Rynek biurowy w największych miastach Polski

Rynek biurowy śmiało możemy określić mianem motoru napędowego sektora nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jego udział w obrocie sięga 52%, przekroczył więc łączny wolumen transakcyjny powierzchni handlowych i magazynowych. Trwający od lat trend wzrostowy nie słabnie i w kolejnych latach możemy spodziewać się pobicia następnych rekordów.

Rekordowy popyt

W roku 2019 podaż przestrzeni biurowych przekroczyła 11 milionów metrów kwadratowych, odnotowano również najwyższych w historii popyt na poziomie 1,6 miliona metrów kwadratowych. Palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa, gdzie miały miejsce tak duże transakcje, jak najem 45 600 mkw. w Mennica Legacy Tower dokonany przez mBank, 44 800 mkw. dla Orange Polska w Miasteczku Orange oraz T-Mobile 27 400 mkw. na ul. Marynarskiej zagospodarowane przez T-Mobile. Jednak pozostałe regiony kraju odważnie doganiają rynek stołeczny. Najbardziej zauważalny progres widoczny jest na południu Polski, tu rekordzistą jest Kraków, w którym wynajęto aż 267 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. Spektakularny sukces odniosły Katowice, notując dwukrotny wzrost obrotu w stosunku do roku poprzedzającego. Jednym z czynników odpowiedzialnych za wzmożony popyt jest stale rosnąca popularność flexów – ta forma najmu zanotowała 20% wzrostu. W odpowiedzi na rekordowy popyt rośnie podaż, a tu ośrodki regionalne wyprzedziły już stolicę. Różnica jest nieznaczna (5,59 miliona mkw. w stolicy, 5,61 miliona mkw. poza nią), ale w kontekście trendu zdecydowanie zasługuje na zauważenie.

Dwukrotny wzrost popytu w Katowicach

Dynamika wzrostu rynku nieruchomości biurowych jest wyjątkowo dobrze widoczne w Katowicach. Miasto stanowiące jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i praktyczne centrum konurbacji górnośląskiej, od lat przyciąga inwestorów, kusząc doskonałą infrastrukturą i sprawnym skomunikowaniem z resztą kraju. Nadzwyczajny popyt w roku 2019 zaowocował błyskawicznymi reakcjami deweloperów. Firma TDJ Estate rozpoczęła budowę wieży KTW II, Echo Investment rozbudowuje kampus Face2Face, ruszyła budowa budynku Silesia for Business realizowana przez TriGranit. Wiadomością mniej korzystną dla najemców jest wzrost czynszów, wynikający z rosnących kosztów budowy. Średnie ceny transakcyjne dla Katowic wahają się w przedziale 13,6-14,5 euro za metr kwadratowy. Wciąż jednak udaje się znaleźć atrakcyjne propozycje, czego dowód znajdziemy na stronie  https://directoffice.pl/biura/katowice/. Firma oferuje między innymi najem lokali w nowoczesnym kompleksie FRANCUSKA OFFICE CENTRE oraz w doskonale wyposażonym A4 BUSINESS PARK. A to tylko niewielki fragment bogatej oferty, którą dysponuje Direct Office. 

Rynek biurowy poza Warszawą

Obecnie poza stolicą w budowie znajduje się 800 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Oznacza to, że rynki lokalne pozbawiły stolicę pozycji lidera. Różnica jest wprawdzie niewielka, bo wynosi zaledwie 10 tysięcy metrów kwadratowych, jednak biorąc pod uwagę idącą wraz z nią w parze spadek ilości powierzchni niezagospodarowanych, świadczy o ogromnej dynamice rozwoju regionów. Pustostany stanowią dziś 8,7% całkowitej powierzchni przeznaczonej pod najem. Przyszłość zdecydowanie rysuje się w różowych barwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here