Meble na taras mogą być drewniane, metalowe, z tworzywa, z rattanu, z wikliny – wybór jest bardzo duży. Czym zatem kierować się wybierając takie meble?

Taras może być naszą miejską oazą zieleni, w której z przyjemnością będziemy spędzać leniwe popołudnia i słoneczne weekendy – wystarczy tylko trochę postarać się przy tworzeniu aranżacji. Jak się zabrać za aranżowanie domowego tarasu i jakie meble ogrodowe wybrać?

Wybierz takie meble, które będą odporne na warunki atmosferyczne!

Taras z powodzeniem może stać się naszą ogrodową oazą, w której z przyjemnością będziemy wypoczywać. Warto zadbać o to, by było to miejsce niewymagające od nas dużo dodatkowych zabiegów. Dlatego przy zakupie mebli i dodatków decydujmy się na takie, które są przeznaczone do wykorzystania na zewnątrz – odporne na wodę, promieniowanie UV i temperatury. Dzięki temu nic nie będzie zakłócać naszego wypoczynku, a z zakupionych mebli na taras będziemy mogli korzystać przez wiele sezonów. I tylko poduszki chować będziemy pod dach.

Zwróć uwagę również na ich kolorystykę!

Przy wyborze mebli na taras warto wziąć pod uwagę wykończenie budynku i otoczenie – dobierzmy kolorystykę mebli do naszej elewacji. Dzięki temu aranżacja będzie wyglądać harmonijnie. Bardziej indywidualnych cech nadamy aranżacji później, z pomocą dodatków – ozdobnych poduszek, eleganckiego oświetlenia czy odpowiednio dobranych roślin. Parasol ogrodowy i meble na taras powinny zgrywać się bezpośrednio z wykończeniem domu i otoczenia, by ostateczny efekt wyglądał elegancko i cieszył oczy.

Przeznaczenie oraz funkcjonalność też są ważne!

Wybierając meble na taras weźmy pod uwagę ich przeznaczenie. Wielbiciele weekendowych spotkań przy grillu powinni zdecydować się na komplet z fotelami i wysokim stołem, a osoby lubiące leniwy wypoczynek na klasyczny komplet wypoczynkowy. Co ważne, do wyboru mamy wiele kompletów łączących oba te rozwiązania – na przykład wygodne sofy z wygodnym stołem. Nawet przy mniejszym tarasie można więc stworzyć i wygodą przestrzeń do posiłków, i do leniwego wypoczynku. A jeśli lubicie się opalać, dobrym rozwiązaniem będą też wygodne leżaki ogrodowe.

Dobierz odpowiednie rośliny!

Urządzając idealny taras nie zapominajcie o roślinach. To dzięki nim tarasowa atmosfera staje się naprawdę wyjątkowa. Przy płocie warto posadzić bluszcze i rośliny pnące, które stworzą zieloną ścianę odgradzającą nas od miejskich krajobrazów. Jeśli mamy sporo miejsca, możemy zdecydować się na kawałek trawnika otoczony rabatami pełnymi roślin. A jeśli nasz taras pozbawiony jest ogródka, postawmy na duże donice ogrodowe z drzewami i krzewami, otoczone piękne kwitnącymi kwiatami. To dzięki nim nasz taras stanie się wyjątkowym miejscem.

Postaw na drewno jako główny materiał z jakich wykonane mają być meble na taras!

Meble na taras z drewna są wytrzymałe i ładnie się starzeją. Zazwyczaj mają proste formy i zajmują sporo miejsca. Pamiętaj, że meble ogrodowe drewniane trzeba konserwować. Choć są wykonane z wytrzymałych gatunków, należy zabezpieczyć je przed niszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych, co zmienia ich właściwości i barwę. Do konserwacji drewnianych mebli na taras nadają się oleje, bejce, i lakierobejce. Dzięki tym ostatnim zmienimy też kolor mebli. Prace wykonuje się dwa razy w roku, pierwszy raz przed rozpoczęciem sezonu. Drewno doskonale prezentuje się na tle innych naturalnych materiałów, jak kamień i ceramika, oraz neutralnych barw. Miłośnicy DIY mogą wykonać drewniane meble własnoręcznie, z drewna z odzysku. Ciekawym rozwiązaniem są tez meble z palet lub skrzynek po owocach.

Inne materiały będą również dobre!

Moda na meble rattanowe nie przemija. Jest to jeden z ważniejszych trendów, dotyczy zarówno wnętrza domu, jak i ogrodu. Najpopularniejsze plecione meble na taras produkowane są z rattanu lub rodzimej wikliny. Są lekkie i mogą być w różnych odcieniach. Pamiętaj, że meble rattanowe należy chronić przed deszczem i ostrym słońcem. Meble ogrodowe wyplatane z tworzywa są znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne. Obecnie pojawiły się w sklepach meble ogrodowe z tzw. technorattanu. Są bardzo łatwe w czyszczeniu i trwałe, nie wymagają specjalnej konserwacji.

A może lekkie aluminium lub plastik?

Meble ogrodowe z aluminium są lekkie, nie wymagają konserwacji, mają nowoczesne wzornictwo. Proste bryły mebli pasują do nowoczesnej aranżacji tarasu.

Natomiast meble ogrodowe plastikowe są lekkie i wygodne do przenoszenia. Ponadto meble na taras z plastiku są najtańsze, jednak po sezonie muszą stać w ogrzewanym pomieszczeniu. Są też mało stabilne. Dostępne są w wielu kolorach dlatego każdy znajdzie ich wymarzoną barwę, która będzie pasowała do wnętrza i charakteru tarasu.

Cena jest również ważna!

Koszty związane z zakupem mebli do ogrodu, na balkon czy na taras bywają niekiedy kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Prawdopodobnie stąd nadal tak dużą popularnością cieszą się tanie meble plastikowe, które można nabyć w marketach.

Jednak cena rzędu 20-30 zł za krzesło powinna skłonić do refleksji na temat jakości takiego produktu. W każdym razie oszczędności mogą być dość pozorne. Owszem, za 200 zł możemy mieć stół i pięć krzeseł, ale najtańszy plastik ma tendencję do pękania i łatwo też go zarysować. W efekcie już po jednym sezonie meble mogą prezentować się mało estetycznie. Na dobrej jakości krzesło z plastiku, które nam posłuży przez kilka sezonów w dobrym stanie na pewno trzeba wydać trzy razy więcej, chyba że ktoś chce co roku wymieniać swoje meble do ogrodu. Natomiast można poczekać na posezonowe wyprzedaże, aczkolwiek wtedy oferta nie będzie tak bogata, jak przed sezonem. W przypadku cen należy również zwrócić uwagę na koszty związane z pielęgnacją i konserwacją. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu się do oczyszczenia mebli z kurzu i brudu wilgotną ściereczką, to trzeba nabyć meble z technorattanu, aluminium bądź dobrej jakości plastiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here