To głównie meble do salonu nadają pomieszczeniu styl i charakter. Dlatego tak ważną sprawą jest ich odpowiedni wybór. W zależności od koloru mebli do salonu dodajmy do nich pasujące barwy ścian oraz akcesoria i dekoracje.

Zacznij od zadania sobie pytania, jaki mebel w salonie jest dla ciebie najważniejszy?

W centralnej części zwykle pojawiają się meble wypoczynkowe, czyli sofa i fotele. Obok nich powinien pojawić się stolik kawowy, który stylowo zamknie kompozycję. Co poza tym? Wybór jest spory: regały, komody, szafki, nowoczesne meblościanki, biblioteczki, witryny… Jeśli w salonie znajduje się telewizor, również on zasługuje na odpowiednie meble (chyba że wieszamy go na ścianie).

Jeśli nie masz żyłki designera lub architekta wnętrz to podpowiadamy ci, jak szybko i skutecznie umeblować salon, tak aby był funkcjonalny, ładny i spełniał twoje oczekiwania.

Upraszczając sprawę, jasne meble do salonu spodobają się miłośnikom przestrzeni i światła, Lubiącym klasykę i wnętrza w stylu tradycyjnym przypadną do gustu ciemniejsze meble do salonu. Umeblowanie można dobierać do ścian i podłogi na zasadzie podobieństwa – czyli jasne kolory mebli do jasnego tła i podobnie – ciemne meble do salonu na ciemnym tle (ścianach, podłodze). Musimy wówczas jednak uważać, aby jasne wnętrze nie stało się zbyt monotonne, a ciemne nie wydawało się mniejsze optycznie. Nasza rada: najpierw kupujemy meble, a potem dopasowujemy do nich odpowiedni kolor ścian. Powód prosty: łatwiej i taniej przemalować ściany niż kupić nowe meble, gdy coś do siebie nie pasuje. Jeśli jednak ustawimy meble na zasadzie kontrastu na przykład do koloru ścian (jasne meble, ciemne ściany i odwrotnie), staną się one wówczas mocnymi akcentami kolorystycznymi we wnętrzu.

Jaki kolor wybrać?

Pamiętajmy, że przesada i nadmiar mogą drażnić, dlatego dobrze zdecydować się na zbliżoną gamę kolorystyczną lub jeden wyraźny akcent koloru w salonie. Kontrast w salonie możemy uzyskać nie tylko poprzez dobór kolorów ścian i mebli – w takim przypadku sprawdzi się także zróżnicowanie faktur lub dekoracja ściany w postaci tapety, cegły na ścianie czy kamienia. Na ile kolorów mebli warto postawić? Maksymalnie 3-4 – to zawsze gwarancja ładu. W przypadku większej liczby barw zalecana jest ostrożność. Sporo oczywiście zależy od stylu wnętrzarskiego, który wybieramy do salonu. Na przykład pokój dzienny w stylu Boho czy orientalnym z zasady powinien być wielobarwny i pełen fantazyjnych wzorów.

Nie bój się podążać za trendami, a przynajmniej je akcentuj!

Podstawą aranżacji salonu jest komplet wypoczynkowy, zwany po prostu wypoczynkiem. W Polsce ogromną popularnością cieszą się szare sofy – zarówno klasyczne w formie, jak i nowoczesne, czyli oparte na prostych formach i z gładką, jednolitą tapicerką. Szare meble do salonu są o tyle uniwersalne, że pasują do nich właściwie wszystkie inne barwy.

A jakie kolory są teraz najmodniejsze? Do trendów na dobre wkroczyły mocne, nasycone barwy, takie jak szmaragdowa zieleń, granat, odcień morski, bordo, fiolet oraz malinowy róż. Na nowo odkrywany jest kolor pomarańczowy, zwłaszcza w odcieniu ceglastym oraz zbliżonym do barwy terakoty. W Polsce niestety pomarańcz kojarzy się z meblami z poprzedniej epoki, dlatego pewnie minie trochę czasu, zanim na nowo się nim zachwycimy. W modnej palecie barw mebli do salonu znajdziemy też różne odcienie żółtego – od słomkowego i cytrynowego po ochrę i kolor musztardowy. I pamiętaj o jednej żelaznej zasadzie! Podążanie za trendami nie polega na zmianie aranżacji całego wnętrza. Dobieraj do siebie kolory uniwersalne, a nowoczesność i nowość danego sezonu akcentuj tylko w dodatkach lub frontach mebli. Szary lub biały pokój będzie idealnie wyglądał z kolorowymi elementami w postaci poduszek czy wazonu i doniczek. Kolory są dobre nie tylko dla dorastającej młodzieży.

Powtarzalność wzorów i stylów zawsze się sprawdzi!

Jeśli w wystroju salonu ma panować harmonia, musi w nim być coś, co spaja sprzęty zróżnicowane stylistycznie (gdy na takie się decydujemy – a wtedy jest ciekawiej!). Wspólny elementem może być oczywiście paleta kolorystyczna. Niekoniecznie chodzi o identyczną barwę. Warto zestawiać różne odcienie i łączyć kolory. Ponadto warto powtarzać wzory, np. na tapicerce, a do tego na tapecie. Kluczem może być ten sam materiał – dobry przykład: drewniana rama sofy i regał albo komoda w tym samym odcieniu. Unikajmy też podstawowych błędów, takich jak np.:

  • Umeblowanie salonu z jednego kompletu – pozornie zyskujemy harmonijny wystrój, ale przy tym niestety bardzo monotonny.
  • Wszystkie meble do salonu pod ścianą – wnętrze wydaje się ciężkie optycznie i przytłoczone, mimo że zyskujemy pustą podłogę!
  • Złe proporcje mebli – np. ciemna, ciężka optycznie sofa czy okazała szafa w małym salonie. Pamiętajmy, że w mniejszych wnętrzach warto się zdecydować na jaśniejsze kolory, w większych można poeksperymentować z granatem, antracytem, butelkową zielenią czy coraz modniejszą czernią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here