Meble kolonialne, jak sama nazwa wskazuje, są pozostałością po dawnych czasach i podbojach europejskich kolonizatorów. Na szczęście dziś zamorskich kolonii już nie ma, pozostały za to przepiękne stylowe meble oraz dekoracje w stylu kolonialnym, które już od dziesięcioleci mają swoich miłośników. Wnętrza w stylu kolonialnym kochają drewno. Meble kolonialne wykonane z egzotycznych gatunków drzew są pełne dostojeństwa i przetrwają wieki. I o to właśnie chodzi w tym zapatrzonym w przeszłość stylu. Tak urządzony salon jest elegancki i przytulny.

Niech twoje wnętrze przeniesie cię w egzotyczne regiony świata!

Orientalne wnętrza w stylu kolonialnym spodobają się osobom lubiącym dalekie podróże. Są ciepłe i eleganckie. Stylowe meble kolonialne występują w głębokim, ciemnobrązowym wybarwieniu. Urządzając wnętrze w stylu kolonialnym pamiętajmy, że ważne są też dekoracje i pamiątki. Oprócz egzotycznych gatunków drewna, m.in. wenge, mahoń, palisander, teak, heban, występują naturalne materiały: rattan, trawa morska, wiklina, sznurek, trzcina.

Meble kolonialne a codzienne pomieszczenia!

Do ciemnych mebli kolonialnych w salonie pasują jasne kolory ścian i ciemna podłoga. Można je bezpiecznie łączyć z kolorami ziemi, ale pamiętajmy, że są wyraźnym elementem we wnętrzu. Pasują do nich naturalne tkaniny i materiały. Salon kolonialny lubi też motywy zwierzęce, np. cętkowane i łaciate dywany czy poduszki, a także skórzane kanapy, fotele, sofy.

Czy każde wnętrze to dobre połączenie ze stylem kolonialnym?

Meble kolonialne wykonane z litego drewna są masywne i trwałe. Czyścimy i konserwujemy je używając wosku bądź specjalnego mleczka. Często bogato rzeźbione, narzucają styl całemu wnętrzu. Dlatego meble kolonialne najlepiej prezentują się w przestronnych mieszkaniach. Jeśli mamy mały salon, to można tylko zdecydować się na jeden element, np. kolonialną skrzynię czy witrynę, która się wyróżni i nada charakter mieszkaniu. Pamiętajmy, że tego typu meble drewniane są sprzedawane jako pojedyncze egzemplarze, a nie jako komplety.

Jakie cechy mają meble kolonialne?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że meble wykonane w stylu kolonialnym mogą być bardzo różne. Pamiętajmy bowiem, że kolonie europejskie były na całym świecie i powstawały na wzór mebli przywożonych ze sobą przez kolonizatorów europejskich m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, ale przede wszystkim z Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Dlatego że to właśnie indyjskie meble kolonialne z kolonii brytyjskich są dziś najczęściej pokazywane jako wzór stylu kolonialnego i to właśnie meble wykonane w tym stylu najczęściej można dziś kupić w sklepach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Pamiętajmy bowiem, że Wielka Brytania była największym imperium kolonialnym, a Indie były ich największą kolonią, w której mieszkały setki tysięcy przybyszów z Europy.

Oryginalne meble kolonialne stanowiły oczywiście połączenie funkcjonalności stylu europejskiego z umiejętnościami oraz wzornictwem miejscowych wytwórców. To samo dotyczy mebli, które powstają dziś na wzór stylu kolonialnego. Tak, więc meble kolonialne to najczęściej rzeczy wykonane z litego egzotycznego drewna. Jest to bardzo ważne ponieważ to właśnie odpowiedni rodzaj drewna sprawia, że meble kolonialne tak dobrze się prezentują, są bardzo eleganckie i oczywiście trwałe. Styl kolonialny z założenia jest prosty w formie, jednak może posiadać także różne zdobienia charakterystyczne dla regionu pochodzenia.

W wielu regionach świata posiadanie mebli wykonanych w stylu kolonialnym jest odbierane jako oznaka luksusu. Nic dziwnego, dostojność mebli kolonialnych sprawia, że są one idealnym sposobem na urządzenie eleganckiego biura czy domowej biblioteczki, które z pewnością oczarują wszystkich odwiedzających nas gości. Jednocześnie meble kolonialne mogą być stosowane jako idealny dodatek do aranżacji wykonanych w innym stylu. Umieszczony w domu stół w stylu kolonialnym czy masywny kredens, z pewnością będzie wspaniałym elementem dekoracyjnym.

Styl kolonialny to przede wszystkim zabawa z dodatkami, dlatego możemy go spotkać w połączeniu z innymi stylami i aranżacjami.

Elementy estetyki kolonialnej – jak w przypadku każdego stylu wnętrzarskiego – pojawiają się w wielu innych aranżacjach. Najbliżej jest jej do stylu gabinetowego, w którym również dominują ciemne kolory i egzotyczne drewno. Obie konwencje mają jeszcze jeden punkt wspólny, a mianowicie – duże, wygodne meble wypoczynkowe, najlepiej ze skórzanym obiciem. Dlatego właśnie styl kolonialny w połączeniu z nowojorskim lub nowoczesnym najczęściej występuje w filmach i wielomilionowych produkcjach kinowych.

W stylu kolonialnym wykorzystuje się naturalne materiały nawiązujące fakturą i wybarwieniem do tych, które zdobią wnętrza indyjskie czy afrykańskie. Mowa tu o ciemnym drewnie, np. drewnie tekowym (popularnym w Indiach), mahoniowym czy kauczukowym o ciekawym, lekko czerwonym odcieniu. Meble kolonialne właśnie w takim kolorze wybrał Indiana Jones do swojego salonu.

Kolor mebli to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest także ich ciężka bryła. Indiana Jones pracował przy szerokim biurku o masywnej formie. To właśnie na nim leżał globus i stosy książek oraz zapisków. Warto tez zwrócić uwagę na metalowe detale, których w salonie Indiany Jonesa było sporo – były to nie tylko estetyczne dodatki, ale także przedmioty o funkcji użytkowej np. akcesoria do kominka.

Dlatego jeśli interesuje cię ten właśnie styl wnętrzarski to pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie. Twoje meble i dodatki muszą być najwyższej jakości, muszą być spójne ze sobą i najlepiej jak by pochodziły z rodzimych regionów. Tak, więc może zakup nowej skrzyni do przechowywania lub nowego wazonu w stylu kolonialnym zainspiruje cię do zorganizowania wyprawy życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here