Urządzanie salonu wymaga od nas nie lada sprawności i wyobraźni. Sofa, fotele, komoda, regał. Oprócz tego dekoracje – obrazy, wazy i lampy. Ogromny wybór elementów! Na jaki styl się zdecydować? Czy zawierzyć salonom meblowym, oferującym komplety mebli, czy też dobierać sprzęty samodzielnie i oddzielnie?

Salon to serce domu, więc jego aranżacja musi być bardzo przemyślana – to tutaj spotykają się wszyscy domownicy i goście. Często to największe pomieszczenie w całym domu, więc siłą rzeczy umieszcza się w nim takie meble, na które nie ma miejsca w pozostałych pokojach. Albo robimy z dużego pokoju biblioteczkę, albo garderobę, albo biuro.

Zaplanuj, wymierz i dobierz odpowiednie rozmiary mebli, tak aby pasowały do kubatury pomieszczenia!

Zakup mebli jest już ostatnim etapem realizacji projektu. Na samym wstępie należy wszystko dokładnie przemyśleć, zaplanować, wymierzyć i, dzięki wizytom w sklepach, rozeznać się w rynku i dostępnych produktach. Pierwszy etap powinien stanowić staranne rozplanowanie przestrzeni. Kupujący musi wymierzyć gabaryty pokoju, zwracając uwagę na przeszkody typu skosy, drzwi i okna, kaloryfer czy kominek, które utrudniają rozplanowanie przestrzeni. Warto planować przestrzeń także pod kątem użytkowym. Nie należy popełniać błędów, które utrudniać będą swobodne korzystanie z przedmiotów, ograniczać przemieszczanie się czy psuć efekt końcowy (jak np. telewizor czy komputer daleko od kontaktu czy fotel obok grzejnika). Dokładne przemyślenie przestrzeni pozwoli na uniknięcie wielu niemiłych niespodzianek związanych ze złym wymiarem mebli, problemami w otwieraniu drzwi, zasłoniętym kontaktem itd. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się naszkicowanie planu pomieszczenia na kartce papieru i nanoszenie na plan propozycji ustawienia mebli. Najlepiej rozrysować pomieszczenie przy zastosowaniu właściwych proporcji, rysując pokój i meble w pomniejszonej skali.

A może wybrać komplet mebli?

Komplety wypoczynkowe to ogólna nazwa, jaką przyjmujemy dla zestawu mebli należących do jednej serii – wyglądających podobnie, przeznaczonych do wspólnego zakupu i postawienia obok siebie. Meble wchodzące w skład kompletu mogą być połączone ze sobą (np. meblościanka) lub stanowić osobne przedmioty, stojące w różnej konfiguracji i oddaleniu.

Jak komoda czy szafa będzie dobra do salonu?

Każdy pokój, zwłaszcza w małej przestrzeni (np. mieszanie w bloku), wyposażony musi zostać w odpowiednią ilość mebli służących do przechowywania ubrań, zabawek, butów, pościeli i innych przedmiotów. Przy wyborze szafy należy zastanowić się, jaki system przechowywania będzie najlepszy. Jeśli posiadamy sporo koszul czy sukienek, niezbędny będzie szerszy drążek do wieszania ubrań. Inna część garderoby nadaje się za to do złożenia w kostkę i ułożenia na półce (np. swetry). Pamiętajmy także o miejscu na bieliznę (dzienną i nocną). Komoda powinna posiadać głębokie, pakowne szuflady. Przestrzeń ich można zawsze ograniczyć odpowiednimi przegródkami wewnętrznymi. Często komody posiadają kombinacje półek i szuflad. Meble do przechowywania ubrań muszą być wygodne w użyciu, stabilne i dostosowane do wymiarów pokoju. Każdy przedmiot powinien mieć swoje ściśle określone miejsce, co zapewni zawsze porządek i wyeliminuje problem gorączkowego szukania przedmiotów. Warto wybrać mebel z dużą ilością półek czy szuflad lub zainwestować w kartony, skrzynie, wiszące schowki z materiałów etc. W przypadku małego mieszkania najlepiej zdecydować się na pojemną szafę czy komodę, w której zmieszczą się także ubrania sezonowe – np. na górnej półce, spakowane w próżniowe torby.

Kredens i drobne szafki też się przydadzą!

Najczęściej są one wykorzystywane do przechowywania (ukrytego lub przeciwnie – do wyeksponowania) książek, wszelkich pamiątek, bibelotów, ale i segregatorów z dokumentami, etc. Ważne są wszelkiego rodzaju półki i szuflady – sprzyjają one utrzymaniu porządku i dobrego stanu przedmiotów. Bałagan dekoncentruje i wprowadza złą atmosferę w mieszkaniu. Półki muszą być dobrze zainstalowane, a sam mebel – stabilny. Nie zapominajmy, że domowa biblioteczka potrafi ważyć grubo ponad sto kilogramów.

Stół i stolik! Jaki wybrać?

Przestrzenie takie jak stolik czy biurko najprawdopodobniej będą mocno eksploatowane – tarcie powierzchni łokciami, wylewanie kawy, stawianie gorących talerzy, inwazyjne zabawy dzieciaków itd. Warto wybrać więc mebel, który zniesie częste i intensywne wykorzystywanie. W przypadku przestrzeni przystosowanej do pracy, dobrze jest zadbać już na starcie o nakładkę biurkową, osłaniającą przestrzeń pracy, a w przypadku stołów jadalnianych – o podkładki pod talerze. Zminimalizuje to szkody i przedłuży piękny wygląd mebla. Przez zakupem należy zastanowić cię, czy stolik pełnił będzie także funkcje stołu jadalnianego czy nawet biurka – musi mieć wówczas odpowiednią wysokość, pozwalać na wygodne oparcie rąk, mieć dobre krzesło.

Zwróć uwagę na małych domowników, ich bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Jak w przypadku każdej inwestycji, tak i decydując się na zakup nowego kompletu mebli, warto zadać sobie jedno proste pytanie – co jest naszym priorytetem. Część klientów będzie kierować się  względami estetycznymi czy finansowymi, spora grupa postawić musi jednak na bezpieczeństwo w pokoju. Tyczy się to zwłaszcza rodziców małych dzieci, którym zależy na stworzeniu przyjaznej przestrzeni w całym domu. Rodzice powinni wybierać meble stabilne, wytrzymałe i niechybotliwe. Najlepiej, aby meble wykonane były z naturalnych materiałów i powleczone nietoksycznymi farbami. Niedopuszczalne są jakiekolwiek ostre krawędzie, niestabilne elementy czy dodatki ze szkła.

Bezpieczeństwo ważne jest także dla dorosłych, narażonych na urazy w mniejszym stopniu, lecz wciąż zagrożonych niepotrzebnymi kontuzjami. Warto więc przypatrzeć się bliżej stabilności i jakości, ale także wykończeniom i zamocowaniom elementów – czy drzwiczki dobrze trzymają się na zawiasach, czy elementy szafy nie są przypadkiem łączone tylko na korki, które nie dają maksymalnej pewności połączenia etc. Ważne jest mocowanie wszystkich elementów – gałek, drzwiczek, półek, szybek, nóg, tylnej ściany mebli. Tylko meble lepszej jakości o starannym wykończeniu zapewnią bezpieczeństwo przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here