Są tanie (cena jednej palety w zależności od rozmiaru to około 10-40 zł), praktyczne, oryginalne, dodają wnętrzom charakteru a w dodatku można zrobić je samemu. Wykonanie takich mebli nie jest trudne – wystarczy pomysł i odrobina pracy aby nowy mebel zagościł w salonie, sypialni czy w przedpokoju. Dodatkową zaletą palet jest fakt, iż dają naprawdę spore możliwości aranżacyjne. Wykonać z nich możemy bowiem łóżko, stolik do salonu, siedzisko, szafkę pod telewizor, regał czy wieszak na ubrania. Takie meble najlepiej pasować będą do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, industrialnym czy eko. Jednak odpowiednio wkomponowane idealnie sprawdzą się w minimalistycznych, tradycyjnych, rustykalnych, prowansalskich czy eklektycznych wnętrzach. Miłośnicy nowoczesnych, klasycznych oraz wnętrz w stylu glamour mogą palety wykorzystać w ogrodzie.

Meble z palet początkowo miały być tanią alternatywą dla młodych osób meblujących pierwsze mieszkania. Z czasem jednak stały się domeną hipsterów i wcale nie tanich producentów. Dziś meble z palet się upowszechniły i można je znaleźć we wnętrzach urządzonych w różnych stylach i o różnym standardzie. Z palet powstają już nie tylko stoliki, ale też łóżka, regały, półki, wieszaki, stoły i fotele. Można je wykonać samodzielnie (wersja ekonomiczna) bądź kupić w niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Co warto wiedzieć o takich meblach?

Palety występują w kilku rozmiarach. Najbardziej popularne są tzw. „europalety” o wymiarach 120 × 80 x 14,5 cm. Jest to dobry wymiar na stolik kawowy, choć z jednej palety mebel będzie niski. Dlatego między innymi stoliki z palet najczęściej są na kółkach, żeby je podwyższyć. Można też zrobić mebel z dwóch nałożonych na siebie palet. Ceny jednej palety wahają się od ok. 10 do 36 zł. Warto też popytać w zakładach produkcyjnych, które korzystają z palet przy transporcie swoich produktów. Możliwe, że firmy będą skłonne oddać palety za darmo. Wtedy jednak należy się liczyć z ewentualnymi uszkodzeniami.

Gotowe meble z palet są dostępne w niektórych w sklepach. Ich ceny jednak zaczynają się od 300 zł. Po te meble sięgają osoby, które stylizują swoje wnętrza np. na styl lofotwy. Osoby chcące połączyć stylowy wygląd i niską cenę powinny wykonać meble z palet samodzielnie.

Meble z europalet to niekonwencjonalne rozwiązanie!

Są gwarancją oryginalnego designu we wnętrzu. Królują głównie w przestrzeniach minimalistycznych stylizowanych na wnętrza loftowe, industrialnie. Z upodobaniem zadamawiają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Nieśmiało, ale jednak wchodzą na salony nowoczesne, w których towarzyszą im ikony dobrego designu. Przekraczają próg pokoju dziennego po to, by zagościć w aranżacji sypialni z  palet.

Jakie meble możesz zrobić lub kupić z europalet?

Łóżko:

W najprostszym rozwiązaniu wystarczy położyć na kilku ustawionych obok siebie paletach odpowiedniej grubości materac, tworząc tym samym „paletowe” łóżko. Najczęściej jednak z palet wykonuje się siedziska czy kanapy, które zajmując niewiele miejsca, pomieszczą wielu gości. Wystarczy ułożyć dwie palety, jedna na drugiej, i przykryć je wieloma grubymi poduszkami i kocami dla zachowania miękkości. Z palety można również wykonać oparcie, stawiając ją w poprzek. Taka dekoracja bardzo dobrze sprawdzi się w stylu skandynawskim, minimalistycznym, ale również vintage czy rustykalnym.

Stolik:

Również w tym przypadku wystarczy odpowiednio połączyć ze sobą kilka odpowiednio przygotowanych (m.in. pozbawionych drzazg) palet. Dla zachowania stylu i wydobycia z europalet intrygującego wyglądu można jednak wzbogacić je np. o kółka z hamulcami – jak do krzeseł obrotowych – które umożliwią  przesuwanie mebla. Ciekawym rozwiązaniem jest też doklejenie szklanej szyby na górną część blatu, aby nadać stolikowi szyku i uchronić go przed poplamieniem. Kolorystyka stolika będzie zależna od całkowitej aranżacji pomieszczenia. Europalety można pozostawić w naturalnym odcieniu lub lekko przyciemnić, a wielbiciele stylu minimalistycznego mogą ją również zabielić lub kontrastowo pomalować na czarno.

Podłoga:

Bardzo nowatorskim pomysłem na wykorzystanie palet jest stworzenie z nich nieprzeciętnej boazerii. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w salonie lub sypialni. Dzięki temu zabiegowi styl minimalistyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny otrzyma dodatkowej głębi wyrazu, a właściciele mieszkania będą mogli mieć pewność oryginalnej aranżacji. Taka boazeria niezwykle ciekawie prezentuje się jako tło dla sofy lub łóżka sypialnego.

Jak wykonać meble z europalet?

Meble z palet, czyli podkładów transportowych, można wykonać stosunkowo łatwo. Drewno należy najpierw wyszlifować, żeby nie było drzazg, a następnie zaimpregnować (impregnaty kupimy m.in. w marketach budowlanych). Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, użyjmy bejcy barwiącej, która także zabezpieczy drewno. Popularne są również białe meble z palet. Należy wówczas palety pomalować białą farbą do drewna. Najpopularniejszym meblem z palet jest stolik. Aby móc bezpiecznie stawiać na nim naczynia, warto go przykryć taflą szkła. Warto też przykręcić do stolika kółka – wtedy mebel stanie się mobilny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here