Sosna to drzewo o wąskich, długich igłach, porastające głównie tereny leżące w strefie klimatu umiarkowanego. Ze względu na bardzo dobre parametry drewna, niewielkie wymagania glebowe oraz bardzo szybki wzrost, sosny były bardzo licznie sadzone (zwłaszcza w XX wieku) i obecnie dominują wśród drzew porastających tereny Polski. Drewno sosnowe jest chętnie wykorzystywane w przemyśle meblarskim, ponieważ charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, sprężystością, a do tego jest łatwe w obróbce.

Niewątpliwą zaletą mebli sosnowych jest to, że są wykonane z naturalnego, ekologicznego materiału przyjaznego człowiekowi. Meble z drewna sosnowego nadają wnętrzu przytulny klimat, sprawiają, że czujemy się bliżej natury i efektywniej wypoczywamy. Meble sosnowe powinni docenić przede wszystkim alergicy – posiadają one bowiem własności elektrostatyczne. Drewno sosnowe nie naładowuje się statyczną energią elektryczną, dzięki czemu nie kumuluje kurzu na swojej powierzchni i nie powoduje zawirowań kurzu w powietrzu. Kolejną zaletą jest przystępna cena. Meble z sosny to obecnie najpopularniejsze i najchętniej kupowane meble wykonywane z naturalnego drewna. Wszystko dzięki temu, że sosna jest bardzo łatwo dostępnym surowcem. Dodatkowym atutem mebli sosnowych jest to, że zawsze istnieje możliwość zamówienia ich w stanie surowym i pomalowanie na dowolny, nawet całkiem kryjący kolor. Drewno sosnowe wyjątkowo korzystnie wygląda zarówno pomalowane kryjącą farbą, jak i bezbarwnym lakierem. Meble z sosny można też pomalować lakierobejcą o dowolnym odcieniu. Dzięki takiemu zabiegowi drewno nabierze koloru, ale spod warstwy preparatu nadal będą przebijać słoje oraz faktura drewna sosnowego.

Meble sosnowe posiadają również wady, i przed zakupem warto jest o nich wiedzieć. Do podstawowych wad mebli sosnowych należy tendencja do ich ciemnienia. Dla niektórych jest to poważny problem, dla innych zaleta mebli sosnowych. Meble sosnowe są mniej trwałe niż bukowe i dębowe. Dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja, by długo służyły.

Jak pielęgnować meble sosnowe?

Sosna jest podatna na obróbkę a jednocześnie potrafi wytrzymać bardzo wiele uszkodzeń mechanicznych. Jednak by długo służyła i wciąż pięknie się prezentowała, trzeba o nią dbać. W przypadku mebli sosnowych ich czyszczenie nie jest bardzo skomplikowane ale rodzaj używanego preparatu powinien być dobrany do rodzaju wykończenia drewna.

Meble sosnowe z drewna surowego powinny być raz w miesiącu olejowane. W tym celu trzeba zaopatrz się w olej do drewna. Nakładaj go wzdłuż linii słojów przy pomocy czystej ściereczki. Takie olejowanie poprawi wygląd drewna, ukryje rysy i plamki.

W przypadku mebli woskowanych wykorzystaj mleczko z dodatkiem wosku i bawełnianą ściereczkę. Do czyszczenia mebli sosnowych lakierowanych można użyć preparatów ze środkiem antystatycznym.

Sosnowe meble mają swój naturalny i piękny kolor, ale jeśli przyjdzie taki moment, że zechcesz zmienić ich wygląd to musisz wiedzieć jakie farby będą do tego idealne!

Najpopularniejsze farby do malowania drewnianych mebli:

Farby akrylowe – są najpopularniejsze. Ich rozpuszczalnikiem jest woda, więc są bezpieczne dla domowników. Dostępne są w wielu kolorach. Pomalowana nimi powierzchnia mebli drewnianych jest nieprzejrzysta, więc nie widać usłojenia drewna. Do wyboru mamy farby dające efekt matowy, półmatowy, satynowy lub z połyskiem. Farby akrylowe nie są bardzo przyczepne, więc najlepiej sprawdzą się na nowym meblu z surowego drewna. Jeśli jednak zależy nam na odnowieniu starej szafki musimy ją najpierw dokładnie wyszlifować, usuwając starą powłokę, a dopiero później pomalować farbą akrylową. Ich zaletą jest cena, nie są drogie, a za to są wydajne.

Farby kredowe – są również wodorozcieńczalne, więc bezpieczne dla człowieka i środowiska. Dostępne są w wielu kolorach (paleta barw może różnić się u poszczególnych producentów). Całkowicie pokrywają drewno, tworząc matową powierzchnię. Farby kredowe łatwo przywierają do drewna, nawet nie oczyszczonego ze starej powłoki. Równie łatwo się ścierają, dlatego są idealne do malowania w stylu shabby chic, czyli wszelkich przecierek i technik postarzania mebli. Pomalowany farbą kredową mebel trzeba dodatkowo zabezpieczyć woskiem lub lakierem.

Bejca jest często wykorzystywana do malowania mebli drewnianych. Są one transparentne, wnikają głęboko w drewno, zmieniając jego kolor, ale pozostawiając widoczne usłojenienie. Ostateczny wygląd mebla zależy od tego, z jakiego gatunku jest wykonany mebel – inaczej biała bejca będzie wyglądała na jasnym brzozowym drewnie, a inaczej na egzotycznym wenge. Do wyboru są bejce wodne i alkoholowe. Różni je rozpuszczalnik oraz sposób nakładania – do wodnej wykorzystujemy pędzel, a do alkoholowej bawełnianą szmatkę. Malowanie bejcą nie jest proste – mebel musi być dokładnie oczyszczony ze starej powłoki, odtłuszczony, dopiero wtedy równomiernie pokrywamy całą powierzchnię, inaczej powstaną jaśniejsze i ciemniejsze plamy.

Jeśli chcemy zachować urodę drewna i jedynie je zabezpieczyć przed zniszczeniem, użyjmy lakieru. Do mebli najlepsze są preparaty na bazie wody. Do wyboru są lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Lakier pozostawia na drewnie ochronna warstwę, nie wnika w jego strukturę. Tak zabezpieczone meble będą ładne wiele lat, a gdy się zniszczą łatwo je odnowić.

Jeśli jednocześnie z lakierowaniem chcemy delikatnie zmienić kolor mebla, np. delikatnie przyciemnić, możemy wybrać lakierobejcę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here