Styl prowansalski we wnętrzach jest wciąż popularny i raczej szybko się nie znudzi. Kojarzony ze słońcem, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem, styl prowansalski daje we wnętrzach poczucie swobody i relaksu. I wbrew pozorom nie króluje tam wyłącznie biel: prowansalskie wnętrza są kolorowe!

Najważniejsze kolory stylu prowansalskiego!

Najważniejsze z nich to: jasne kolory, naturalne materiały, motywy roślinne. Wśród kolorów najpopularniejsze są biel, beż, jasna żółć, delikatny fiolet, jasna zieleń i są odzwierciedleniem barw, jakie można znaleźć na francuskich polach, łąkach i w ogrodach. Któż z nas nie widział przepięknych kwitnących pól lawendy, kiści winogron czy łąk słoneczników?  Wszystkie te kolory pochodzą bowiem z Prowansji, stąd we wnętrzach urządzanych w tym stylu po prostu nie może ich zabraknąć. Nie powinno dziwić, że występują one we wszystkich elementach wystroju wnętrza. Meble najczęściej są białe lub w kolorze naturalnego drewna, ale nie ma w tym nic dziwnego, że meble prowansalskie są pomalowane na delikatną zieleń czy jasny fiolet. Takie kolory możemy spotkać najczęściej w kuchniach, w których są one doskonałym tłem dla białych dodatków, wiązek suszonych ziół czy przepięknej porcelany, której w stylu prowansalskim nie może zabraknąć.

Prowansalski mas (czyli kamienny dom) jest kolorowy. Zbudowany z jasnego wapienia bywa tynkowany i malowany, zawsze na ciepłe barwy. Z kamieniołomów w Roussillon pochodzi naturalny barwnik ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu, którym barwi się ściany. Często przeciera się je wapnem – kolory wtedy jaśnieją, zyskują ciekawą fakturę. Podłogi wykłada się rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem. Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Często malowane są na żółto, zielono, niebiesko. Przecierany kolor jest stanem naturalnym, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła i kanapy z kutego żelaza, u nas uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują w salonie. Tkaniny zdobiące wnętrza to kretony i żakardy w barwach charakterystycznych dla tego regionu: żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni. W tych samych kolorach jest miejscowa ceramika, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers. Warto pamiętać o prowansalskich motywach zdobniczych: lawendzie, oliwkach, cykadach.

Meble prowansalskie

Są to meble wykonane z drewna, choć raczej rzadko występują w jego naturalnym kolorze. Są pomalowane na biało lub jakiś inny typowy dla stylu prowansalskiego kolor. Mogą być też sztucznie postarzane. Ale to nie znaczy, że każde postarzane białe meble będą meblami w stylu prowansalskim. Tego charakteru nadają im bowiem odpowiednie kształty i motywy roślinne.

 

Meble prowansalskie są bogato zdobione motywami roślinnymi, ranty są wyokrąglone, a nogi gięte i rzeźbione. Meble w stylu prowansalskim mają bowiem nie tylko spełniać swoją funkcję, ale również zdobić wnętrze. Mają być widoczne, a nie wtopione w tło. Dlatego tak wielką wagę przywiązuje się do ich wyglądu. we wnętrzach w stylu prowansalskim nie może zabraknąć kredensów, konsoli, stolików. Mały stolik w stylu prowansalskim najczęściej jest okrągły, na jednej nodze, rozszerzającej się na trójnóg. Każdy jego element jest rzeźbiony lub gięty. Większy stół w stylu prowansalskim, np. taki do jadalni, ma zwykle cztery toczone i rzeźbione nogi oraz zaokrąglony rant. Stoi w centrum i często patrząc na prowansalskie aranżacje wnętrz mam ochotę teleportować się do miejsca ze zdjęcia, zasiąść przy stole i móc spróbować francuskich przysmaków. Chrupiąca bagietka, deska serów, dobre wino i oczywiście świetne towarzystwo, które jest gwarancją doskonałej zabawy.

Z czym łączyć styl prowansalski?

Styl prowansalski śmiało można wykorzystać także w nowoczesnych wnętrzach. We współczesnej kuchni możemy otynkować ściany na biało, zostawiając na przykład na jednej naturalny kamień, a posadzkę wyłóżmy terakotą. Fronty szafek możemy przetrzeć na biało, niebiesko lub w łagodnym odcieniu turkusu. Pokój dzienny w prowansalskim domu to często malownicza zbieranina sprzętów w różnym stylu. Ludwiki sąsiadują z ogrodowymi i starymi wiejskimi meblami, a współczesne wygodne kanapy okrywa się boutis albo domowej roboty pokrowcami. Na ścianach często królują duże, stylowe lustra, które lata świetności mają dawno za sobą – ale właśnie w tym tkwi ich urok!

Sofy w stylu prowansalskim!

Sofy w stylu prowansalskim to przede wszystkim sofy na giętych nóżkach, z elementami drewnianymi przy oparciach. Często uzupełnione są przez fotele w stylu prowansalskim, również na giętych nóżkach. Do tego stylu pasują jednak również sofy bez elementów drewnianych, z dużymi podłokietnikami i mnóstwem poduszek. Poduszki są świetnym elementem dekoracyjnym, a we wnętrzu w stylu prowansalskim świetnie sprawdzą się takie z falbanami, napisami czy nadrukami sprzed stu lat.

Łóżka w stylu prowansalskim

Łóżka w stylu prowansalskim są zwykle drewniane z bogato zdobionym zagłówkiem. Do tego stylu pasują jednak również łóżka metalowe, z zagłówkiem wykonanym z giętych elementów metalowych. To właśnie w tym miejscu mogą się znaleźć tak charakterystyczne dla stylu prowansalskiego motywy roślinne – gałęzie, liście, kwiaty czy winogrona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here