Czasy kolonializmu bez wątpienia stanowią ciemną kartę w historii powszechnej. Próby przejęcia dominacji na ziemiach zamieszkanych przez ludzi zupełnie odmiennej kultury były ciężkim doświadczeniem zarówno dla rdzennych mieszkańców podbijanych krajów, jak i dla osób bezpośrednio zaangażowanych w to zadanie. Tęsknota za ojczyzną, wyobcowanie, a także naturalna nieufność wobec lokalnych obyczajów, skłaniały nowych osadników do odtwarzania w swoich nowych domach rzeczywistości jak najbardziej zbliżonej do realiów odległego kraju ojczystego. W ten sposób narodził się styl kolonialny, niesamowita mieszanka wiktoriańskiej elegancji z egzotycznymi materiałami i naleciałościami sztuki orientalnej. I choć trudno mówić o pozytywnych aspektach kolonizacji, niewątpliwie przyczyniła się ona do przemieszania kultur, a przez to wzbogacenia dorobku sztuki europejskiej. Najwyraźniejszym tego dowodem jest fakt, iż mimo upływu stuleci meble kolonialne wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i uznaniem, nie można zatem zaliczyć ich do jednego z przemijających trendów w modzie.

Współczesność w stylu kolonialnym!

Obecnie styl kolonialny stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych sposobów aranżacji eleganckich wnętrz. Decydując się na wystrój domu właśnie w tym stylu, wybieramy klasyczne piękno, które jednocześnie dalekie jest od nieco niepoważnych, wpadających w śmieszność aranżacji w stylu francuskim – zupełnie nie pasującym do praktycznych zastosowań.

Jeżeli doceniasz oryginalne i efektowne meble, na pewno warto zwrócić uwagę na te pochodzące z Indii. Meble indyjskie, które nazywane są także orientalnymi, mają wielu wielbicieli. Niestety, nie należą do zbyt tanich. Są jednak sposoby na to, aby płacić za nie mniej!

Wysokie ceny mebli indyjskich wynikają przede wszystkim z ich wysokiej jakości – powstają z naturalnego drewna orientalnego, które jest ręcznie obrabiane i wykańczane, często bardzo misterne. Również koszty podwyższa transport mebli z krajów Orientu do Europy. W rezultacie ceny mebli orientalnych przewyższają ceny mebli polskich i europejskich marek. Nie oznacza to jednak wcale, że są rzadko kupowane – wprost przeciwnie, ponieważ ich uroda jest warta każdej ceny.

Na jakie cechy powinieneś zwrócić uwagę wybierając meble indyjskie!

Meble indyjskie w niczym nie przypominają muzealnych eksponatów. Wykonane są najczęściej z ciężkiego, litego drewna z odmian egzotycznych, takich jak palisander, mango czy akacja indyjska. Są to zatem sprzęty masywne, które nie tylko sprawiają wrażenie, ale także są niezwykle solidne i wytrzymałe. Egzotyczne gatunki drewna stosowane do produkcji mebli wyróżniają się też pięknymi kolorami w ciemnej, głębokiej tonacji.

Kolejną cechą charakterystyczną mebli kolonialnych jest nietuzinkowa ornamentyka. Nie spotkamy się tutaj z przesadą. Większość elementów dekoracyjnych to misterne żłobienia, które oddają typowe dla krajów egzotycznych, niekiedy niezwykle skomplikowane motywy roślinne.

Lecz wnętrza w stylu kolonialnym to nie tylko ciężkie komody i masywne łoża. Wśród elementów charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji w stylistyce kolonialnej znajdziemy także nieco lżejsze komplety mebli rattanowych, sprzęty postarzane, czyli w tzw. stylu rustykalnym oraz liczne dekoracje, przywodzące na myśl odległe kraje i dalekie podróże.

Kolejny element, który wyróżnia drewniane meble indyjskie, to ilość materiału użytego w procesie produkcji. W szafach zwracają uwagę drzwi grubości pięści zdobione głębokimi rzeźbieniami lub o kasetonowej budowie, solidne plecy (co najmniej gr. 1 cm) czy gruba, mosiężna blacha. Do produkcji tych drewnianych mebli nie stosuje się żadnych materiałów współczesnych, takich jak płyty MDF, wiórowe, pilśniowe, sklejka czy forniry. Każdy element mebli indyjskich jest wykonany z litego drewna: sezamu, teku, mango, akacji azjatyckiej, róży. Nic dziwnego, że waga niektórych mebli indyjskich dochodzi nawet do 300 kg. Tak solidny materiał gwarantuje, że przetrwają one wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich mebli o lżejszej konstrukcji, przystosowanych do mniejszego salonu. Doświadczenia zdobyte przez przeszłe pokolenia pozwalają rzemieślnikom indyjskim wyczarować dzieła sztuki przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Osiągają oni efekty, które dla ludzi wychowanych w cywilizacji zachodniej byłyby możliwe jedynie przy zastosowaniu skomplikowanych maszyn i urządzeń. Posługiwanie się palcem u nogi podczas dłutowania oraz praca bezpośrednio na ziemi bez używania stołów do obróbki i montażu mebli, bejcowanie za pomocą puszki na 3-metrowym kiju – to codzienna, iście cyrkowa praktyka. Tak specjalistyczne narzędzia jak piła tarczowa lub „grubościówka” można spotkać jedynie w wysoce zautomatyzowanych warsztatach. Ale nawet tam, po wstępnym przycięciu elementów – reszta pracy nad drewnianymi meblami wykonywana jest wyłącznie ręcznie za pomocą kilku prymitywnych narzędzi. Taka praktyka wymusiła mistrzowskie opanowanie technik produkcji. Utożsamianie się rzemieślników z każdym wykonanym przez nich meblem stwarza nieograniczone pole do popisu dla indywidualnej kreatywności oraz dbałości o szczegóły. Bezkompromisowość w doborze materiału i solidność wykonania sprawiają, że meble indyjskie będą cieszyć również następne pokolenia nabywcy.

Wyprzedaże powinny cię zainteresować!

Jeżeli zależy ci na tym, aby od razu urządzić całe mieszkanie meblami w orientalnym stylu, cena może być pokaźna. Przykładowo za komodę trzeba będzie zapłacić około 2000 złotych, za stolik około 1000 złotych, a za elegancką biblioteczkę z drabinką nawet około 6000 złotych. Gdy nie chcesz przepłacać, pomyśl przede wszystkim o przejrzeniu ofert w sklepach internetowych, gdzie można również upolować fantastyczne meble indyjskie w niskich cenach, wraz z bezpieczną dostawą wprost do domu. Wiele sklepów on-line prowadzi także wyprzedaże i ma promocje na swoje produkty, na przykład te powystawowe czy też końcówki kolekcji. Obniżki mogą dochodzić nawet do 60%, dlatego można niejednokrotnie zaoszczędzić po kilkaset, a nawet więcej niż tysiąc złotych.

W Internecie również znajdziesz taniej!

Gdy nie będzie ci przeszkadzało posiadanie w domu używanych mebli, które mogą mieć też małe defekty, warto także sprawdzać oferty na portalach ogłoszeniowych i aukcjach internetowych. Można wtedy błyskawicznie zapoznać się z propozycjami ze swojej okolicy i znaleźć coś interesującego w swoim zasięgu finansowym. Oczywiście, asortyment będzie wtedy ograniczony, ale za to będzie można kupić piękne umeblowanie za ułamek ceny nowego mebla w sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here