Kiedy zaczynają się ciepłe dni, naszą wyobraźnię opanowują marzycielskie wizje. Słońce zalewające nasz taras, unoszące się znad grilla aromatyczne zapachy, chłodne drinki, wygodne fotele, stół zastawiony pysznościami… Centrum tych wizji zawsze stanowi idealny komplet ogrodowy. Zaczynamy więc szukać tych wymarzonych mebli, często ograniczając się tylko do jednego konkretnego rodzaju mebli na tarasy. A wybór jest naprawdę szeroki i warto się z nim zapoznać, aby nasz taras lub ogród była elegancki, funkcjonalny i przede wszystkim aby nam służył przez długie lata.

Meble ogrodowe drewniane to tradycja, nowoczesność i funkcjonalność w jednym!

Wśród ogrodowych tradycjonalistów wciąż największą popularnością cieszą się komplety ogrodowe drewniane. Mogą to być modele wykonane w całości z drewna, a także zestawy tworzone z żeliwa lub stali i drewnianych desek. Ten drugi typ jest bardziej stabilny i solidny dzięki ciężkim, metalowym stelażom. Drewniane komplety ogrodowe wymagają regularnej konserwacji i pielęgnacji, a w okresie zimowym powinniśmy je magazynować, tak aby podczas pierwszych dni kolejnego sezonu mogły od razu stanąć w naszym przydomowym ogrodzie.

Kupować pojedynczo czy w zestawie?

Nie w każdym przypadku konieczny będzie stół – to jasne, bo nie ustawia się wielkiego stołu na balkonie. Taras to już co innego – tutaj można zdecydować się na mniejszy stół i krzesła albo wygodniejsze leżaki, w zależności od potrzeb. Dopiero duży ogród daje spore możliwości wyboru, ale i to nie do końca, bo przecież przestrzeń w altance będzie trzeba zagospodarować inaczej niż na patio. W praktyce jednak wskazówki dotyczące funkcjonalności mebli ogrodowych są takie same dla wszystkich tych miejsc. Meble ogrodowe to zawsze spory wydatek i choćby już tylko z tego względu warto zainteresować się przecenami lub kupować pojedyncze sztuki. Łączenie stylów i kolorów to fantastyczna zabawa i możliwość sprawdzenia się w roli domowego architekta wnętrz.

Na początek ustal sobie budżet i trzymaj się założeń!

Ponieważ zestawy mebli ogrodowych nie są tanie, a poza tym można je zwykle rozbudowywać niemal bez końca o stoliki, krzesła, ławki, leżaki, stojaki na parasol, huśtawkę ogrodową itd., to najpierw należy jasno określić budżet. Mimo ważnych różnic pomiędzy poszczególnymi materiałami nie można rozpoczynać poszukiwań bez wiedzy na temat wolnych środków, co jednak nie oznacza, że należy się maksymalnie ograniczać – najtańsze meble ogrodowe są mniej trwałe i zwykle mniej estetyczne od tych droższych, więc później trzeba będzie znaleźć złoty środek.

Zwróć uwagę czy twoje nowe meble ogrodowe drewniane są mobilne!

W przypadku mebli ogrodowych ważna okazuje się często możliwość ich łatwego i szybkiego przestawienia w inne miejsce.

  • Meble ogrodowe lekkie, nawet jeśli nie są składane, można w miarę szybko przenieść, aby zabezpieczyć je przed deszczem. Bez problemu można je także schować na zimę.
  • Meble ogrodowe składane. Zamiast je przenosić, wystarczy często złożyć. Jest to praktyczne nie tyle w ogrodzie, ile na balkonie czy tarasie, a więc tam, gdzie ilość dostępnej przestrzeni jest mocno ograniczona i w związku z tym nie można sobie pozwolić na przechowywanie mebli rozłożonych.
  • Dodatkowe kółka. Wiele mebli ogrodowych wyposażonych jest w niewielkie kółka, dzięki czemu po uniesieniu jednego ich końca z łatwością przesuwa się stolik ogrodowy albo fotele, natomiast po ustawieniu na wszystkich nogach mebel pozostaje zupełnie stabilny.

Ogrodowe meble drewniane mają swoje kluczowe zalety, ale również wady. Warto o nich pamiętać!

Meble ogrodowe drewniane zazwyczaj mają dużą masę, która sprzyja zachowaniu stabilności mebli. Dobrze zabezpieczone są przez pewien czas odporne na działanie wilgoci i promieni UV. Ponadto elegancki wygląd łączy się w przypadku ogrodowych mebli drewnianych z miłą i ciepłą powierzchnią. Do zasadniczych wad tego typu mebli zalicza się ich nietrwałość. Nawet dobrze zabezpieczone meble drewniane (z drewna krajowego lub egzotycznego) po pewnym czasie stają się wrażliwe na wilgoć i konieczna jest ich renowacja oraz ponowne zabezpieczenie. Drewno również jest materiałem dość ciężkim, co utrudnia przesuwanie mebli. Jest to także jeden z droższych materiałów, a jakich produkuje się meble ogrodowe.

Czy więc warto decydować się na meble ogrodowe drewniane?

Decyzja powinna zależeć od dwóch czynników: oczekiwań wobec funkcjonalności mebli i naszego gustu. Jeśli możemy poświęcić czas na regularną konserwację mebli ogrodowych i mamy spore możliwości ich magazynowania, możemy postawić na meble z naturalnych tworzyw. Jeśli wolimy wybrać bardziej samoobsługowy komplet na taras, kupmy meble technoratttanowe, z tworzyw sztucznych czy aluminium. Mała przestrzeń do magazynowania, powinna nas zachęcić do wyboru modeli składanych, które wszędzie się zmieszczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here