Na co zwracać uwagę przy wyborze szkła ogniochronnego?

Szkło odporne na ogień i bezpieczne zaleca się, aby było przede wszystkim stosowane w ścianach zewnętrznych, osłonowych i wewnętrznych. Jego użycie ma również inne zalety.

W jakich budynkach wymagane jest stosowanie szkła odpornego na ogień i bezpiecznego?

Szkło w niektórych budynkach musi mieć odpowiednie parametry, aby zapewniać bezpieczeństwo i chronić od ognia. Takie specjalne szkła muszą spełniać wymogi i być w stanie wytrzymać wysoką temperaturę. Szkło bezpieczne i ogniochronne używane jest w ścianach oddzielenia pożarowego, ognioodpornych ścianach zewnętrznych, osłonowych i wewnętrznych. Także przepisy prawa nakładają obowiązek montowania tego rodzaju szkła.  W praktyce szkło ogniochronne stosuje się często w budynkach użyteczności publicznej i w miejscach, gdzie przebywa duża ilość ludzi, jak galerie handlowe, muzea czy wszędzie tam, gdzie jest podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru wewnątrz pomieszczeń.

Jakie są podstawowe cechy bezpiecznego szkła?

Pierwszą z nich jest szczelność na płomienie oraz gazy. Konstrukcja szkła, które jest zazwyczaj zrobione z kilku tafli, zapewni ochronę przed gorącymi płomieniami i gazami. Następną cechą jest izolacyjność cieplna w przypadku wzniecenia pożaru. Szkło ma ograniczyć wzrost temperatury od strony chronionej, co utrudnia rozprzestrzenianie się ognia, a także zapobiega zapaleniu się materiałów łatwopalnych, które grożą wybuchem. Ostatnią cechą jest tłumienie promieniowania cieplnego. Po stronie które jest chroniona przez określony czas nie może zostać przekroczona maksymalna wartość promieniowania. Te trzy cechy są kluczowe dla szkła ogniochronnego, które ma być zastosowane w budynkach.

 
Jakie inne właściwości posiada bezpieczne szkło ognioodporne?

Istnieją także inne cechy, które sprawiają, że analizowane szkło jest wytrzymalsze od szkła zwyczajnego, stosowanego powszechnie. Szkło przeciwogniowe jest odpowiedniej grubości. Występuje w przedziale od 20 do nawet 62 mm, co zapewnia należytą ochronę w czasie niespodziewanego pożaru. Kolejną jego cechą jest waga, wyrażona w kilogramach na metr kwadratowy. Tej postaci szkła wyróżnia masa od 40 do nawet 120 kg na metr kwadratowy.

Warto wreszcie dodać, że nie tylko sam materiał decyduje o odporności szkła na działanie ognia. Także sposób mocowania szkła jest ważny, musi spełniać odpowiednie warunki. To wszystko sprawia, że powierzchnie szklane oprócz funkcji estetycznej mogą z powodzeniem pełnić funkcję ogniochronną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here