Bezpieczna i kreatywna przestrzeń pozwala maluchom rozwijać wyobraźnię, a także zmysły i umiejętności potrzebne w kolejnych dniach, tygodniach, miesiącach i latach życia. Stworzenie wnętrza przyjaznego zapewnia dobry start maluchom i pozwala na rozwijać się dziecku każdego dnia w dogodnych warunkach domowego zacisza. Bardzo ważne znaczenie mają odpowiednio dobrane meble do pokoju dziecięcego. Warto zastanowić się jak je dobrać i jakie wybrać komponenty.

Pokój dziecka zmienia się na przestrzeni lat, ale odpowiednie meble do pokoju dziecięcego posłużą przez długi czas. Powinny być ekonomiczne, bezpieczne dla zdrowia i „rosnąć” razem z dzieckiem. Jak kupić te najlepsze i najpraktyczniejsze?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo pociech!

Meble dziecięce powinny być przede wszystkim bezpieczne, dlatego w sklepie zapytaj o certyfikaty, które potwierdzają, że mebelki spełniają normy bezpieczeństwa. Meble do pokoju dziecka powinny pasować do wystroju wnętrza, być w odpowiednich rozmiarach i mieć zaokrąglone, łagodne kanty. Przed zakupem wybranych mebli dla dzieci warto poczytać opinie użytkowników na forach internetowych. Popytaj również znajomych, którzy mają małe dzieci – ich rady mogą okazać się cenne. Czasami moda nie popłaca, więc nie zachwycaj się od razu łóżkiem dla chłopca w kształcie pociągu lub kanapą dla dziewczynki obklejoną kolorową sklejką z nadrukiem Barbie. Co prawda, maluch może na początku być zadowolony ze swoich mebli, ale po pewnym czasie, gdy trochę podrośnie, „bajkowe meble” mogą mu się znudzić – zwłaszcza gdy zacznie mieć nowe pasje. Lepiej w wyborze mebli postawić na klasykę i umiarkowany uniwersalizm.

Konstrukcje muszą być solidne i mocne. Nie mogą przy puknięciu, czy silniejszym szturchnięciu się przewrócić. W przypadku wyjątkowo aktywnych maluchów można zastosować montaż konstrukcji do ściany. Niektóre meble posiadają takie rozwiązanie, inne wymagają dokupienia specjalnych zabezpieczeń. Przytwierdzając regał czy komodę do szafy można mieć pewność, że nawet, gdy maluch zapragnie wspiąć się na nie, konstrukcje nie przewrócą się i nie przygniotą go. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są meble dla dzieci. Najlepsze będą konstrukcje z naturalnego drewna – ewentualnie pomalowane farbą ekologiczną z atestem nieszkodliwości. Taki materiał nie emituje szkodliwych substancji.

Funkcjonalność jest również ważna!

Meble do pokoju dziecięcego są to z reguły konstrukcje pełnowymiarowe. Pojawiają się na rynku modele, które dostosowane są do niewielkiego wzrostu maluchów. Małe szafy i komody pomagają maluchom uczyć się samodzielności, jednak stanowią rozwiązanie tymczasowe. Mali mieszkańcy szybko wyrastają z taki mebli dla dzieci. Warto natomiast zastanowić się na stolikiem i krzesełkiem dostosowanym do wzrostu pociechy. Zapewnia wygodę podczas rysowania i wielu innych zabaw. Nie jest to też nadmiernie duży koszt wymiany. Przy wyborze pełnowymiarowych konstrukcji dobrze jest wprowadzić do pokoju dziecięcego regał na książki, który pomieści także pudełka lub kartony z zabawkami, a także pluszaki. Warto wprowadzić do pokoju szafę bądź komodę na ubrania. Przy zakupie łóżeczka z funkcją rozkładania do tapczanika problem zakupu łóżka nie dotyczy już rodziców. Jednak Ci, których pociecha wyrosła z łóżeczka dla niemowlaka, mogą zdecydować się na pojedynczy tapczan bądź łóżko piętrowe.

Zwróć uwagę na to jak montuje się zakupione meble!

Oprócz trafnego zakupu, istotną sprawą jest też montaż mebli. Meble dziecięce należy składać zgodnie z instrukcją obsługi. Dokładnie dokręcaj wszystkie śruby i dociskaj wszystkie zaślepki. To ważne ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Dobrze zamontowany, stabilny i bezpieczny mebel posłuży wiele lat. Gdy maluch idzie do szkoły, będzie potrzebować dodatkowych mebli: biurka, regału na książki i pomoce naukowe, lampki itp. To jest zazwyczaj moment, w którym rodzice decydują się na zmianę mebli. Dziecko podrasta, zmienia swoje gusta, dawne meble przestają mu się podobać. Warto przedyskutować z dzieckiem, jak miałby wyglądać jego nowy pokój i przemyśleć ogólną koncepcję. Jeśli dziecko lubi malować, możesz mu kupić małą sztalugę i urządzić kącik do malowania. Jeśli ma kolekcję resoraków, zakup półki, na których wyeksponujesz najładniejsze okazy.

Dzieci lubią estetykę, dlatego ucz ich tego od pierwszych chwil życia!

Dobierając meble do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na estetykę. Ładnie urządzone wnętrze zapewni maluchom dobre samopoczucie i sprawi, że chętnie będą w nim przebywały. Na rynku dostępne są wersje w kolorystyce dostosowanej do gustu maluszków z podkreślonymi ciekawymi aplikacjami, jak też modele neutralne. Przy wyborze jednokolorowych, uniwersalnych komponentów można w prosty sposób zmienić pokój przedszkolaka dla ucznia. Wystarczy zmiana kilku detali, aby zmienić nadmiernie infantylny charakter wnętrza.

Pokoje dziecięce muszą odpowiadać zasadom ergonomii i powinny być zgodne z charakterem malucha. Zadaniem wielu zabaw dziecięcych jest zapoznanie dziecka z rolami w świecie dorosłych. Dotyczy to zarówno ról związanych z miejscem w rodzinie, jak i zawodami dorosłych. W dziecięcych zabawach jak w zwierciadle odbijają się zajęcia typowe dla świata męskiego i kobiecego. Taka jest np. geneza zabaw w dom i macierzyństwo czy gry w wojnę. Forma i kształt wielu sprzętów dziecięcych może sprzyjać łagodnemu wejściu w role i wartości świata dorosłych. Producenci mebli dziecięcych wprowadzają całe kolekcje naśladujące różnorodne sprzęty. Są łóżka w kształcie samochodów, okrętów, szafy w kształcie domków, krzesełka w kształcie serduszek czy ciastek. Sięgając po takie meble, uważajmy, aby nie były one przestylizowane i aby nie zinfantylizować potrzeb dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here