Skórzane meble w salonie, który często jest wizytówką naszego domu, prezentują się naprawdę wspaniale. Nadadzą mu one nieco ekskluzywnego charakteru, gdyż kojarzą nam się z luksusem i zamożnością. Są w końcu synonimem bogactwa oraz prestiżu.

Skóra sprawdza się szczególnie dobrze w wypadku, gdy gustujemy w jasnych meblach. Z jasnej tapicerki materiałowej o wiele trudniej usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, o które przecież bardzo łatwo. Czyszczenie mebli skórzanych nie powinno sprawić nam zbyt dużego kłopotu. Jeśli będziemy o nie dbać, a także stosować odpowiednie produkty do ich pielęgnacji, będą nam dobrze służyć przez długie lata (o ile wcześniej oczywiście się nam nie znudzą). Nie są za to polecane w przypadku, gdy posiadamy psa lub kota, który uwielbia wskakiwać na nasze meble. Bardzo łatwo wtedy o zniszczenie tapicerki, która przegra w kontakcie z ostrymi zwierzęcymi pazurami.

Warto liczyć się z tym, że obicie takie jest wyjątkowo chłodne w kontakcie z naszym ciałem, co daje się odczuć przede wszystkim zimą. Szczególnie narzekać na to mogą amatorzy ciepłych, przytulnych foteli. W lecie chłód mebla może być za to odebrany jako coś pożądanego. O tej porze roku jednak taka tapicerka może się kleić do ciała. Wiele w tym wypadku zależy od jej jakości.

Meble ze skóry naturalnej z najwyższej półki są niestety dość drogie. Pewną alternatywą dla posiadaczy mniej zasobnych portfeli są produkty wykonane ze skóry ekologicznej. Oczywiście cena idzie tutaj w parze z jakością. Skóra ekologiczna nie należy do trwałych materiałów, z czasem mogą pojawiać się na jej powierzchni pęknięcia, których nie sposób naprawić czy zakamuflować. Jasne obicie po długim kontakcie z niektórymi rodzajami materiału (np. jeansem) może też zostać trwale odbarwione. Wierzchnia część tego materiału z reguły ma grubość jedynie około jednego milimetra, bardzo łatwo może więc ulec wytarciu i widoczne będzie wtedy to, co było pod spodem, czyli bawełna, którą jest podbity. To wszystko nie jest rzecz jasna regułą, bo i tutaj możemy trafić na meble zarówno lepszej, jak i gorszej jakości. Wielu producentów, także tych, którzy oferują produkty ze skóry ekologicznej, stawia na jakość. Nic nie zastąpi jednak prawdziwej skóry. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi funduszami i zakup taki nie odbije się znacznie na jakości naszego życia, lepiej zdecydować się na meble ze skóry naturalnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup wypoczynku wykonanego częściowo ze skóry naturalnej, a częściowo ekologicznej. Ze znacznie trwalszej i wytrzymalszej skóry wykonane są tam przeważnie te części, na których się siedzi oraz miejsca, o które opiera się ręce. Reszta powierzchni wyprodukowana jest ze skóry ekologicznej. Warto więc rozważyć zakup wersji mieszanej w miejsce mebla wykonanego w całości ze skóry ekologicznej.

Dlaczego warto jest mieć meble skórzane!

Meble ze skóry są uniwersalne pod każdym względem, doskonale wpiszą się zarówno w styl klasyczny, nowoczesny czy glamour. Wykonane z tego materiału są bardzo wytrzymałe i posłużą nam z pewnością przez wiele lat. Ogromnym plusem jest fakt, że będą idealne dla alergików, ponieważ skóra naturalna świetnie przepuszcza powietrze. Dodatkowo nie pochłania zapachów, takich jak dym z papierosów oraz nie pochłania kurzu, co pozwala zachować meble w czystości. Sofa czy kanapa ze skóry bez względu na okoliczności prezentuje się pięknie i idealnie. Nie potrzeba zbytecznych pokrowców, poduszek czy kolorowych narzut. Większość z nas na pewno spotkała się z mitem, że skóra jest zimna. Otóż nie! Naturalna skóra dostosowuje swoją temperaturę do pomieszczenia, w którym stoi.

Meble ze skóry naturalnej są łatwe w pielęgnacji. Można z nich usunąć praktycznie większość zabrudzeń, ponieważ plamy nie wnikną tak szybko w głąb skóry na kanapie czy fotelu, tak jak w przypadku innych tkanin.

Podczas cotygodniowych porządków powinniśmy odkurzać meble miękką ściereczką oraz na bieżąco usuwać plamy. Warto zakupić specjalne preparaty do pielęgnacji skóry naturalnej i raz na pół roku poddawać meble zabiegom. Preparaty pozwolą zaimpregnować i odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie mebli. Istotne jest, aby pierwszy zabieg konserwujący wykonać od razu po zakupie mebli!

Rodzaje skór z jakich są wykonywane tego typu meble!

Według statystyk od 30% do 50% wszystkich sprzedawanych mebli tapicerowanych są pokryte skórą. W przypadku dużego zestawu mebli, (6-7 siedzeń) skóry mogą być dalej przetwarzane. Zasadniczo, skóry używane do tapicerowania kompletów meblowych są pochodzenia bydlęcego. Istnieją jednak wyjątki, w których do wyprodukowania mebla, używana jest skóra np: owcza. W dużych sieciach sprzedażowych, jednak nie doświadczymy takich „okazów”. Jest to produkt niszowy. Nie ma więc jednego rodzaju skóry, który wykorzystywany jest do produkcji mebli. Różnią się one procesem garbowania, produkcji, metodą farbowania i oczywiście przedziałami cenowymi. Od wysokogatunkowych skór anilinowych, przez skóry gładkie, dwoiny, na powlekanych syntetycznie skórach kończąc.

Nie jest prawdą, że mebel skórzany zawsze oznacza wysoką jakość wykonania. Tak jak w przypadku innych materiałów naturalnych (takich jak: drewno, kamień, itp.) istnieje wiele różnych cech, które świadczą o jakości. Zazwyczaj cena jest wyznacznikiem, który może świadczyć o klasie wyrobu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here