Meble to najważniejszy element wyposażenia wnętrz. Ich wybór to decyzja, która decyduje o charakterze domu, mieszkania czy biura. Zwykle podejmowana jest na lata. To wszystko sprawia, że wybór mebli nie powinien być dziełem przypadku, ale wyborem zgodnym z gustem i potrzebami przyszłym użytkowników. Ekskluzywne i praktyczne meble stylowe przeniosą Cię w świat najpiękniejszych aranżacji. W bogatej ofercie rynkowej każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspaniałe toaletki, wygodne biurka i sekretarzyki, pojemne komody czy szafy, to tylko niektóre z propozycji producentów.  Wyjątkowe meble to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób, aby wprowadzić styl prowansalski, vintage, a nawet klasycyzm lub barok, zarówno do salonu, jak i sypialni czy kuchni.

Wystylizuj swoje wnętrze na glamour!

Trudno zliczyć ilość stylów, jakie można wprowadzić do salonu. Jednym z najmniej popularnych, a przez to wciąż wzbudzających zainteresowanie, jest styl glamour. Sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania w połączeniu z nietypowymi zestawieniami znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie właściciele nie boją się eksperymentować. Czym wyróżnia się styl glamour? Salon urządzony w tym stylu powinien być praktyczny, a jednocześnie stylowy. W pomieszczeniu mogą znaleźć się meble nawiązujące do pałacowych aranżacji. Również odrobina przepychu jest dobrze widziana.

Centralnym punktem w urządzonym w stylu glamour salonie jest kącik wypoczynkowy. Może on składać się z wielu elementów, np. kanapy, foteli i stolika kawowego. Jeżeli chodzi o meble tapicerowane, to wzór na ich obiciu powinien być wyraźny. Intensywny błękitny lub głęboki fiolet połączony z dużymi, odważnymi deseniami – takie kombinacje są jak najbardziej pożądane. Meble, np. stolik kawowy lub komoda, idealnie pasujące do stylu glamour są wykonane z naturalnych surowców. Najczęściej są dostępne w naturalnym kolorze lub pomalowane farbą w jasnym odcieniu. Ważne jest jednak wykończenie – w tym przypadku wysoki połysk sprawdzi się idealnie. Styl glamour to nie tylko stylowe meble, lecz także dodatki. Na fotelu lub kanapie obowiązkowo muszą znaleźć się poduszki. Inne tekstylia, po które warto sięgnąć, to m.in. zasłony i puszysty dywan.

A może styl „ludwikowski”?

Stylowe meble w stylu Ludwika powracają do łask. Na nowo stają się przedmiotem pożądania oraz synonimem francuskiej elegancji. Dla jednych decydują o wdzięku i szyku aranżacji wnętrz, jednak dla innych kojarzą się z przesytem zakrawającym o kicz.

Ludwik XV i Ludwik XVI – zapoczątkowali styl dekoratorski, który przetrwał do naszych czasów. To od ich imienia, szykowne i stylowe meble zyskały miano „ludwików”. Czym różni się styl Ludwika XV od stylu Ludwika XVI? Jak rozpoznać je we wnętrzu? Z czym zestawić meble ludwikowskie?

Styl Ludwika XV to francuskie rokoko. Do cech charakterystycznych zaliczymy przede wszystkim dekoracyjność i wyrafinowaną elegancję. Stylowe meble o falistych liniach bogato zdobiono motywami kwiatów, liści czy muszli. Meble skrzyniowe oklejano natomiast fornirami i dekorowano kawałkami metalu, kości i marmuru. Całości nadawano iście królewski wygląd poprzez złocenie brązami. Wyraźne cechy tego stylu przejawiały się choćby w esowato wygiętych nogach z dekorowanym kolanem, które wykorzystywane były zarówno w stołach, krzesłach i fotelach. Kabriolowe nogi mebli do tej pory są znakiem charakterystycznym pozwalającym rozpoznać przynależność do konkretnego stylu. Z kolei styl Ludwika XVI to początek klasycyzmu, gdzie dominowało zainteresowanie antykiem. Do cechy wyróżniających styl Ludwika XVI zaliczymy przede wszystkim klasyczną prostotę form oraz zamiłowanie do symetrii. W przeciwieństwie do poprzednika, tutaj mamy do czynienia z oszczędną dekoracją. Wyraźny jest także zanik mody na faliste nogi. Podstawy sof, krzeseł i foteli nabrały wrzecionowatego kształtu, a zdobione były jedynie niewielkim żłobkowaniem. W stylistyce zaczęły pojawiać się wyraźne motywy stylizowane antykiem, takie jak kwiaty, girlandy czy meander.

