmy w stanie przeprowadzić niskim kosztem na własną rękę. Czasem wystarczy jedno popołudnie, aby odświeżyć mebel, przemalować go, zmienić uchwyty i przywrócić blask. Z pomocą przyjdą także specjaliści, np. tapicerze, którzy wymienią zniszczone obicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here