Rodzaje i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne posiadają wiele zalet. Gdy słońce mocno świeci, chronią oczy i zapewniają odrobinę chłodu w pomieszczeniu. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku. Dodatkowo chronią przed hałasem i wzrokiem sąsiadów. Jak jednak wybrać rolety zewnętrzne i zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo?

Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

W nowo budowanych domach rolety zewnętrzne są już niemal standardowym elementem wyposażenia. Coraz częściej decydują się na nie również właściciele starszych budynków ze względu na ich liczne plusy. Rolety zapewniają też ochronę akustyczną. Są praktyczną osłoną okien, ale też posiadają walory estetyczne – w dodatku można wybierać spośród wielu modeli. Ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolet.

Przede wszystkim rolety powinny chronić przed promieniami słonecznymi i ograniczyć straty ciepła w budynku, a tym samym przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd. Stanowią też dodatkową przegrodę cieplną i osłabiają wpływ wiatru. Aby jednak mogły pełnić tę funkcję, trzeba ich właściwie używać – zaciągać w chłodne dni, z nadejściem zmierzchu oraz wtedy, gdy nie ma nas dłużej w domu.

Rodzaje rolet a sposób montażu

Najlepiej decyzję o zakupie i montażu rolet podjąć na etapie projektowania domu lub tuż po rozpoczęciu jego budowy. Wybrane systemy należy wcześniej uwzględnić w projekcie i przygotować na nie specjalne otwory okienne. Poszczególne rodzaje rolet montuje się w inny sposób, mają też inne walory użytkowe i parametry. Producenci rolet starają się odpowiedzieć na potrzeby różnych użytkowników. Cały czas udoskonalają swoje produkty, by były one funkcjonalne i estetyczne, ale też wytrzymałe.

Konkretne modele należy dopasować do swoich potrzeb – do wyboru są m.in. rolety ze zintegrowaną moskitierą, modele na szerokie ramy okienne, do okien renowacyjnych i wiele innych. Gdy podejmiemy decyzję na temat systemu, trzeba zdecydować o sposobie sterowania roletami. Do wyboru jest napęd ręczny lub elektryczny – drugi sposób jest bardziej komfortowy i staje się już standardem.

Najpopularniejsze typy rolet

Rolety elewacyjne. Najpopularniejsze są rolety elewacyjne – to najbardziej uniwersalny wybór. Są bardzo wytrzymałe i dostępne w różnych kolorach, by można było je dopasować do każdego budynku. Do elewacji domu montuje się skrzynkę rolety, tuż nad oknem, a prowadnice z boku wnęki okiennej. Zwykle wystarczą do tego kołki montażowe. Wadą mogą być nieestetyczne wypustki na fasadzie, gdyż są one podatne na zabrudzenia.

Rolety nadstawne. Są montowane jedynie na etapie budowy obiektu lub wymiany stolarki okiennej. Dzięki wypełnieniu styropianem mogą pełnić rolę izolacji przed hałasem oraz utratą ciepła.

Rolety zewnętrzne naokienne. W tym przypadku skrzynka jest mocowana do ramy okna pod nadprożem, we wnęce okiennej, a prowadnice do profili pionowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że do domu wpadnie mniej światła, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie na nieduże okna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here