Nowoczesne wnętrza to nie tylko minimalizm formy i wykorzystanie wysokojakościowych materiałów, ale także – a może przede wszystkim – funkcjonalność. Meble do nowoczesnego salonu powinny być przede wszystkim proste, praktyczne i nieprzesadnie zdobione. Ma to być przede wszystkim miejsce spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, dlatego należy skupić się na ponadczasowym wzornictwie, wygodzie i użyteczności.

Zatem jakie meble do salonu wybrać? Przede wszystkim uniwersalne, czyli takie, które równie dobrze sprawdzą się w różnych aranżacjach – czy to kolorystycznych, czy stylowych.

Nowoczesna meblościanka!

Idealne meble do salonu przychodzą zazwyczaj w dwóch kolorach – czarnym i białym. Wiąże się to przede wszystkim z łatwością ich aranżacji. Biała lub czarna meblościanka do pokoju dziennego jest niewrażliwa na wszelkiego typu aranżacyjne zawirowania. Niezależnie od tego, jaki kolor ścian wybierzemy, jaki materiał wykorzystamy do wyłożenia podłogi czy jakimi dodatkami chcemy urozmaicić wnętrze, czarne meble do salonu doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji. Przy tego typu wyposażeniu wnętrza istotna jest instalacja odpowiedniego oświetlenia, które nieco ożywi aranżację i wydobędzie szlachetność barwy. Wybierając meblościankę do salonu należy pamiętać, iż sklepowe ustawienie mebli nie musi być ostateczne. Zestaw możemy dowolnie konfigurować i ustawiać według potrzeb. Nie przytłaczajmy aranżacji zbyt wielką liczbą dekoracji. Przy czarnych meblach do salonu zachowajmy umiar i minimalizm w doborze dodatków.

Białe meble do salonu w stylu skandynawskim to również nowoczesność!

Styl skandynawski zyskuje sobie w Polsce coraz szersze grono zwolenników. Jego cechy charakterystyczne to minimalizm formy i bogactwo treści, czyli właściwości praktycznych. Meble w stylu skandynawskim projektowane są w taki sposób, że to funkcjonalność determinuje wzornictwo, a nie odwrotnie. Dzięki temu uzyskujemy meble do salonu, które są nie tylko minimalistyczne w formie, ale także niezwykle praktyczne. Tutaj, podobnie jak w przypadku czarnych meblościanek, musimy powstrzymać wodze fantazji, ograniczając ilość dekoracyjnych dodatków do minimum. Doskonale sprawdzą się tutaj przedmioty praktyczne, choć niekoniecznie wykorzystywane w codziennym życiu. Eleganckie przyciski do papieru często przybierają niespotykane formy, a proste lampy o geometrycznych kształtach dostarczą odpowiednią ilość (koniecznie jasnego i białego!) światła.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami stylu skandynawskiego, czy bardziej cenimy minimalistyczną czerń, wybór mebli do nowoczesnego salonu powinien być determinowany przede wszystkim ich funkcjonalnością i ponadczasowym wzornictwem. Czarna meblościanka w pokoju dziennym to propozycja dla osób, które nie boją się mocnych akcentów kolorystycznych i pragną wnętrza równie praktycznego, co stylowego. Białe meble do salonu stanowią idealne uzupełnienie stylu skandynawskiego, zachęcając do zachowania minimalistycznej formy i aranżacji z wykorzystaniem praktycznych dodatków.

Biały kolor w nowoczesnych wnętrzach!

Kolor biały jest uniwersalny, a przy tym potrafi zdziałać cuda – nie tylko w nowoczesnym wnętrzu. Przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń. Jeśli salon jest niedoświetlony, białe ściany spowodują, że stanie się on jaśniejszy – będzie odbijał światło wpadające zza okna, dzięki czemu sprawi wrażenie większego (czego nie możesz niestety oczekiwać od kolorów ciemnych, które dają odwrotny efekt).

Jasne barwy w pokoju możesz wprowadzić na kilka sposobów:

  • malując ściany na biało
  • aranżując zabudowę w tym kolorze
  • urządzając całe pomieszczenie w białych barwach
  • wybierając białe meble
  • lub decydując się na wszystkie powyższe warianty

Białe meble – z czym je łączyć?

Istotną zaletą koloru białego w pomieszczeniach jest jego neutralny charakter. Pasują do niego wszystkie barwy, przez co daje pole do popisu w urządzeniu nie tylko kuchni, ale także salonu lub sypialni. Białe meble – lakierowane na błysk lub matowe – możesz zaplanować również w salonie. W tym miejscu często koncentruje się życie domowników, więc nie należy go zagracać. Ogranicz się do kilku obowiązkowych punktów, takich jak szafka RTV i stolik kawowy, uzupełnionych np. ciekawą komodą. Dla tych, których nie do końca przekonuje zimna biel i chcieliby przełamać minimalistyczny trend, producenci wprowadzają warianty mieszane, np. cała biała komoda z frontami szuflad wymiennymi z białych na drewniane (np. dębowe) lub stoliki kawowe z elementami drewnianymi.

Meble, które wybierasz do kuchni czy salonu, zwykle mają służyć przez lata, dlatego warto zadbać o to, by były wykonane z naturalnych materiałów i dawały dużą dowolność w zmianach wystroju wnętrza. Powracająca do łask biel jest zarówno praktyczna, jak i ponadczasowa i bardzo łatwo połączyć ją z różnymi kolorami, fakturami i dodatkami w rozmaitych stylach. Dzięki temu nawet przy niewielkim budżecie możesz odświeżyć mieszkanie, zaopatrując je w np. niewielkie, kolorowe dodatki lub wprowadzając do niego drugi po bieli kolor przewodni.

Ciekawym rozwiązaniem w białym wnętrzu jest pomalowanie jednej ze ścian na inny kolor, dobór sofy w nowym odcieniu czy wykorzystanie dodatków takich jak podkładki na stół lub poduszki na krzesła, które pozwolą szybko i bez większych nakładów odświeżyć mieszkanie. W przypadku nowoczesnych  minimalistycznych, niestylizowanych białych mebli niezwykle łatwo jest nadać wnętrzu nowy charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here