Taras to specyficzne miejsce, już nie wnętrze, ale jeszcze nie całkiem ogród. Niektóre tarasy są zadaszone inne odkryte. Nie mówiąc już o ich wielkości i kształcie. Jednak większość tarasów łączy jedna idea: lubimy tam poleniuchować, odpocząć, „zaszyć się”, czasem pobiesiadować z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego taras powinien być odpowiednio „umeblowany”. A możliwości jest wiele.

Jaki styl wybrać?

Jeśli na tarasie chcemy czuć się dobrze, to musi on być urządzony funkcjonalnie i estetycznie. Jednym z warunków jest dopasowanie wystroju do stylu, w jakim został zaprojektowany konkretny taras. Trzeba więc wziąć pod uwagę rodzaj i barwę podłogi, wygląd balustrady, kolor (kolory) ścian budynku, a także rodzaj i estetykę okien i drzwi wychodzących na taras. Meble tarasowe mogą dopełniać ogólny styl tarasu, czyli wpasować się taką samą kolorystyką, a także materiałem wykonania. Z drugiej strony mogą też z nim kontrastować. Ważne, aby każdy z wariantów przygotować z głową. Należy zastanowić się nad tym, jakie meble mają się tam znaleźć, ile, oraz nad miejscem, gdzie będą ustawione.

Jakie rodzaje mebli tarasowych możemy dostać w sprzedaży?

Mebli, jakie mogą być wykorzystywane na tarasach jest dużo. Do najważniejszych zalicza się:

Stoły – bywają małe, średnie i duże, mogą się składać lub rozsuwać. Wykonywane są z plastiku, drewna, metalu, kamienia lub łączyć różne materiały.

Krzesła – najczęściej są kupowane w komplecie ze stołem lub ławą. Ważne, aby były wygodne i trwałe. Powstają z analogicznych materiałów, co stoły, ale doposażone są w elementy miękkie (najczęściej poduszki).

Fotele – ponieważ służą do wypoczynku, opalania, czytania, muszą być wygodne, a więc jak najlepiej dopasowane do anatomii ciała oraz odpowiednio wyprofilowane.

Ławki – stanowią najczęściej uzupełnienie mebli tarasowych. Stoją gdzieś z boku i wykorzystywane są zwłaszcza podczas liczniejszych imprez tam organizowanych. Produkowane są zazwyczaj z drewna, drewna z metalem, ale mogą być również kamienne.

Huśtawki (hamaki) – pojawiają się na tarasach, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca. Uwielbiane są i przez dzieci, i przez dorosłych. Można na nich odpoczywać, pomarzyć, porozmawiać, a nawet podrzemać.

Parasole (markizy) – jeśli taras nie ma swojego zadaszenia, można na nim wydzielić cieniste miejsce za pomocą stojących parasoli lub dzięki zamontowaniu bardzo dekoracyjnych i funkcjonalnych markiz. Bez trudu można dobrać barwy, gdyż występują w bogatej gamie kolorystycznej.

Barki (grille) –  czasem na tarasie dużo się dzieje, więc ruchome barki, grille, a do tego szafki lub skrzynie, są nieocenione. One również nie powinny odstawać stylem, kolorem i materiałem wykonania od pozostałych mebli.

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli tarasowych:

Meble tarasowe produkuje się z kilku podstawowych materiałów, drewna, plastiku, metalu, rattanu, wikliny, bambusa. Każdy z nich ma inna estetykę i  właściwości.

Drewno:

Meble drewniane – chyba najpopularniejsze. Wykonane z nich meble mogą bez większej szkody stać na tarasie przez cały rok. Są trwałe, eleganckie i praktyczne.

Plastik:

Meble plastikowe – te natomiast są najpraktyczniejsze: lekkie, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie niszczące się pod wpływem czynników atmosferycznych.

Metal, aluminium:

Meble metalowe – najczęściej stalowe, żeliwne lub aluminiowe. Zazwyczaj mają oryginalne kształty i formy. Części, które stykają się z ciałem użytkowników, a więc siedziska, kanty stołu itp. powinny być wykonane z materiału milszego w dotyku. Są dość ciężkie, więc należy uważać podczas ich przesuwania, aby nie zniszczyć podłogi.

