Pierwsza zasada: dopasuj marzenia do rzeczywistości, tzn. przy wyborze zestawu wypoczynkowego bierz pod uwagę nie tylko jego cenę i wygląd mebli, ale przede wszystkim powierzchnię salonu, w jakim te meble mają stać. Jeśli salon w twoim domu jest „salonem” tylko z nazwy, a to po prostu pokój o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, zrezygnuj z wielgachnej kanapy i dwóch masywnych foteli, w których można się zatopić. Zestaw wypoczynkowy nie powinien zajmować więcej niż 25 procent powierzchni pokoju. Dotyczy to zarówno tzw. małych salonów, jak i tych, których powierzchnia wynosi tyle, co niekiedy całe mieszkanie. Jest kilka rozwiązań. Można zdecydować się przykładowo na dwie sofy w następujących wariantach: trzy- i dwuosobowa, trzy- lub dwuosobowa sofa z fotelem albo dwie dwuosobowe sofy z fotelem. Kilka mebli to praktyczna sprawa, ponieważ mając np. dwie sofy, mamy jednocześnie możliwość ich przestawienia, dzięki czemu odmienimy wnętrze. To ważne, zwłaszcza w niewielkich pokojach przeznaczonych na salon.

Wypoczynek modułowy!

Meble modułowe w wersji wypoczynkowej także występują. Można łączyć poszczególne elementy, rozbudowywać je lub zmniejszać zestaw oraz przestawiać, niczym klocki. Wystarczą dwa ruchy i bok kanapy zamieni się w narożny stolik do kawy. W mniejszych salonach nie potrzeba w ogóle foteli. Wystarczy jeden mebel, choćby narożnik z funkcją spania, ale za to o dużej powierzchni siedzenia. W naprawdę dużych salonach warto pokusić się o meble bez funkcji spania. Przyda się rozłożysty narożnik czy sofa z dodatkowym szezlongiem. Efektownie prezentuje się kanapa, na której usiądzie nawet pięć osób, a do tego – dwa wielgachne fotele z szerokimi zagłówkami i równie masywnymi oparciami. A propos foteli – obojętnie, czy jest skromnych rozmiarów, czy wielki, siedząc w nim, powinniśmy mieć możliwość swobodnego oparcia głowy. Istotne jest również to, co znajduje się w środku takiego mebla. Np. poduszki oparciowe wypełnione sprężystym silikonem oraz siedzisko wykonane z pianki tzw. wysokoodbojnej i sprężyny bonelowej, czyli takiej, która nie odkształca się w miejscach częstego siadania, to praktyczne rozwiązania.

Zwróć uwagę na materiał obiciowy!

Tkaniny też mają znaczenie. Najdroższe są meble ze skóry naturalnej. Najłatwiej je za to utrzymać w czystości. Zabrudzenia wystarczy przetrzeć szmatką zwilżoną preparatem do pielęgnacji skórzanych mebli. Ekoskóra też jest praktyczna, ale szybko się niszczy. Już po paru miesiącach użytkowania widać, że „skóra” schodzi z powierzchni kanapy czy fotela. Trzeba też pamiętać, że zwierzęta domowe, jak psy i koty, łatwo mogą uszkodzić skórzane obicia.

Aktualnie największym technologicznym wyzwaniem dla producentów jest tkanina obiciowa. Prace trwają równolegle – projektanci szukają idealnych wzorów, a technolodzy tkanin – wytrzymałych struktur. Dzisiaj materiał obiciowy dobierany jest z dużą uwagą, bo jego miękkość, kolor, rodzaj splotu jednoznacznie sugeruje styl, do którego fotel czy sofy będą pasować. W zeszłym roku na targach iSaloni w Mediolanie na minimalistycznych sofach królowały skandynawskie szarości. Na tych zaprojektowanych z barokowym rozmachem użyto intensywnych, ciemnych kolorów. W obu wersjach producenci postawili na miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny. I choć w Polsce aktualnie hitem sprzedażowym są narożniki w kolorze szarym, zagraniczni projektanci marzą by salony miały widoczną plamę koloru. Jakiego? Marsali, pomarańczy lub głębokiego granatu.

Jaką sofę wybrać i czym się kierować podczas zakupów?

No właśnie sofa zwykła czy narożna? To zależy od tego jak duży jest nasz salon i jaki styl życia wiedziemy? Niestety wymiary salonu są często nieubłagane. Mimo, że idealnym wyborem byłaby sofa narożna lub chociaż z szezlongiem po prostu nie ma nią miejsca. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest sofa zwykła dwu lub trzyosobowa i fotel. Jeśli jednak wielkość salonu nie jest przeszkodą i możemy wybierać pomiędzy różnymi kształtami mebli wypoczynkowych powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki styl życia wiedziemy. Ile osób będzie na co dzień korzystało z sofy? Jak często przyjmujemy w domu gości? Czy siedząc na sofie oglądamy filmy, czytamy książki czy przede wszystkim lubimy rozmawiać?

Jeśli przede wszystkim lubimy rozmawiać dobrym pomysłem jest sofa narożna, na której rozmawiające osoby siedzą do siebie pod kątem prostym. Sprzyja to swobodnej konwersacji, wygodnie można na siebie patrzeć. Dwie sofy zwykłe umieszczone naprzeciwko siebie są chyba najwygodniejszym rozwiązaniem w momencie spotkań towarzyskich, jednak można nieraz odnieść wrażenie konfrontacji.

Kolor sofy nie musi być nudny!

Ostatnio największym powodzeniem cieszą się szare sofy. Jest to kolor bardzo popularny bo neutralny, pasujący do bazy aranżacji salonu. Zwłaszcza, że odcieni koloru szarego jest całe mnóstwo i łatwo znaleźć kolor idealny. Jednak, na szczęście, szara sofa nie jest jedynym słusznym wyborem. Możemy także wybierać spośród sof beżowych, białych i coraz częściej różnych odcieni koloru niebieskiego. Od błękitu po kobalt. Czasem, zwłaszcza osoby młode, które swoje lokum traktują przejściowo wybierają sofy kolorowe – żółte, czerwone czy fioletowe. Kolorowa sofa może być kapitalnym urozmaiceniem nowoczesnej aranżacji salonu jednak ryzykujemy tym, że szybko może się znudzić.

Kupując meble wypoczynkowe miejmy na uwadze kto z nami mieszka!

Najtańsze są meble tapicerowane. Tyle, że kto ma małe dzieci, wie, że powierzchnie sprzętów najszybciej się brudzą. Wiadomo, lepkie, brudne rączki, chwila nieuwagi i już zostają ślady. I na to jest rada. Wyschnięte zabrudzenia na tapicerce, jak na przykład resztki jedzenia, można delikatnie zeskrobać tępą stroną noża albo łyżeczką. Ostre narzędzia tylko zniszczyłyby materiał. Plamy po napojach należy potraktować dobrze chłonącą, czystą ściereczką lub gąbką, ewentualnie ręcznikiem papierowym. Trzeba poczekać jednak, aż zabrudzenia wyschną.  Gdy chcemy plamę usunąć za pomocą odplamiacza lub innego środka chemicznego, najpierw należy sprawdzić, jak detergent oddziałuje na materiał, np. czy nie odbarwi tkaniny. W tym celu najlepiej przeprowadzić próbę na tej tkaninie obiciowej, ale w niewidocznym miejscu. Podczas czyszczenia obicia, nie wolno zbyt mocno go szorować, bo plama może i zejdzie, ale materiał w tym miejscu się wytrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here