Na split payment zyskają również przedsiębiorcy!

Każdy kto prowadzi własną firmę powinien zapoznać się z tym czym jest tak zwana płatność split payment. Konieczność taka wyłania się zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to pojęcie coraz szerzej wchodzi w szeroko rozumiane ramy biznesowe.

Prawodawcy, którzy wprowadzili tego typu zabezpieczenie chcieli w ten sposób zmniejszyć skalę nadużyć podatkowych. Najogólniej rzecz ujmując mechanizm ten polega na tym, iż dokonywana przez kupującego płatność za daną transakcję podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich trafia do sprzedającego natomiast druga od razu kierowana jest na specjalne subkonto podatkowe. Dzięki temu nieuczciwi przedsiębiorcy mają dużo mniejszą możliwość dokonania jakichkolwiek nielegalnych operacji ze środkami przeznaczonymi właśnie na poczet podatku VAT.

No dobrze, skoro wiemy już czym jest mechanizm podzielonej płatności to odpowiedzmy na jeszcze jedno pytanie. Otóż co zyska przedsiębiorca stosujący split payment. Otóż jak się okazuje korzyści płynących z tej metody jest całkiem sporo. Do najważniejszych z nich zaliczyć można przyspieszony zwrot podatku VAT, brak zastosowania przepisów traktujących o tak zwanej solidarnej odpowiedzialności w VAT, a także brak ponoszenia dodatkowych sankcji grożących w przypadku nierzetelnego rozliczenia tegoż podatku. Więc o tych konsekwencjach przeczytać można w art 112b oraz 112c więc nie będziemy ich tutaj szerzej omawiali.

Zainteresowanych tą tematyką odsyłamy po prostu do przejrzenia powyższych przepisów znajdujących się w ustawie o VAT. Jak zatem widać korzyści dla przedsiębiorcy, który stosuje taki mechanizm jest całkiem sporo a pamiętać należy również o tym, że płatność split payment niesie za sobą szereg pozytywów także w aspekcie społecznym. Warto bowiem pamiętać o tym, że nadużycia w sferze podatków odbijają się na każdym obywatelu. Powodują one niestety obniżone dochody budżetu państwa z którego finansowanych jest przecież szereg kluczowych dla każdego obywatela przedsięwzięć i sektorów takich jak obronność, zdrowie, kultura czy też szeroka edukacja. Pewne jest zatem, że nadużycia w dziedzinie podatkowej z pewnością nie służą rozwojowi państwa i dobrobytowi jego obywateli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here