Okleiny wciąż są w sprzedaży. Jak się okazuje, dzięki dużemu wyborowi kolorów i wzorów cieszą się powodzeniem. Można je kupić m.in. w sklepie internetowym lub budowlanym. Oklejenie mebli laminowanych jest lepszym pomysłem na odnowienie niż malowanie. Rzeczywiście farby do laminowanych mebli są drogie, mają nieprzyjemny zapach podczas malowania i nie zawsze uda się tak odmalować mebel, by wyglądał ładnie.

Czym właściwie jest okleina na meble?

Okleiny na meble wykonane są z grubej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety samoprzylepne) są odporne na działanie mechaniczne i termiczne. Pozwala to oklejać nimi takie powierzchnie jak blaty stołów, szafki kuchenne i łazienkowe, stoliki nocne. Wzór na okleinach to tzw. pattern, co oznacza, że wzór jest zapętlony, powtarzający się. Nie ma ryzyka nieładnego spasowania się grafiki na okleinie. Lewa strona pasuje do prawej, a góra do dołu, dzięki czemu wzór może się powtarzać w nieskończoność. Okleiny kupuje się w określonych wymiarach lub mogą być zrobione na zamówienie. Do produkcji oklein używana jest samoprzylepna, nietransparentna folia PCV. Na jej powierzchnię nanoszony jest nadruk w fotograficznej rozdzielczości pozwalający uzyskać idealne wzory. Wysokiej jakości okleiny są odporne na zarysowania, zmywanie i nie płowieją od promieni UV. Często posiadają wykończenie lateksowe, czyli z kauczuku syntetycznego, które jest nietoksyczne i bezwonne – dlatego taką okleinę można bezpiecznie stosować w pokoju dziecięcym i w mieszkaniu alergika.

Jak wybrać odpowiednią okleinę na meble, aby spełniła nasze oczekiwania a stworzone na nowo meble mogły nam służyć jeszcze przez kilka lat?

Okleiny na meble muszą spełniać kilka warunków:

  • Muszą być solidne. Decydując się na odnowienie mebla w ten sposób decydujemy się go zachować na następne kilka lat. Dlatego okleina musi być pokryta grubym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur (kiedy chcemy postawić na okleinie gorącą kawę).
  • Muszą być odpowiednio przycięte, skadrowane. Nie każdy wzór w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie. Duża ceratowa krata zniknie na frontach szuflad. Zakup okleiny to zawsze konsultacja ze sprzedawcą, wizualizacja, doradztwo. Docinanie, skalowanie, lekkie zmiany koloru pod kolor drewna.
  • Muszą być oryginalne. Są wzory uniwersalne, jak przytoczona ceratowa czerwono-biała krata czy grochy. Są klienci, którzy stawiają na klasykę gatunku.

Nakładanie okleiny na meble to nie łatwa sztuka!

Dlatego zacznijmy od mniejszej powierzchni – na początek sprawdźmy swoje umiejętności na równej, gładkiej płaszczyźnie, na przykład drzwiczkach od szafki czy tylnej części regału. Folię odklejajmy stopniowo, dociskając naklejony fragment linijką lub płaską deseczkę. To pozwoli uniknąć bąbli pod materiałem i umożliwi ewentualną korektę, jeśli coś pójdzie nie tak. zwróćmy również uwagę na pomocnicze kratki, które ułatwiają cięcie okleiny na równe kawałki. To niezwykle pomocne rozwiązanie, ponieważ tylko równo i precyzyjnie docięta okleina da nam oczekiwany rezultat.

Jednak jak każda sztuka, tutaj również praktyka uczyni z nas mistrzów oklejania.

Jeśli nie mamy na czym poćwiczyć, przynajmniej nie popełniajmy poniższych błędów, do których należą:

  1. Źle dobrana okleina: zwykle powinna być ona elastyczna oraz wodoodporna. Zbyt sztywną trudno będzie nam ułożyć na meblach. Z kolei nieodporna na wodę szybko zniszczy się pod wpływem wilgoci.
  2. Złe przygotowanie mebla: przed oklejeniem powierzchnię należy odpowiednio przygotować: oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Mebel stary, z nierównościami, koniecznie powinniśmy wygładzić przy pomocy papieru ściernego. Popękaną powierzchnię należy także przeszlifować. Zwłaszcza jeśli w niektórych miejscach odchodzi od niej popękana farba.
  3. Na gładkiej i odpowiednio przygotowanej powierzchni farba trzyma się zresztą dłużej, bowiem pod nierównościami może gromadzić się powietrze. Jakiekolwiek zanieczyszczenia, które pozostawimy na powierzchni, będą się także odznaczać po naklejeniu okleiny. Także tłuszcz oraz wilgoć na pewno przyczyniłyby się do odklejania tapety i powstawania pod nią pęcherzyków powietrza.
  4. Złe przycinanie okleiny: zwykle zdarza się tym osobom, które rozpoczynają oklejanie mebla bez uprzedniego wymierzenia wszystkich jego ścianek. Tymczasem przy odrobinie wysiłku równe obcięcie okleiny nie będzie trudne, ponieważ jej tylna, papierowa część, jest naznaczona liniami układającymi się w półcentymetrowe kratki. Naklejając materiał na powierzchnię meble, pamiętajmy o uwzględnieniu kilku centymetrów zapasu na długości i szerokości. Będą to zakładki zapobiegające zadzieraniu się i odklejaniu brzegów tapety.
  5. Oklejanie od dołu do góry: z pewnością nie przyniesie zadowalających rezultatów. Oklejanie zawsze rozpoczynamy od ściany górnej. Zdejmujemy papier zabezpieczający klej, a następnie układamy okleinę na meblu równo z jego tylną krawędzią, tak aby w żadnym miejscu się nie marszczyła. Jakiekolwiek bąbelki pod okleiną sprawią, że ta będzie się odklejała. Folia naklejona krzywo: zdarza się każdemu. Spokojnie możemy naprawić ten błąd. Wystarczy, że delikatnie odkleimy okleinę, a następnie nakleimy ją ponownie. Oczywiście należy to wykonać w miarę szybko, najlepiej od razu po zauważeniu nierówności. Naklejając okleinę, mamy kilka możliwości. Po pierwsze możemy nakleić ją całościowo, mierząc wcześniej dokładnie wymiary oklejanej powierzchni, ale możemy też puścić wodze fantazji, wybierać różne wzory, łączyć kolory, zdecydować się na asymetryczne naklejanie fragmentów okleiny itp. Ważne, aby całość naklejać starannie, dociskać wszystkie fragmenty dłonią. Im dokładniej wykonamy pracę, tym lepiej.

Wśród jakich oklein możemy wybierać?

Nowoczesne okleiny są dostępne w nieograniczonych wzorach. Mogą być klasyczne, czyli drewnopodobne, jak i bogato zdobione nowoczesnymi nadrukami. Materiały różnią się nie tylko wzorami i kolorami, ale także fakturami i wykończeniem. Dostępne są całkiem gładkie folie meblowe oraz imitujące strukturę naturalnych materiałów. Do dekoracyjnego oklejania mebli możemy użyć folii matowych lub z połyskiem. Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here