Inne „modne” tworzywa:

Meble z rattanu, wikliny i bambusa – są bardzo dekoracyjne, miłe w dotyku, lekkie i ekologiczne. Wymagają jednak uwagi pod kątem zabezpieczenia przed działaniem wilgoci. Należy je chować podczas deszczu.

Zabaw się w architekta wnętrz i stwórz własny, niepowtarzalny taras:

Nie potrzeba wiele wysiłku, aby na tarasie zaaranżować domowy skrawek miejsca relaksu „pod chmurką”. Wystarczy kilka dobrze dobranych mebli, aby przynajmniej kilka lat cieszyć się tą cudowną przestrzenią. W sklepach budowlanych i ogrodniczych, pracownicy chętnie podpowiedzą ci jak tanio i skutecznie można zaaranżować przestrzeń jaką jest taras. Dzięki dostępnym gotowym elementom praca nad stworzeniem „oazy spokoju” będzie szybka, tania i do tego być może odkryjesz w sobie żyłkę majsterkowicza.

Twój balkon jest za blisko sąsiadów, a może chcesz osłonić się przed nadmierną ekspozycją na słońce?

Większość balkonów skierowana jest, mniej lub bardziej, na południe, ich właściciele często poszukują sposobu na osłonięcie ich przed nadmierną ekspozycją na słońce. Wielu zależy także na tym, by balkon ukryć przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Marzą więc o intymnym miejscu, gdzie latem będzie można odpocząć nawet podczas upałów. Niektórzy osłaniają balkony z innych powodów, na przykład pragną zapewnić bezpieczeństwo małym dzieciom. Jeszcze inni zabezpieczają balkony przed silnym wiatrem, przed ptakami czy insektami. Producenci zorientowani, co do zapotrzebowania rynku, wychodzą naprzeciw z różnymi ciekawymi, funkcjonalnymi i estetycznymi rozwiązaniami.

Słońce:

Jeśli chodzi o osłonę przed promieniami słońca, to sprawdzonych i chętnie stosowanych sposobów jest kilka. Wiele zależy od wielkości, typu i lokalizacji balkonu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są duże parasole, które można ustawić na balkonie lub przymocować do barierek. Najlepsze są te z ruchomym katem nachylenia. Jest to bardzo wygodny i niedrogi sposób na uzyskanie pożądanego cienia.

Innym, bardzo skutecznym i wygodnym, wyjściem jest montaż markiz. Na rynku jest duży wybór markiz o różnych wielkościach, kolorach, sposobach montażu i otwierania. Należy jednak wcześniej ustalić, czy zależy nam na samej tylko osłonie przed promieniami słońca, czy także na zacienieniu balkonu. W pierwszy przypadku wybiera się markizy o jasnym kolorze, a w drugim o zdecydowanej, ciemnej barwie.

Sąsiedzi i niesprzyjające warunki atmosferyczne:

Także na osłonięcie balkonu i tarasu przed przeciągami czy spojrzeniami sąsiadów i osób przechodzących w pobliżu, mamy kilka sprawdzonych rozwiązań. Wiele osób robi to tradycyjny sposób, a więc uprawiając na balkonie rośliny pnące się i płożące, które opierając się na pergolach, drabinkach lub innych podpórkach, a także zwisając spod zadaszenia, dość skutecznie, a przede wszystkim bardzo pięknie zasłaniają przed intruzami.

Dobrą opcją jest również wykorzystanie bardzo dekoracyjnych i praktycznych mat, osłon i parawanów. Produkowane są one najczęściej z naturalnych materiałów takich, jak wiklina, bambus, drewno, więc świetnie komponują się z roślinnością i wyposażeniem balkonów. Można wybierać wśród różnych kolorów, wzorów, wielkości. Tego typu osłony świetnie chronią przestrzeń balkonów i tarasów przed wiatrem, kurzem, hałasem, szkodliwym działaniem promieni UV i – oczywiście – dają poczucie prywatności. Małym dzieciom uniemożliwiają wychylanie się lub zrzucanie przedmiotów, a roślinom efektowne tło i podparcie. Cały balkon zyskuje, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, nową jakość estetyczną.

Ciekawym, efektownym i popularnym wyjściem jest również umieszczanie na balkonach ciasno wyplatanych (na przykład z grubej wikliny) ścianek. Takie duże, dość sztywne i mocne, maty świetnie pasują do roślin i letniego nastroju. Nie wydzielają żadnego zapachu, nie tracą koloru i są bardzo łatwe w montażu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here