Jadalnia to trochę zapomniane wnętrze, głównie z powodu ciasnoty naszych mieszkań w bloku. Ale przecież w każdym domu jest stół, więc jeśli nie masz miejsca na oddzielną jadalnię, urządź przynajmniej wygodny kącik jadalny.

Idealnym rozwiązaniem jest jadalnia w osobnym pomieszczeniu. Wtedy mamy możliwość urządzenia jadalni z rozmachem: z dużym stołem i okazałym żyrandolem, bufetem lub kredensem. Taka jadalnia jest bardzo reprezentacyjna i świetnie nadaje się na przyjęcia w kręgu rodziny i przyjaciół, a goście nie będą przeszkadzali reszcie domowników. Niestety, zajmuje dużo miejsca, zaś jej urządzenie jest drogie.

Większość z nas urządza jadalnię z salonem i kuchnią. To nie tylko znak czasów, lecz także nader wygodne rozwiązanie. Nawet jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem, możemy stworzyć przytulną i nastrojową aranżację jadalni. Mała jadalnia w strefie dziennej może być podkreślona światłem nad stołem, dywanem lub możemy ją wydzielić np. parawanem czy wysoką rośliną.

Jadalnia w kuchni:

To na pewno dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, wszystko jest pod ręką, nie ma obawy, że marchewkowa zupka zabrudzi dywan w salonie. Do zastosowania takiego rozwiązania potrzebna jest jednak duża kuchnia. Jadalnia w miejscu przygotowywania posiłków ma wiele zalet – osoba gotująca nie jest odgrodzona od reszty domowników, łatwo jest przypilnować dzieci, które przy stole mogą bawić się czy odrabiać lekcje. Jest to więc rozwiązanie bardzo rodzinne, atrakcyjne zwłaszcza w obecnych czasach, gdy tak mało mamy dla siebie czasu. Poza tym nie ma kłopotu z transportem posiłków, odległość jest niewielka. Niestety, domownicy narażeni są na widok brudnych naczyń w trakcie jedzenia obiadu. Nie jest to też komfortowe miejsce do przyjmowania gości na uroczystej kolacji.

Jadalnia w salonie:

Może być to jedyna jadalnia w domu, ale równie dobrze sprawdzi się jako druga (po tej kuchennej), przeznaczona do niecodziennych posiłków. Najlepiej, jeśli stół znajdzie się blisko kuchni (aby łatwo było przenosić talerze i półmiski), a jednocześnie w ustronnym miejscu, nie na szlaku komunikacyjnym, aby w trakcie obiadu czy kolacji nic nie przeszkadzało biesiadującym. Taka jadalnia, oddalona od holu czy pokoju dziennego, może być także spokojnym miejscem do pracy.

Jadalnia na granicy salonu i kuchni:

Znakomity pomysł, gdy dom ma niewielką powierzchnię, w ten sposób oszczędza się sporo miejsca. Jest to dobre rozwiązanie także do dużych domów, jeśli mieszkańcom zależy na spędzaniu ze sobą jak najwięcej czasu. W ten sposób bowiem domownicy są razem, nawet jeśli każdy z nich wykonuje inną czynność (jedna osoba gotuje, inna odrabia lekcje czy czyta książkę na kanapie w salonie).

Jakie meble do jadalni wybrać, aby posłużyły nam przez długie lata?

Kupując meble do jadalni, możemy zdecydować się na gotowy zestaw. Stół, krzesła, witrynę, kredens – w zależności od tego ile mamy miejsca. Najważniejszy w jadalni jest stół – najlepiej duży i rozkładany. Splendoru aranżacji jadalni doda żyrandol lub klosz dający szeroki krąg światła. Kryształowy wygląda najpiękniej, bo „sieje” blaskiem, a jego światło odbija się w kieliszkach i sztućcach.

Zainwestuj w porządne krzesła:

Krzesła do jadalni? Może wyściełane – będą najwygodniejsze. Pamiętajcie, że krzesła nie muszą stanowić kompletu ze stołem. Przy stylowym stole w jadalni z powodzeniem możesz postawić krzesła plastikowe, byle ładne. Koniecznie musisz mieć w pobliżu stołu bufet albo kredens na obrusy i odświętną porcelanę. To także dobre miejsce na dekoracyjne bibeloty, naczynia czy boczne lampy robiące nastrój w jadalni.

Stół to serce jadalni:

Co to znaczy wygodny stół do jadalni? By zapewnić swoim gościom komfort, trzeba przeznaczyć dla każdej osoby siedzącej 60 cm boku stołu. Przy stole okrągłym może być nieco mniej.

  • Optymalna szerokość stołu w jadalni to 90-100 cm – pozwoli pomieścić na środku półmiski i dekoracje.
  • Owalne i okrągłe stoły lepiej niż prostokątne nadają się do mniejszych jadalni, unikniesz w ten sposób obijania sobie boków o narożniki. Do jadalni wybierz koniecznie stół rozkładany, na co dzień wystarczy mniejszy, ale w czasie świąt i uroczystości docenisz jego zalet.
  • Minimalna odległość pozwalająca wstać od stołu, odsuwając krzesło, wynosi 55 cm, tyle samo miejsca potrzeba, gdy za plecami osób siedzących przy stole w jadalni znajduje się ściana.
  • Na swobodne odstawienie krzesła potrzeba 75 cm. Jeżeli stół stoi równolegle do ciągu kuchennego, odległość powinna wynosić minimum 110 cm, wtedy można swobodnie przejść lub otworzyć drzwiczki szafek, nie przeszkadzając przy tym osobom siedzącym przy stole.

I pamiętaj, że…

Każda dobrze urządzona jadalnia to przede wszystkim funkcjonalne pomieszczenie. To miejsce gdzie cała rodzina lub rodzina z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi może celebrować chwile spędzane razem. Przy wygodnym stole i na komfortowych krzesłach. To wnętrze, które jest urządzone ze smakiem, i które każdemu przypadnie do gustu. Pamiętajmy, że jadalnia nie powinna być pomalowana w krzykliwych barwach, że meble i panująca w niej atmosfera winna zachęcać do wspólnych posiłków i łagodzić obyczaje, które jak wiadomo czasem przy wspólnych biesiadach może być ostra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here