Zwalczanie mszyc jest bardzo trudne z uwagi na wysoką płodność samic i występowanie w jednym sezonie wielu pokoleń. Przeważnie pierwsze owady pojawiają się w ogrodzie już na początku sezonu. Niezwykle ważne jest regularne sprawdzania roślin. Sprawdźmy jak można efektywnie walczyć z tymi szkodnikami.

Mszyce to częste szkodniki w ogrodzie, a ich zwalczanie do łatwych nie należy. Czytając ten artykuł, dowiesz się jakie są domowe środki na mszyce i jak stosować środki chemiczne, aby pozbyć się z roślin niechcianych gości.

Likwidację mszyc należy rozpocząć niezwłocznie po zauważeniu pierwszych skupisk szkodników. Początkowo tępienie niewielkich ilości kolonii w pierwszej fazie rozwoju nie stwarza problemów. Pamiętajmy jednak, że z każdym dniem owadów będzie coraz więcej, a uskrzydlone samice będą się przemieszczać z rośliny na roślinę, opanowując kolejne części ogrodu.

Jak zapobiegać występowaniu mszyc?
Zapobieganie jest podstawowym sposobem na ograniczenie występowania szkodników na roślinach ogrodowych. Wiosenne pokolenia mszyc często żerują na chwastach. Nadmierne zagęszczenie roślin w ogrodzie sprzyja rozwojowi tych owadów, dlatego należy systematycznie wyplewiać chwasty i przerywać rośliny na zagęszczonych grządkach warzywnych i rabatach kwiatowych.

Chemiczne środki na mszyce…
Dobierając środki do ochrony roślin, które zwalczają owady – insektycydy – należy zachować szczególną ostrożność. W szczególności preparaty do początkowych zabiegów. Zastosowanie środków w odpowiednim czasie i dawkach skutecznie zwalczy mszyce i nie będą one szkodliwe dla środowiska. Co bardzo ważne, popularne preparaty należące do grupy pyretoidów można stosować tylko raz w sezonie, w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza i na początku sezonu. Są to środki nieselektywne, szkodliwe także dla owadów pożytecznych. Inne insektycydy jak, chloronikotyle, fosforoorganiczne, karbaminiany można stosować przemiennie, tak aby po sobie stosować różne grupy chemiczne. Istotne jest, aby stosować dawki i przestrzegać terminów podanych przez producenta w instrukcji stosowania, która powinna być dołączona do opakowania. Po więcej informacji zapraszamy również na Target.com.pl, gdzie są szeroko opisane sposoby walki z mszycami w ogrodzie.

Jeśli jesteśmy przeciwnikami chemicznego zwalczania mszyc, możemy zastosować sposoby domowe, ale pamiętajmy, że nie są one tak skuteczne, jak użycie środków chemicznych. Naturalnymi sposobami są: napary, gnojówki z pokrzywy lub wywary z krwawnika pospolitego. Właściwości zwalczające mszyce posiadają także: lulek czarny, cebula, czosnek, rumianek pospolity, bieluń czy mniszek lekarski. Domowe i naturalne sposoby sprawdzą się w początkowej fazie rozwoju mszyc i ograniczą ich populację do nieszkodliwego minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here