Mini dźwig budowlany – rodzaje i zastosowanie

Mini dźwig budowlany sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie zmieszczą się klasyczne dźwigi. Maszyny te są w stanie efektywnie i w komfortowych warunkach przenosić najbardziej skomplikowane materiały budowlane. Dowiedz się więcej na temat mini dźwigów stosowanych we współczesnym budownictwie.

Mini dźwig pod względem budowy zazwyczaj nie różni się zbytnio od swojego klasycznego odpowiednika, czyli dźwigu budowlanego, który zapewnia kompleksowe usługi w zakresie przewożenia różnego rodzaju materiałów budowlanych. Podstawowa różnica to przede wszystkim rozmiary. Oba modele pojazdów mechanicznych uzupełniają się jako niezbędne maszyny na każdym placu budowy, na którym zachodzi konieczność przenoszenia, opuszczania i podnoszenia różnego rodzaju dużych i ciężkich materiałów budowlanych. Mini dźwigi budowlane bardzo często wykorzystywane są do transportu i montażu stolarki okiennej i dużych przeszkleń, podnoszenia ciężkich materiałów budowlanych czy osób pracujących na znacznych wysokościach.

Mini dźwig budowlany – co warto o nim wiedzieć?

Mini dźwigi budowlane umożliwiają komfortową pracę nie tylko na placach budowy, ale także w pracach wykończeniowych czy remontowych na określonych wysokościach. Mają niezbyt duży maksymalny udźwig (od kilkuset kilogramów do kilku ton) i kompaktowe rozmiary, dzięki czemu mogą sprawdzić się idealnie tam, gdzie nie zmieszczą się klasyczne dźwigi budowlane.

Mini dźwigi budowlane można podzielić na różne kategorie, a wybranym kryterium może być np. napęd dźwigu lub konstrukcja szybu dźwigowego. Jeśli chodzi o przeznaczenie mini dźwigów, to można je podzielić na mini dźwigi osobowe, osobowo-towarowe, budowlane, specjalne, a także rzadziej spotykane dźwigi przeznaczone do przenoszenia towarów (dźwigi towarowe).

Jeśli chodzi o napęd mini dźwigów budowlanych, można wyszczególnić dwa rodzaje: dźwigi z napędem elektrycznym oraz dźwigi z napędem hydraulicznym. W przypadku konstrukcji szybu dźwigowego istnieją co najmniej trzy rodzaje dźwigów budowlanych, takich jak dźwigi z maszynownią, mini dźwigi budowlane bez maszynowni oraz mini dźwigi z szybem otwartym (panoramiczne). Wybór konkretnego rodzaju maszyny jest uzależniony od preferencji osób, które zamierzają z niego korzystać. Nie każdy mały dźwig budowlany sprawdzi się w roli kompleksowego i kompaktowego urządzenia, które przewiezie zarówno pracowników, jak i towary.

Mini dźwigi osobowe znajdują zastosowanie przede wszystkim do pionowego przemieszczania osób na niewielkie wysokości. Bardzo często tego rodzaju dźwigi wyposażone są w napęd elektryczny bądź hydrauliczny. W tej sytuacji osoby znajdują się w kabinie, która porusza się wzdłuż sztywnych prowadnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here