meble z palet, sypialnia, stelaż z palet, łóżko
meble z palet, sypialnia, stelaż z palet, łóżko

Kochasz przyrodę a w dodatku lubisz otaczać się oryginalnymi przedmiotami, które wykonałeś własnoręcznie? Jeżeli tak, to z pewnością słyszałeś już o meblach wykonywanych z palet. Moda na nie pojawiła się już dobrych kilka lat temu i trwa do dnia dzisiejszego. Chcesz wiedzieć jakie meble można wykonać z używanych lub nowych palet? Zapraszamy dalej!
Wygodna kanapa, fotel, ława, stelaż pod materac – to tylko kilka z pomysłów na to jak można wykorzystać drewniane palety. Meble z palet świetnie wyglądać będą nie tylko na zewnątrz w ogrodzie ale także i wewnątrz – w sypialni lub pokoju dziennym.
Za chwilę dowiesz się co można zrobić przy pomocy palet oraz kilku innych materiałów oraz jak krok po kroku należy odpowiednio przygotować drewno, z którego zbudujesz swoje nowe meble.

Jakie meble z palet?

Myślałeś, że z palet można zrobić tylko i wyłącznie meble do ogrodu lub na taras? Nic bardziej mylnego! Coraz częściej, projektanci wykorzystują je jako jeden z elementów wyposażenia naszych wnętrz. Kanapa lub narożnik wykonany z palet, z pewnością przykuję uwagę każdego kto Cię odwiedzi. Świetnym pomysłem jest także stworzenie z nich mobilnego stolika kawowego, wystarczy, że zaopatrzysz paletę w kółeczka i gotowe!
Drewniane palety chętnie wykorzystywane są jako stelaż pod materac – jeżeli poszukiwałeś designerskiego sposobu na łóżko w sypialni, koniecznie rozważ naszą propozycję.
Jeśli chodzi o ogród to tutaj w dalszym ciągu na topie są wygodne kanapy, fotele oraz duże stoły.

To będzie Ci potrzebne – spis niezbędnych materiałów oraz narzędzi

Do wykonania jakiegokolwiek mebla niezbędne będą oczywiście palety. Skąd je wziąć? To bardzo proste, dostać je można w specjalnych, stacjonarnych punktach sprzedaży lub na aukcjach internetowych.
Do wyboru masz dwie opcje – zakup palet nowych lub używanych. Ich cena w zależności od wielkości oraz stanu waha się w granicach 15-50 zł. Podjąłeś decyzję o zakupie tańszych palet z tzw. drugiej ręki? Koniecznie zwróć uwagę na ich stan techniczny, drewno powinno być w dobrej kondycji w przeciwnym wypadku wykonane przez Ciebie meble będą nietrwałe i po kilku, kilkunastu tygodniach zaczną się psuć.
Drewniane palety dostępne są z reguły w trzech uniwersalnych rozmiarach – małym, średnim oraz dużym. To na jaki się zdecydujesz duży wpływ mieć będzie to na jaki mebel przeznaczysz zakupione palety.
Oprócz palet potrzebować będziesz także: szlifierki lub papieru ściernego (drobnoziarnistego oraz gruboziarnistego), impregnatu do drewna, bejcy lub kolorowej farby, lakieru, pędzla oraz wałeczka, długich wkrętów, wkrętarki, foli malarskiej oraz elementów dekoracyjnych m.in.: dużych kolorowych poduch ozdobnych, miękkich siedzisk, narzut, kocy itp.

meble z palet

Od czego zacząć? – czyli krótki poradnik jak „krok po kroku” wykonać meble z palet…

Krok pierwszy – przygotowanie drewna

To pierwszy i zarazem najważniejszy krok, bowiem przekłada on się na jakość i trwałość wykonania mebli. Zanim przystąpisz do obróbki palet upewnij się, że drewno jest w pełni suche, jeśli jest wilgotne odstaw je na dwa-trzy dni w ciepłe i suche miejsce lub po prostu wystaw na słońce.
To niezwykle ważne – wilgotne drewno może zacząć gnić, zrobi się miękkie co nie wpłynie korzystnie na wytrzymałość nowych mebli.
W momencie kiedy Twoje palety będą już zupełnie suche możesz przystąpić do szlifowania drewna, postaraj się jak najdokładniej wygładzić całą powierzchnię, usuwając wszystkie drzazgi i nierówności. Następnie odkurz palety z powstałego pyłu, tak przygotowane drewno koniecznie zabezpiecz poprzez nałożenie impregnatu, szczególnie jeżeli przygotowane meble ozdobią Twój ogród lub taras.

Krok drugi – bejcowanie, malowanie i lakierowanie

Po wchłonięciu się impregnatu możesz rozpocząć malowanie palet. Jeżeli chcesz podkreślić naturalny kolor drewna wybierz bejcę – nałóż ją przy pomocy pędzla, 1-3 warstwy, pamiętaj o tym, że z każdą kolejną warstwą bejcy drewno będzie przybierało ciemniejszy odcień.
Marzysz o meblach w odcieniu czystej bieli, szarości lub modnych pastelach – postaw na profesjonalną farbę do drewna. Produkt należy aplikować cienkimi warstwami (2-3), w odpowiednich odstępach czasowych, w przeciwnym wypadku na powierzchni pojawią się nieestetyczne smugi i zacieki.
Pomalowaną powierzchnię zabezpiecz lakierem o wykończeniu półmatowym, matowym lub satynowym.

Krok trzeci – skręcenie mebli

Kiedy lakier całkowicie wyschnie (najlepiej po 2 dniach) rozpocznij skręcanie mebli. Do połączenia drewnianych materiałów użyj długich wkrętów. Gotowe, skręcone np. kanapy lub fotele udekoruj akcesoriami dekoracyjnymi, ustaw na swoim miejscu i ciesz się z nowych, oryginalnych i własnoręcznie wykonanych mebli. Gwarantujemy, że radość z ich posiadania będzie podwójna!

Widzisz wykonanie modnych i porządnych mebli z palet wcale nie jest takie trudne i skomplikowane jakby mogło Ci się wydawać. Korzystając z naszych cennych wskazówek, wydając niewielką sumę pieniędzy, własnoręcznie zrobisz meble, których pozazdrości Ci każdy znajomy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here