Zabudowa kuchenna to wybór na lata: warto więc zainwestować w wysokiej jakości fronty, okucia oraz mechanizmy szuflad. Piękne szafki długo nie wyjdą z mody: wystarczy dobrać je odpowiednio do stylu aranżacji kuchni. Fronty kuchenne mogą mieć np. drewniany lub kolorowy dekor, być pokryte lakierem, albo w wykończeniu matowym. W kuchni minimalistycznej sprawdzą się szafki o prostych bryłach i bez uchwytów. Natomiast w aranżacji w tradycyjnym klimacie można postawić na fronty typu rama i stylowe uchwyty. Zazwyczaj do swoich kuchni Polacy wybierają meble kuchenne wykończone na wysoki połysk i w jasnych barwach. Rządzi ponadczasowa biel, ciepłe beże, odcienie kawy z mlekiem. Nieco rzadziej stosowane są fronty ciemne, czarne i ciemnoszare, choć warto zauważyć, że te opcje kolorystyczne stają się coraz modniejsze i być może z biegiem czasu zdobędą sympatię polskich inwestorów.

Wśród jakich materiałów wykończeniowych możemy wybierać decydując się na meble kuchenne?

Na niewidoczne elementy korpusów szafek używa się laminowanej płyty wiórowej, na bardziej widoczne (ścianki boczne, regały otwarte) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Najwięcej uwagi poświęca się frontom mebli kuchennych, gdyż to one decydują o estetyce, stylu i trwałości kuchennej zabudowy. Do ich wyrobu  najczęściej stosuje się drewno, płyty drewnopochodne oraz szkło.

Naturalne drewno jest bardzo trwałe, zwłaszcza gatunki liściaste (dąb, buk). Do produkcji mebli używa się też m.in. drewna sosnowego, olchowego i brzozowego. Jego powierzchnia jest lakierowana lub woskowana. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak, by imitowało droższe. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

Do wyboru mamy następujące materiały wykończeniowe mebli kuchennych:

  • Płyta wiórowa to materiał bardzo popularny, głównie ze względu na niską cenę i bogactwo wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale szczelnie polakierowana posłuży nam przez lata. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.
  • Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć boniowania (dekoracyjne żłobienia), a nawet być nawet fantazyjnie wygięte.
  • Szkło tradycyjnie osadzane jest w ramkach z aluminium lub drewna, jednak dziś całkowicie szklane fronty nie należą już do rzadkości. Szkło może być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane, a nawet w formie witrażu.
  • Płyty drewnopochodne pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi (laminat, folia PCW) albo lakierem. Najbardziej naturalnie wygląda fornir – zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęki.
  • Laminat to tworzywo nie dające się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie.
  • Folią PCW fronty powleka się na ciepło – nakłada się ją na front i krawędzie, więc nie ma obawy, że odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.
  • Bardziej podatny na uszkodzenia jest lakier. Jego trwałość zależy od liczby warstw – im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nim meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub półpołyskiem. Do drewna stosuje się lakiery transparentne, uwydatniające kolor i usłojenie.

Meble kuchenne jak każde inne wyposażenia pomieszczeń mogą mieć również style, wśród jakich można wybierać?

Meble kuchenne minimalistyczne:

W kuchni, urządzonej w stylu minimalistycznym nie ma miejsca na półki z przyprawami, relingi z łyżkami i cedzakami, pudełka, koszyki i inne ozdobne akcesoria. W niej wszystko powinno być pochowane do szaf, szafek i szuflad. W myśl zasady, że im mniej rzeczy znajduje się na widoku, tym lepiej. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest fakt, że w takiej kuchni zawsze panuje porządek, mniej się kurzy. Ale jest też druga strona medalu – niewiele rzeczy mamy pod ręką – co podczas gotowania nie jest zbyt wygodne. Fronty zabudowy w kuchni minimalistycznej są proste, pozbawione jakichkolwiek elementów ozdobnych. Często nawet nie widać na nich uchwytów – albo są schowane w wyprofilowanych wycięciach labo zastępuje się je mechanizmem samozamykającym. Najczęściej mają błyszczącą, lakierowaną powierzchnię.

Meble kuchenne nowoczesne:

Nie ma wiodącego koloru, w jakim najczęściej jest urządzana. Można śmiało czerpać z palety barw. Ale konsekwentnie – stawia się na kolor bazowy i uzupełniający i takim kluczem dobiera wszelkie akcesoria. W nowoczesnej kuchni wszystko podporządkowane jest wygodzie. Ciąg roboczy zaplanowany zgodnie z zasadami ergonometrii, zabudowa ułatwiająca przechowywanie, materiały, które są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości to jej podstawowe wyznaczniki.

Meble kuchenne w stylu industrialnym:

To styl świetnie sprawdzający się we loftach. Dla jednych zimny i nieprzytulny, innym kojarzy się z profesjonalnym gotowaniem. Do takiej kuchni idealnie pasują meble o oszczędnych, pozbawionych dekoracyjności formach, wykonane z zimnych „technicznych” materiałów. Ta sama zasada dotyczy AGD – mają być proste w formie, ale w najlepszym gatunku. Równie ascetyczna jest kolorystyka – dominuje biel z różnymi odcieniami szarości i czerni.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim:

Bardzo popularny styl. I nie ma w tym nic dziwnego. Bez udziwnień, za to wygodnie, prosto. Po prostu dla każdego, nawet właścicieli małych mieszkań. Pozornie surowy, ale ocieplony zielenią ziół i odcieniami drewna oraz kolorowymi tekstyliami (ściereczki, rolety).

Meble kuchenne w stylu wiejskim:

Na ten styl mogą sobie pozwolić raczej właściciele większej powierzchni. W takiej kuchni dużo się dzieje – a na to trzeba więcej miejsca niż w kawalerce. W dodatku w każdej porządnej wiejskiej kuchni nie może zabraknąć stołu, przy którym spotykają się wszyscy domownicy.

Niezależnie od tego jaki styl mebli kuchennych preferujecie, jednej zasady powinniście się trzymać. Porządek, wysoka jakość i w miarę jednolita aranżacja. To kluczowe aspekty, aby wasza kuchnia była funkcjonalna i służyła przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here