Meblościanki dawno już wyszły z mody, zamiast nich na salony wkroczyły nowoczesne meble systemowe, które nie przytłaczają pomieszczeń, zamiast tego dając się do nich idealnie dopasować. To, co kiedyś mieściło się w jednym ciągu na całej ścianie, dzisiaj może być z powodzeniem rozstawione według własnego uznania i układu pokoju. Meble do salonu najczęściej stanowią główną, najbardziej reprezentacyjną część tego pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, by dobrać je w zgodzie z własnym gustem, ale też mając na uwadze inne towarzyszące im meble i sprzęty. Dzięki temu razem stworzą spójną całość.

Nowoczesny duch PRL-owskich meblościanek, czyli meble modułowe!

Jeśli na samą myśl o meblościance przez Twoimi oczami pojawia się wizja dużych, masywnych mebli z gablotkami i PRL-owskim barkiem, to musisz wiedzieć, że obecnie meblościanki już tak nie wyglądają – mają o wiele bardziej nowoczesny charakter. Choć nadal w sklepach znajdziesz długie zestawy mebli, które przeznaczone są do stawiania przy najdłuższej ścianie, to jednak większość modeli jest bardziej kompaktowych. Oprócz kompletu szafek, regałów i półek zostawiają przestrzeń na telewizor czy zestaw kina domowego, a dzięki zastosowaniu mebli wiszących nie przytłaczają tak pomieszczenia, jak klasyczne meblościanki. Jeśli jesteś przekonany do zakupu tego typu mebli do salonu, weź pod uwagę kilka kwestii. Na początku zastanów się, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz – od tego zależy, jak bardzo zabudowaną konstrukcję powinieneś zakupić. Następnie przemyśl, czy wolisz zabudowane szafki, w których można ukryć niepotrzebne szpargały, czy może oszklone gabloty, dzięki którym wyeksponujesz designerskie dekoracje, eleganckie rzeźby lub ekskluzywny zestaw porcelany.

Style mebli modułowych!

Meble mogą być klasyczne, drewniane lub nowoczesne, białe z połyskiem lub bez (choć te pierwsze o wiele łatwiej się czyści). Ciekawym rozwiązaniem są meblościanki z gablotami podświetlonymi różnokolorowymi ledami.

Funkcjonalność przede wszystkim!

Meble modułowe charakteryzują się tym, że można łączyć je w dowolne konfiguracje, a na ich ostateczny kształt zestawu masz wpływ Ty. Regał nie musi stać koło komody, a komoda w bliskim sąsiedztwie gabloty lub barku. W przypadku systemów modułowych wybierasz każdy meble z osobna i decydujesz, w którym miejscu go umieścisz. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, że całość możesz łączyć w asymetryczne, designerskie konstrukcje, nie tracąc przy tym na ich funkcjonalności. Najważniejsze w przypadku tego rodzaju wyposażenia jest to, że można je w pełni dopasować do możliwości przestrzennych w salonie. Z tego względu meble modułowe można porównać do tych robionych na wymiar. Co ciekawe, jeśli znudzi Ci się dotychczasowa aranżacja, zawsze możesz ją zmienić dowolnie komponując poszczególne elementy zabudowy. Jeśli natomiast uznasz, że posiadasz zbyt mało miejsca do przechowywania, swój zestaw mebli do pokoju dziennego możesz szybko rozbudować – wystarczy znaleźć wyposażenie w tym samym lub podobnym stylu, który będzie pasować do całości.

Tu daje znać o sobie kolejna zaleta mebli systemowych. Wiele z nich może mieć podwójną funkcjonalność. W dzień np. tworzą szafę z wysuwanym blatem, umożliwiającym pracę na laptopie, nocą – po wysunięciu ruchomych elementów – można stworzyć z nich „amerykankę” do spania.

Wiele z modułów można stawiać na ziemi, a na nich dostawiać czy zestawiać kolejne elementy. Ten sposób zagospodarowania przestrzeni sprawdza się choćby tam, gdzie ze względu np. na ścianki wykonane z płyty kartonowo- gipsowych nie wolno instalować ciężkich, wiszących szaf czy witryn.

Cena mebli modułowych!

Ich najbardziej docenianą cechą jest niska cena – w porównaniu z meblościankami czy meblami, także  przygotowywanymi pod wymiar, na zamówienie. Niektóre sklepy, zazwyczaj sieciówki, oferują zestawy mebli systemowych już od 500 złotych w górę. W takim komplecie znajduje się m.in. szafka (lub dwie) pod sprzęt RTV, półka na książki i regał albo witryna.

Meble modułowe są pojemne jak te, które znamy z czasów PRL!

Meble modułowe mają kolejna cechę, która przyciąga do nich użytkowników – swoimi gabarytami przypominają PRL-owskie meblościanki – są pakowne, umożliwiają zmieszczenie wszystkich potrzebnych rzeczy i sprzętów, ale nie posiadają ich wad. Meblościanka, raz ustawiona pod ścianą, musiała tam stać przez wieki, bo nic z nią już nie można było zrobić. Była przy tym zwykle siermiężna i zajmowała sporą część pomieszczenia. Poza tym posiadała część elementów, które z punktu widzenia kupującego były zbędne, ale bez nich nie można było meblościanki kupić. Części te tworzyły z nią bowiem integralną całość.

Decydując się na meble modułowe, kupuje się tylko te elementy, które są potrzebne i pasują. Powoduje to, że meble modułowe – przez swoją funkcjonalność – sprawdzają się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i w minimalistycznych, nowoczesnych mieszkaniach.

Możesz je układać jak klocki w grze tetris!

Kolejną zaletą mebli modułowych jest ich dowolna konfiguracja w pomieszczeniu. W każdej chwili można meble przestawić, zaaranżować przestrzeń na nowo albo całkowicie ją zmienić. Wszystko dzięki ich wykonaniu – zwykle są wykonane w sposób pozwalający na postawienie ich w każdym miejscu bez obaw o ustawienie ich „złą” stroną czy w nieodpowiedniej kolejności. Klasyczne meble mają znakomicie wykonane fronty, ale od tyłu lubią z nich wychodzić braki w obiciu czy płyty bez okleiny – są bowiem tak stworzone, aby eksponować je z jednej tylko strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here