Sypialnia jest oazą wypoczynku – właściwie zaprojektowana i urządzona daje poczucie bezpieczeństwa. Aranżując ją powinniśmy zadbać o stworzenie nastroju sprzyjającemu relaksowi oraz dobrać odpowiednie, funkcjonalne wyposażenie. Meble jakie powinny zagościć w naszej sypialni to: łóżko, szafki/ stoliki nocne, komoda i szafa – do przechowywania osobistej garderoby i bielizny. Niezwykle ważne dla kreowania nastroju jest również oświetlenie oraz kolorystyka wnętrza i mebli – do tych elementów również powinniśmy przyłożyć szczególną wagę. Do wyposażenia dodatkowego zaliczyć można toaletkę, kominek oraz lustro.

Zacznijmy od planowania!

Pierwszy etap aranżacji sypialni wymaga przeanalizowania posiadanej przez nas przestrzeni i naszych potrzeb. Po pierwsze – dla kogo ma być przeznaczona sypialnia? Czy śpimy sami czy z partnerem? A może zdarza się, że nasze dzieci przychodzą do sypialni i chcą spać z nami? Od tego zależy ile powierzchni będziemy musieli przeznaczyć na łóżko do sypialni. Druga kwestia – jakie sprzęty mają się znaleźć w naszej sypialni? Czy w pomieszczeniu oprócz łóżka mają stanąć duże szafy, regały, toaletka, a może kącik do pracy? Zebranie odpowiedzi na te pytania pozwoli nam wstępnie zaplanować co w ogóle powinno się znaleźć w sypialni.

Łóżko jest najważniejsze!

Poszukiwania mebli do sypialni najlepiej zacząć od znalezienia odpowiedniego łóżka. Na poszukiwania łóżka i materaca do spania warto poświęcić najwięcej czasu, ponieważ zapewnienie zdrowego i spokojnego snu powinno być najważniejszą funkcją naszej sypialni. Poza tym kiedy już wybierzemy łóżko, łatwiej nam będzie urządzić resztę pomieszczenia. Wybór łóżka zacznijmy od kwestii podstawowej – czy chcemy mieć w sypialni obszerne łózko tapicerowane czy może wolimy proste łóżko drewniane? Zwróćmy uwagę na wymiary łóżka – czy taka powierzchnia do spania będzie wystarczająca dla korzystających z niego osób?

Łóżko jest jednak najważniejsze. To w nim spędza się wiele czasu więc bez względu na panujące trendy i hity sezonu trzymajmy się zasady, że łóżko ma być wygodne. Zarówno łóżko jak i materac to zakup na lata, więc powinien zostać dokładnie przemyślany. Łóżko powinno mieć rozmiar dopasowany do najwyższej śpiącej w nim osoby – wysokość osoby + co najmniej 20 cm. A ponieważ łóżko zazwyczaj zajmuje centralną część sypialni, powinno się również dobrze prezentować. Warto zadbać w porę o ładną narzutę oraz komplet ozdobnych poduszek.

Dokładnie przeanalizujmy również interesujący nas materac do spania. Jeśli mamy problemy ze snem, budzimy się obolali i niewyspani, teraz mamy szansę zmienić tę sytuację. Najważniejsze kwestie przy wyborze materaca to twardość materaca i zastosowana amortyzacja. Odczucie twardości zależy przede wszystkim od ciężaru osoby korzystającej z materaca – komuś bardzo lekkiemu średnio twardy materac może się wydawać twardy i na odwrót. Jeśli więc między nami a naszym partnerem są duże różnice gabarytowe, warto zastanowić się nad wyposażeniem łóżka w dwa osobne materace o różnych właściwościach.

Nie zapominaj o miejscu do przechowywania!

Po wyborze odpowiedniego łóżka i materaca możemy przejść do dalszego urządzania sypialni. Sprawdźmy jaką część pomieszczenia zajmie łóżko i gdzie dokładnie chcemy je ustawić. Teraz możemy wymierzyć pozostałą przestrzeń i sprawdzić, jakich rozmiarów szafy na ubrania będziemy mogli wstawić do pomieszczenia. Jeśli sypialnia jest mała, rozejrzyjmy się za szafami z przesuwanymi drzwiami, które bez problemu można otworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Nie wahajmy się też wybrać szaf sięgających do samego sufitu – wysokie półki świetnie się sprawdzają przy przechowywaniu ubrań sezonowych.

… i inne meble!

Podstawowe meble mamy już ustawione, pozostaje nam więc uzupełnienie sypialni o dodatkowe sprzęty, które chcemy mieć w tym pomieszczeniu. Bardzo praktycznym dodatkiem przy łóżku jest szafka nocna, na którą będziemy mogli odłożyć drobne sprzęty, czytaną przed snem książkę czy szklankę z wodą. Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie toaletki, właśnie teraz możesz zaplanować wprowadzenie jej do sypialni. Nie musi to być od razu obszerny mebel – czasem jego funkcję może pełnić niewielkie eleganckie biurko z zawieszonym nad nim lustrem. A jeśli w sypialni planujesz zawieszenie telewizora, ustaw pod ścianą dużą szafkę, w której oprócz sprzętu będzie można też schować choćby pościel.

Oświetlenie!

Oświetlenie jakie powinno znaleźć się w sypialni to: lampa główna, zawieszona pod sufitem w centralnej części pokoju, nad łóżkiem świetnie sprawdzą się kinkiety, a obok łóżka lampki nocne. Sypialnia to miejsce odpoczynku i regeneracji, więc oświetlenie powinno być łagodne, ciepłe i nastrojowe -wszelkiego rodzaju lampy powinny świecić światłem rozproszonym, nie rażącym po oczach i sprzyjającym relaksacji organizmu.

Dobrze jest też zawiesić zasłony, nawet jeśli w oknie mamy już rolety lub żaluzje, które nie pozwalają wpadać ostrym promieniom słońca. Nadają przytulności wnętrzu, poprawiają klimat i akustykę pomieszczenia. Otwór okienny wypełniony tylko roletą czy żaluzją jest bardzo „zimny” w odbiorze. A tu szczególnie powinniśmy zadbać o przytulność i poczucie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here