Naklejki są sposobem na błyskawiczną metamorfozę wnętrza. Są idealne do pokoju dziecka, który częściej niż inne pokoje potrzebuje odświeżenia i dopasowania do wieku i zainteresowań właściciela. Dostępne na rynku naklejki nie niszczą ścian i mebli. Mogą stać się też czymś więcej niż tylko dekoracja. Nieskomplikowanymi naklejkami prosto i szybko możemy udekorować dziecięcy pokój, sprawić, że będzie bardziej atrakcyjny dla malucha i będzie go inspirował. Szeroki wybór naklejek pozwoli dopasować je do wystroju pokoju dziecka oraz jego gustu. Naklejki poza walorami wizualnymi mogą posiadać również wartość edukacyjną. Wybierając naklejki geograficzne, czy naukowe, możemy zachęcić brzdąca do nauki i usprawnić jego rozwój.

Naklejki na meble, co to takiego właściwie jest?

Z daleka przypominają szablon, dopiero gdy się podejdzie bardzo blisko, można zobaczyć, że są naklejone na ścianie. Najpopularniejsze są naklejki wykonane z samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej. Folia jest fabrycznie pokrywana warstwą kleju, najczęściej poliakrylanowego. Jednym z ważnych jego parametrów jest tak zwana usuwalność – po odklejeniu dekoracji na podłożu nie pozostaną trudne do usunięcia resztki. Folie, z których powstają naklejki, nie muszą być zbyt grube. Zazwyczaj ozdobne motywy wycinane są z miękkiej folii grubości 75 mikronów. Producenci deklarują, że na zewnątrz taka folia posłuży trzy-pięć lat (zależy to oczywiście od podłoża, do którego jest przyklejona, oraz od warunków atmosferycznych), a jej żywotność we wnętrzach jest o wiele dłuższa – praktycznie trudna do określenia.

Rodzaje naklejek i dekoracji na meble dziecięce:

Naklejki do pokoju dziecięcego możemy podzielić ze względu na ich rozmiar, występowanie w zestawie lub pojedynczo, typ folii oraz tematykę.

Rozmiar naklejek- naklejki występują w wielu różnych wymiarach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do dużego i małego pokoju. Przy ozdabianiu pokoju dziecka naklejkami warto skupić się na jednej szafce lub jej fragmencie. Zbytnie przeładowanie pokoju naklejkami zmniejszy jego walory wizualne i przytłoczy atmosferę we wnętrzu. Najmniejsze naklejki mogą być wymiarów 5×5 cm, podczas gdy największe mogą mieć powyżej 2 metrów kwadratowych.

W sklepach możemy kupić zestawy naklejek, które mogą tworzyć piękne wzory, obrazki i motywy. Mogą składać się zarówno z ogromnych naklejek, jak i małych detali do wykończenia mebli. Przykładem zestawów dla dzieci może być drzewo gubiące listki na wietrze, lub zwierzątka przy wodopoju. Wybierając zestaw naklejek musimy liczyć się z kosztami oscylującymi w okolicy 100 złotych. Większość zestawów naklejek doskonale udekoruje cały pokój  malucha.

Pojedyncze naklejki to zwykle nieco mniejsze rozwiązania, którymi możemy udekorować np. strefę spania, zabawy, czy strefę nauki malucha. Kilka naklejek z owieczkami nad łóżkiem, czy kolorowe literki i cyferki nad biurkiem dziecka doskonale wpasują się w klimat miejsca, a swoją minimalistyczną formą skutecznie upiększą dziecięcy pokój.

Jak aplikować naklejki!

Naklejki bardzo łatwo jest umieścić na meblach. Meble mogą być pokryte dowolnym rodzajem farby – pod tym względem nie są szczególnie wymagające. Podłoże musi być jednak oczyszczone i równe.

Dekoracji nie należy przyklejać do łuszczącej się farby – taka powierzchnia wymaga oczyszczenia z luźno związanych fragmentów i wyrównania. To takie same zabiegi przygotowawcze, jakie czynimy, zanim przystąpimy do malowania czy tapetowania. Trzeba pamiętać, że choć naklejki są nieprzezroczyste, są zrobione z cienkiej folii, więc nie zamaskują nawet niewielkich wgłębień powstających na skutek złuszczenia się farby. Jeśli podłoże jest równe, powłoki malarskie należy oczyścić z kurzu (na przykład odkurzyć, jako końcówki odkurzacza używając miękkiej szczotki). Warto też przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli zamierzamy ozdobić w ten sposób podłoża umożliwiające chemiczne odtłuszczenie – skorzystajmy z tej możliwości i przemyjmy je denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną. Jeśli chcemy je przykleić na nowo pomalowanych powierzchniach, zalecane jest odczekanie 14 dni.

Najlepsze naklejki na niej i dla niego!

Do udekorowania pokoju dziewczynki idealnie nadadzą się gotowe zestawy z księżniczkami, kolorową dżunglą, kotkami i innymi zwierzątkami. Na pewno mile widziane będą śliczne kwiatki, cytaty, miarki, naklejki świecące w ciemności, czy kształtami geometrycznymi. Warto pomyśleć również o naklejkach z ulubionymi bohaterami bajek lub filmów. Większość naklejek dla dziewczynek utrzymana jest w pastelowej lub intensywnej tonacji, w kolorystyce fioletu, różu, niebieskiego, zielonego, żółtego, czerwonego i białego koloru.

Chłopcom na pewno spodobają się naklejki z dżunglą, rzeką, lasem, w motywy pociągu, statku, pojazdów, takich jak luksusowe BMW, czy egzotyczne samochody sportowe, lub ulubionych bohaterów i superbohaterów np. filmów Avengers lub bajek- np. naklejki Jak Wytresować Smoka czy naklejki Angry Birds. Poza tym można zdecydować się na naklejki przedstawiające różnorodne maszyny, czy konstrukcje.

Chłopcom na pewno spodobają się również naklejki świecące w ciemności, które ułatwią spokojne zasypianie, a przy tym będą świetnie wyglądać. Nieco starszym chłopcom możemy sprawić również naklejkowe kolorowe literki lub cyferki. Naklejki dla chłopców utrzymywane są w kolorach czarnych, niebieskich, zielonych, fioletowych, granatowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here