Chcąc urozmaicić ogród, taras czy balkon, warto wybrać meble dopasowane do rozmiaru, stylu i funkcji, jaką mają one pełnić. Dzięki umiejętnie dobranym meblom ogrodowym, możemy stworzyć stylowy kącik, w którym chętnie wypijemy poranną kawę, ugościmy znajomych czy też zjemy obiad z rodziną.

Skupmy się na zadaniach mebli ogrodowych!

Za sprawą dobrze dobranych mebli, ogród może stać się stylowym przedłużeniem domu. Dzięki nim stanie się miejscem letniego i wiosennego relaksu na świeżym powietrzu. Wyposażony w odpowiednie meble ogród, balkon czy taras może być osobistą czytelnią czy też słoneczną kawiarnią, urządzoną według własnego gustu.

Style w modzie mebli ogrodowych:

Naturalny- autentyczny- wykorzystują naturalne materiały i proste, ale też eleganckie i ponadczasowe formy. Styl ten jest bliski naturze, a meble są wykonane z mało przetworzonych naturalnych materiałów takich jak drewno, rattan czy wiklina.

Nowoczesny- wykorzystuje nowoczesne materiały, odważne formy i ciekawe rozwiązania. To meble o prostych geometrycznych kształtach, wielobarwne, z modnych materiałów m.in. szkła, metalu, uszlachetnionych tworzyw sztucznych.

Futurystyczny- multikolor- to geometryczne, proste kształty i tworzywa sztuczne. Meble takie wprowadzają radosny nastrój, dobrze komponując się z kolorowymi, kwitnącymi roślinami.

Elegancki- tutaj zdobienia i materiały są efektowne i trwałe. Meble są zwykle wykonane w eleganckim klasycznym stylu, z dobrych jakościowo surowców, w stonowanych, szlachetnych barwach. W tej grupie możemy odnaleźć meble z dużą ilością ciepłych barw, zdobień i zaokrąglonych kształtów. Stosowane są tutaj także meble nieco siermiężne, a także z etnicznymi i rustykalnymi efektami.

Meble balkonowe  zwykle są niewielkie i kompaktowe, cechują się możliwością łatwego składania, przenoszenia i chowania na czas niepogody. Mogą to być meble, które będą w czasie całego sezonu znajdowały się na balkonie, tak by można było wypić przy nich poranną kawę czy zjeść podwieczorek z rodziną. Znajdziemy tu też sprzęty używane jedynie okazjonalnie, np. podczas biesiad czy spotkań ze znajomymi. Do zastosowania na niewielkich powierzchniach warto wybrać krzesła czy ławki narożne, które pozwolą skutecznie zaoszczędzić miejsce. Najczęściej są to meble drewniane lub metalowe, często o ciekawych kształtach. Dzięki temu że balkony cechują się zazwyczaj stabilnym podłożem, sprawdzają się tu meble w stylu eleganckim i autentycznym, o cienkich, efektownych nóżkach (które nie zawsze będą odpowiednie do ustawienia na ogrodowym podłożu).Na ograniczonej, balkonowej przestrzeni sprawdzą się np:

 • rozkładane stoliki, także te z dodatkowymi półkami (nawet kilkupoziomowymi)
 • zawieszane półki, które po rozłożeniu mogą pełnić funkcje stolików
 • lekkie i delikatne, najlepiej ażurowe meble, które szczególnie pasują do niedużych powierzchni, najlepiej na cienkich nóżkach
 • niewielkie i składane krzesła lub leżaki
 • meble narożne

Możemy również podzielić meble ogrodowe ze względu na konstrukcję i wygląd:

 • prostych, geometrycznych kształtach
 • zaokrąglonych, łagodnych i profilowanych krawędziach
 • konstrukcji ażurowej, przestrzennej – są lżejsze, nadają się do mniejszych powierzchni
 • meble masywne– przeznaczone do większych przestrzeni
 • meble składane albo o stałej konstrukcji
 • meble modułowe, które można dowolnie zestawiać w najwygodniejsze kształty i kompozycje
 • różnej wielkości i szerokości siedziska (ławy, krzesła, leżanki, leżaki, hamaki)
 • specjalnej konstrukcji narożnikowej, ułatwiającej pełne wykorzystanie przestrzeni np: składane czy przenośne

Rodzaje mebli ogrodowych i ich funkcja:

Krzesła – to elementy zarówno stałe, jak i rozkładane czy narożne. Zwykle mają niewielkie rozmiary, rzadziej mają podpórki pod ręce. Najlepiej nadają się na balkony czy małe tarasy.

Fotele – stabilne, pozycyjne. Często mają oparcie na łokcie. Są wygodne – nadają się więc zarówno do siedzenia przy stole, jak i do relaksu w zaciszu własnego ogrodu. Występują w różnych kształtach i kolorach.

Stoły – miewają bardzo różne kształty, rozmiary i styl wykończenia. Dostępne są stoły okrągłe lub prostokątne. Można wybrać zarówno niewielkie balkonowe stoliki, jak i te rozległe, dla dużych rodzin. Do wyboru mamy też stoły rozkładane, które pozwalają regulować rozmiar blatu i dobrać go do liczby przybyłych gości. Blaty stołów bywają wykonane zarówna ze szkła, ceramiki (np. mozaika w stylu marokańskim), jak i z kamienia, drewna, tworzyw sztucznych czy metalu. Wybierając stół, warto też zwrócić uwagę n na to, czy ma on otwór na parasol ogrodowy.

Sofy i leżanki ogrodowe umożliwiają wygodne opalanie się, czytanie ulubionych książek czy prasy. Nadają się też do miejsc przy basenach oraz oczkach wodnych. Często mają regulowany poziom nachylenia, przez co pozwalają wybrać najwygodniejszą pozycję. Miewają podłokietniki lub są ich pozbawione. Bywają aluminiowe, rattanowe lub z uszlachetnionych tworzyw. Składane, wielopozycyjne leżaki czy leżanki, sprawdzają się w ogrodzie, przy basenie czy na plaży. Służyć mogą zarówno jako wyposażenie ogrodowe, jak i turystyczne.

Huśtawki ogrodowe – można wybrać zarówno te proste, jak i bardziej eleganckie, z zadaszeniem czy moskitierą. Mogą być wykonane z różnych tkanin i materiałów (drewna, metalu czy tworzywa). Bywają sprzedawane w zestawach z poduszkami i dopasowanymi do danego modelu narzutami.

Hamaki – do zawieszenia na drzewach, słupach lub z gotowym stelażem. Mogą być wykonane z siatki, co idealnie sprawdza się w upalne dni, albo z innego jednolitego materiału.

Inne meble to na przykład pojemne ławki ogrodowe, pozwalające urozmaicić obszerne ogrody. Do tych niewielkich terenów oraz na balkony i tarasy polecane są także specjalne siedziska i ławy – często z praktycznymi i pojemnymi skrzyniami, w których możemy schować poduszki czy koce. Specjalnie dla naszych pociech tworzone są rozmaite meble dziecięce. Można wybrać albo pojedyncze, albo te w całych zestawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here