fotolia.com

Prac ogrodowych, które powinniśmy wykonać, by cieszyć się soczyście zielonym trawnikiem i pięknie kwitnącymi krzewami, jest naprawdę sporo. Wydawać by się mogło, że większość z nich musimy wykonać wiosną i latem. Tymczasem okazuje się, że bez jesiennych przygotowań i zimowych porządków nasz ogród nie będzie tak piękny, jakbyśmy tego oczekiwali. Jakie zatem czynności powinny pojawić się na obowiązkowej liście rzeczy do zrobienia? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Prace ogrodowe w styczniu

Jeśli wydaje nam się, że styczeń to czas odpoczynku i w tym miesiącu nie będziemy mieli zbyt wiele do zrobienia w swoim ogrodzie, jesteśmy w ogromnym błędzie.

Niezbędne prace w ogrodzie w styczniu będą przede wszystkim dotyczyć zabezpieczenia drzewek owocowych. W tym czasie bielimy pnie drzew i osłaniamy je przed zającami. Przygotowujemy również narzędzia, które w niedługim czasie przydadzą nam się do zimowego cięcia drzew i krzewów w naszym sadzie. W pierwszej połowie stycznia możemy już ciąć pędy, które wykorzystamy przy wiosennym szczepieniu roślin.

Jeśli do tej pory nie zabezpieczyliśmy roślin ozdobnych przed mrozem, warto zrobić to właśnie teraz. Kiedy temperatura spadnie poniżej 00C, warto sprawdzić stan osłon i w razie potrzeby je zreperować. Choć początkującym ogrodnikom może wydać się to niemożliwe, to jednak faktem jest, że niektóre rośliny będą potrzebowały w styczniu podlewania. Warto nawadniać szczególnie rośliny zimozielone oraz wrzosowiskowe. Podlewamy je jednak wyłącznie w dni, kiedy temperatura wynosi powyżej 00C. Zamarznięta gleba nie jest w stanie dostarczyć roślinom wilgoci, a suche i mroźne powietrze powoduje ciągłe odparowywanie wody z igieł i liści, co może prowadzić do nadmiernego wysuszenia rośliny.

Pielęgnując rośliny, warto zwrócić uwagę także na trawę – w końcu na wiosnę będzie miała ona ogromny wpływ na wygląd całego ogrodu.

Przydomowy trawnik nie wymaga specjalnych zabiegów w styczniu. Warto jednak pamiętać o tym, by nie deptać zmrożonej trawy. W przeciwnym razie możemy bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia i gnicia. Odśnieżając ścieżki, pamiętajmy również, by nie przysypać trawnika zbyt dużą warstwą śniegu, bo wówczas trawa pod spodem także może gnić. Jeśli natomiast trawnik pokrył się warstwą lodu, powinniśmy ją usunąć, aby doprowadzić do ziemi powietrze – radzi ekspert z Grassland Farms.

Prace w ogrodzie w lutym

fotolia.com

Prace ogrodowe w lutym to już solidne przygotowanie do kolejnego sezonu. W sadzie w tym czasie rozpoczynamy przycinanie drzewek owocowych oraz krzewów. Sprawdzamy także stan zabezpieczeń przed gryzoniami i zającami oraz stan bielenia pni.

Choć ogród warzywny w lutym jeszcze śpi, my powoli przygotowujemy rozsady wczesnych warzyw. Robimy to w dobrze oświetlonym i docieplonym pomieszczeniu. Możemy przygotować również rozsadę pomidorów w kiełkowniku.

Odwiedzając ogród w lutym, należy być bardzo ostrożnym. Jeśli temperatura była dodatnia, jest prawdopodobne, że cebule roślin ozdobnych zdążyły puścić kiełki. Jeśli je zdeptamy, rośliny będą spisane na straty. W tym miesiącu należy rozpocząć produkcję własnych rozsad kwiatowych – np. okazałych petunii czy przepięknej lobelii. Początek lutego to ostatni dzwonek na wysianie begonii i pelargonii. W cieplejsze dni możemy także wykonać cięcie drzew i krzewów ozdobnych. Do końca miesiąca przycinamy również wybujałe żywopłoty. A co z trawnikiem?

W lutym nadal jeszcze trawnik nie wymaga zbyt wiele pracy. Z rozsypaniem nawozu o odpowiedniej wiosennej formulacji (najlepiej otoczkowanego, czyli wolno uwalniającego składniki odżywcze) należy wstrzymać się aż do momentu, gdy podłoże nagrzeje się do temperatury kilkunastu stopni powyżej zera – proponuje ekspert z Grassland Farms.

Prace w ogrodzie, które należy wykonać zimą, są równie istotne jak zadania, którym poświęcamy czas wiosną czy latem. Zaniedbanie trawnika, krzewów czy drzew w mroźne dni może mieć opłakane skutki i zniweczyć wieloletnie dbanie o przydomowy ogród. Dlatego jeśli wciąż zastanawiamy się, jakie prace ogrodowe zimą musimy wykonać, posłuchajmy ekspertów i odpowiednio zaplanujmy działania poświęcone ogrodowi warzywnemu, ozdobnemu i sadowi owocowemu. W ten sposób zyskamy pewność, że nasze rośliny otrzymały najlepszą opiekę, która wiosną zaprocentuje okazałym i dorodnym ogrodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here