Sposób na piękny i ekologiczny dom

0
1475

Budowa własnego domu to niezwykle kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, warto dokładnie zastanowić się jak, ma wyglądać budynek i w jakiej technologii powinien zostać postawiony. W Polsce największą popularnością nadal cieszą się domy murowane, budowane z cegieł lub pustaków. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób decyduje się na domy drewniane budowane z bali. Rosnący popyt na tego rodzaju konstrukcje sprawia, że warto przyjrzeć im się bliżej i poznać ich najważniejsze cechy.

Drewno jako materiał do budowy domów znany był ludzkości od dawien dawna. Podstawową zaletą tego materiału jest jego ekologiczność i naturalność. Zwolennicy tego rodzaju konstrukcji podkreślają, że we wnętrzach domów zbudowanych z drewna panuje korzystny mikroklimat, wpływający pozytywnie na zdrowie człowieka. Wynika to przede wszystkim z higroskopijnych właściwości drewna, czyli zdolności do regulowania poziomu wilgotności. Inną istotną zaletą drewnianych domów jest to, że ich budowa trwa znacznie krócej niż budynków murowanych. Domy z bali całoroczne stawiane są w ciągu trzech miesięcy. Poza budową fundamentów pozostałe prace budowlane wykonywać można niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Tempo budowy jest w dużej mierze uzależnione od wyboru ekipy budowlanej i jej doświadczenia w stawianiu tego rodzaju konstrukcji. Oferta niektórych firm ogranicza się wyłącznie do postawienia domu w stanie surowym. Na rynku znaleźć można jednak już także i podmioty, oferujące swym klientom domy z bali pod klucz. Klient wybierający tego rodzaju kompleksową ofertę oszczędza czas i pieniądze, ponieważ nie musi szukać fachowców, którzy będą wykonywać kolejne czynności. Jest to istotna zaleta, zwłaszcza w sytuacji, gdy na rynku brakuje rąk do pracy, a najlepsi specjaliści mają terminarz wypełniony na kilka miesięcy naprzód.

Wiele osób rozważających budowę domów z bali zastanawia się nad tym, jak wygląda izolacyjność oraz palność tego rodzaju konstrukcji. Okazuje się, że jeśli chodzi o energooszczędność i bezpieczeństwo ogniowe, to domy drewniane z bali niewiele różnią się od tych murowanych. Zarówno w przypadku drewnianych, jak i murowanych budynków newralgiczne elementy, takie jak fundamenty, ściany czy dach są odpowiednio izolowane. Dzięki temu, że drewno używane do budowy domów z bali ma niski poziom wilgotności, nie jest łatwopalne. Oczywiście klienci, którym takie zapewnienia nie wystarczają, mogą zdecydować się na pokrycie całej konstrukcji dodatkowym preparatem ognioodpornym.

Powyższe cechy sprawiają, że budowa domów z drewna jest znakomitą alternatywą dla konstrukcji murowanych. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że domy drewniane są często tańsze w budowie od swych murowanych odpowiedników, logiczne staje się, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here