Jeśli jesteśmy miłośnikami stylowych mebli, ale wciąż obawiamy się przeniesienia ludwikowskiego stylu do swojego wnętrza pamiętajmy, że wnętrze mieszkalne może być urządzone według panujących trendów. Idealnie zaprezentuje się nowoczesna aranżacja wnętrz, do której przemycimy stylowy mebel. Dozwolone jest swobodne łączenie różnych stylistyk, przemalowywanie poszczególnych elementów, a nawet nadawanie im nowego wyrazu w postaci wzorów. Myśląc o wnętrzach urządzonych w stylu Ludwika XV widzimy jasne przestrzenie skąpane w pastelowych barwach. Pamiętajmy jednak, że idealnym tłem dla stylowych mebli mogą być ciemne, wyrafinowane kolory. Ostatnie lata to prawdziwe odrodzenie stylu dekoratorskiego zapoczątkowanego przez francuskich króli. W aranżacji wnętrz coraz częściej pojawiają się wierne kopie mebli ludwikowskich, a projektanci coraz chętniej odwołują się do francuskiego szyku i stylu. W efekcie powstają oryginalne wnętrza wyróżniające się niecodzienną elegancją.

Zwróć również uwagę na kolor ścian w pomieszczeniach ze stylowymi meblami!

Kolory ścian mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Właściwie dobrany kolor ściany potrafi dodać pozytywnej energii, ułatwia relaks i pomaga zapomnieć o codziennych problemach. Przełomu w nauce o kolorach dokonał genialny fizyk – Isaac Newton. Po udanych eksperymentach z rozszczepianiem światła przy użyciu pryzmatu, uszeregował barwy w postaci koła. Wyróżnił siedem barw: czerwoną, żółtą, niebieską, pomarańczową, zieloną, indygo i fioletową. Kolorami zajmowali się nie tylko fizycy czy malarze. Swoją teorię dotyczącą barw stworzył również niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. A w niej opisał między innymi wpływ kolorów na emocje ludzi.

Kolory i ich wpływ na nasze samopoczucie:

  • Biały kolor symbolizuje czystość i niewinność, przynosi spokój i dobre samopoczucie, łagodzi emocje. Lecz zbyt dużo białego na ścianach może budzić poczucie osamotnienia i smutku.
  • Beżowy kolor oznacza zdrowie i niezawodność, może wzmagać apetyt. W pokoju może oddziaływać relaksująco.
  • Czerwony kolor – dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem i ludzi narażonych na poważny stres.
  • Różowy kolor wyraża stałość, umiarkowanie, panowanie nad sobą. Dodaje pomieszczeniom ciepła, sprawdza się w sypialniach. Nie należy jednak stosować go w zbyt dużej ilości, gdyż może wywoływać uczucie fizycznej słabości.
  • Żółty kolor odsuwa zmęczenie, delikatnie pobudza, stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć, oznacza nadzieję i szczęście.
  • Niebieski kolor – dla osób wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych.
  • Zielony kolor wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje. Przydatny w często używanych pomieszczeniach. Służy pracy serca, reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie.
  • Fioletowy kolor ścian wzmaga wyobraźnię i kreatywność. Wskazany dla pragnących zgody, ciszy i spokoju, ułatwia zrozumienie własnych potrzeb i uczuć. Niewskazany dla osób przewrażliwionych, pragnących akceptacji, o niskiej samoocenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here