Wiele czynników determinuje wygląd i największą funkcjonalność danego sklepu. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości lokalu, profilu potencjalnego klienta i sprzedawanych produktów zakupić należy odmienne meble i dodatkowe wyposażenie. Jakie elementy wybrać i na co zwrócić uwagę, aby przez lata zakupione meble i akcesoria były dumą prowadzonej działalności i stanowiły najlepszą wizytówkę sklepu?

Wyeksponuj swój towar najlepiej jak umiesz!

Najlepszy regał to ten dopasowany ściśle do oferowanych produktów – zwłaszcza wielkością, rozstawem półek i kątem nachylenia. Inne wymagania ekspozycyjne mają butelki z alkoholem – inne obuwie. Produkcja mebli na wymiar jest jednak kosztowna. Warto więc na początek, przy ograniczonym budżecie, zdecydować się na modułowe meble, które umożliwiają pewną elastyczność w dobraniu wysokości półek czy ustawieniu regałów względem siebie. Typowy regał, zazwyczaj wybierany przez początkujących właścicieli sklepów, zbudowany jest konstrukcją systemu rurkowo-kulowego. Stelaż wybudowany jest ze stali nierdzewnej, a półki – w droższe wersji są drewniane, w ekonomicznej – wykonane z płyt wiórowych. Pamiętajmy, że płyty takie stanowią najtańszą, ale i najmniej trwałą opcję. Już po roku zauważymy pierwsze pęknięcia i odpryśnięcie wierzchniej warstwy, zapewniającej estetyczny wygląd. Drewniane półki są trwalsze, mają większą nośność, możliwe jest także ich odświeżenie nową warstwą farby czy lakieru.

Zwróć uwagę na wymiary i jakość mebli sklepowych!

Kupując regały należy sprawdzić ich wymiary, przede wszystkim rozstaw i szerokość półek. Ważna jest także nośność, a więc maksymalna waga produktów, bezpieczna przy danym modelu. Mniej stabilne konstrukcje, które przeważają się przy nierównym rozłożeniu towaru lub cięższych przedmiotach, mogą wymagać zamocowania do ściany.

Droższą opcję stanowią meble sklepowe wykonane w całości ze sklejki, a najdroższą – z drewna. Zabudowane regały i półki są zdecydowanie przyjemniejsze wizualnie i lepiej sprawdzają się do eksponowania droższych towarów. Meble, zwłaszcza drewniane, są także trwalsze niż omawiany wcześniej system stelażowy. Z tego też względu przed wyposażeniem sklepu warto zastanowić się czy nie lepiej zainwestować w używane meble. Łatwo przerobić można wysokość półek lub dorobić dodatkowe u stolarza. Samą powierzchnię drewnianą łatwo odnowić przy pomocy dostępnych środków – papierem ściernym zdjąć stare warstwy, a drewno po oczyszczeniu pomalować farbą lub lakierem.

Meble do sklepu odzieżowego!

System rurkowo-kulowy sprawdza się także w przypadku sklepów odzieżowych, gdzie stelaż przybiera formę stojaka na wieszaki – podwójnego lub piętrowego, przeznaczonego do zawieszania partii ubrań jednych nad drugimi. Praktyczne są także półki zamontowane pod wieszakiem – do ekspozycji obuwia oraz nad, gdzie ułożyć można torebki, kapelusze czy wystrojone manekiny.

Może on opierać się na szerokiej podstawie, która ma zagwarantować stabilność lub posiadać konstrukcję przytwierdzaną do ściany. Pamiętajmy, aby sprawdzić wykończenie rurek. Nie mogą one zagrażać klientom ani psuć wywieszanych, delikatnych części garderoby. Także od dołu stelaż musi zostać oparty na gumowych podkładkach, które zabezpieczą podłogę przez zarysowaniem.

Nie zapominaj o wieszakach!

Do eksponowania niektórych części garderoby, np. bielizny lub apaszek, dobrze sprawdzą się metalowe, obracane wieszaki z dużą ilością ramion. Najlepiej, aby posiadał on kółka, które zagwarantują mobilność. Do eksponowania biżuterii, ale i bielizny oraz innych, misternych przedmiotów, dobrze nadają się szafki szklane lub wykończone lustrem. Dzięki nim łatwo pooglądać można każdy szczegół towaru, który jest korzystnie wyeksponowany. Ważne jest, aby szafka szklana umożliwiała zamknięcie na klucz z racji przechowywania najdroższych precjozów. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza wykorzystanie gablot podświetlanych, które idealnie oddają załamania świetlne lub zwracają uwagę na szczegóły i misterność wykonania. Nie zapominajmy o wieszakach – także o specjalistycznych do wieszania spodni, spódnic i krawatów. Najtrwalsze, ale i najdroższe są modele drewniane. Kupując wieszaki z tworzyw sztucznych, powinniśmy zastawić się na potrzebę częstej wymiany połamanych sztuk. Wieszaki metalowe są trwalsze, lecz zazwyczaj zaczepiają ubrania oraz wyginają się pod wpływem cięższej odzieży. Do wieszania najdelikatniejszych części garderoby, np. jedwabnych koszuli nocnych, warto użyć obitych w estetyczny materiał wieszaków, które nie tylko eksponują, ale i przeciwdziałają wszelkim zniszczeniom.

Możesz również zainwestować w kufry i kosze!

W wielu sklepach odzieżowych dobrze sprawdzają się kosze, do których dosyć swobodnie wrzucane są partie ubrań. Miejsce tam znaleźć może bielizna, przecenione artykuły czy poprzewieszane na koszu apaszki i szale. W przypadku stylowego wystroju retro lepiej poszukać na  internetowych ogłoszeniach starych, drewnianych skrzyń i kufrów. Po odnowieniu powierzchni nadają się idealnie do przechowywania ubrań i dodatków.

Komfortowa przymierzalnia jest również ważna!

To niezastąpiony element każdego sklepu. W najprostszej postaci przybiera ona formę stelaża stalowego, na którym zawieszana jest zasłona, zasłaniająca przebierającą się osobę. Lepiej sprawdzi się jednak boks zabudowany z trzech stron, gdzie jedynie jedna ściana posiada odsuwaną kotarę. W przebieralni musi znajdować się lustro i korzystne oświetlenie, aby zagwarantować odpowiedni wygląd całej postaci. Dla dodania praktyczności niezbędne będą haczyki i wieszaki na ubrania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here