Mieszkanie od dewelopera: o co pytać?
fotolia.com, 207955665 | Autor: leszekglasner

Kupując mieszkanie, musimy zachować ostrożność również wtedy, gdy chodzi o budynek deweloperski. To duża inwestycja, która wymaga od nas zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wybranej nieruchomości. Oto najważniejsze fakty, o które warto wypytać dewelopera, zanim cokolwiek podpiszemy.

Nie ma wątpliwości, że pierwszą, podstawową decyzją jest wybór zaufanej firmy deweloperskiej. Najlepiej szukać tych firm, które prezentują swoją ofertę w sieci i przekazują maksimum szczegółowych faktów na temat swoich inwestycji. Tym bardziej że zgodnie z ustawą z 2012 roku, deweloper jest zobowiązany do zaprezentowania kluczowych informacji osobom kupującym nieukończony lokal. Zapytajmy o prawomocne pozwolenie na budowę. Jeżeli spotkamy się z oporami w udzieleniu konkretnej odpowiedzi, możliwe, że firma ma jakieś problemy lub nie działa zgodnie z prawem. Sprawdźmy też, czy należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Oprócz tego, szukając mieszkania we Wrocławiu lub innym dużym mieście, zwracajmy szczególną uwagę na umiejscowienie osiedla. Lokalizacja to jeden z najważniejszych wyznaczników, które warto dokładnie sprawdzić, kupując nieruchomość w większym mieście. Zapytajmy dewelopera, jak będzie wyglądać otoczenie inwestycji. Możemy poprosić o prospekt, który zawiera informacje dotyczące obszarów znajdujących się obok.

Unikniemy w ten sposób rozczarowania, gdy np. tereny wokół miały być z założenia pełne zieleni, a jednak okaże się, że za kilka lat przed naszymi oknami staną nowe bloki, które zasłonią ładny widok. Jeżeli firma nie dysponuje szczegółowymi informacjami w tym zakresie, możemy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Znajdziemy go w Urzędzie Gminy lub na jego stronie internetowej. Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przed rozpoczęciem współpracy z deweloperem, jest jakość i aktualny stan inwestycji, które dotychczas zrealizował. Sprawdźmy, jak długo działa na rynku, jakie projekty zostały przez niego wykonane, a nawet postarajmy się dotrzeć do mieszkańców sprzedanych budynków i zapytać, czy są zadowoleni ze współpracy z daną firmą.

Standard deweloperski i warunki odstąpienia od umowy

Przy podpisywaniu umowy dowiedzmy się, jak wyglądają warunki odstąpienia. Odgórnie reguluje to ustawa deweloperska, jednak każda firma może zawrzeć w niej również swoje własne, dodatkowe zasady. Dlatego zawsze warto dokładnie czytać wszystko, co podpisujemy. Dowiedzmy się też, w jaki sposób będzie finansowana cała inwestycja. Opcje są dwie: z własnych środków lub z kredytu bankowego. Nie musimy obawiać się tej drugiej opcji, ponieważ wzięcie kredytu wymaga spełnienia wielu wymagań i regularnego nadzoru od banku. Dlatego jest to rozwiązanie bezpieczne dla inwestora.

Wypytajmy też o wszystkie szczegóły związane ze standardem deweloperskim. Sprawdźmy, jaki ma być stan i faktyczna wartość oddanego lokalu, co znajdzie się w jego wyposażeniu itd. Deweloper ustala to samodzielnie, nie reguluje się tego odgórnymi normami, dlatego dowiedzmy się np. z jakich materiałów będą wykonane okna, drzwi, jaka będzie jakość zastosowanych gładzi, materiałów wykończeniowych, marka wind itd. Wszystko to będzie mieć wpływ na wartość lokalu, dlatego trzeba dokładnie „przestudiować” standard deweloperski i uniknąć w ten sposób ryzyka przepłacenia za daną nieruchomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here