Sposoby na mrówki w ogrodzie

Wśród ogrodowych szkodników są także takie, które przynoszą nam i naturze sporo korzyści. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy jest ich za dużo. Właśnie tak wygląda sytuacja z mrówkami. Ci sanitariusze lasów nie wyrządzają większych szkód naszym uprawom (mogą wpłynąć na nie nawet pozytywnie) jeżeli jednak kolonia rozrasta się do niebotycznych rozmiarów, musimy rozpocząć walkę. Doprowadzają do erozji gleby, odkrywają i podjadają korzenie i chronią mszyce. Mrówki szybko rozpoczynają swoją ekspansję i w poszukiwaniu pożywienia wyruszają do gospodarstw domowych, a to niechciani sąsiedzi, których ciężko się pozbyć. Warto poznać sposoby na walkę z mrówkami w ogrodzie.

Mrówki w ogrodzie

W umiarkowanych ilościach mrówki nie wyrządzą krzywdy naszemu ogrodowi. Stanowią ważny element ekosystemu i po prostu muszą być obecne w naturze. Sytuacja zmienia się, jeżeli założyły w nim lub bezpośrednio w jego pobliżu gniazdo. W takiej sytuacji można spodziewać się niezwykle przykrych konsekwencji. Mrówki potrafią niszczyć ogrodowe budowle, drzewa, uprawy, wysuszają ziemię, odkrywają korzenie, niezwykle chętnie lgną do pozostawionego na wierzchu pokarmu. Chętnie zapewniają także ochronę mszycom, ponieważ żywią się produkowaną przez nie spadzią. To wszystko sprawia, że kolonia mrówek, chociaż z założenia niegroźna, może być zabójcza dla naszego ogrodu. Właśnie dlatego warto rozpocząć z nimi zaplanowaną i konsekwentną walkę.

Zniszczenie gniazda mrówek

Jeżeli w naszym ogrodzie znacznie zwiększyła się liczba mrówek, oznacza to, że najprawdopodobniej królowa założyła w nim lub w jego okolicy gniazdo. Niestety, zabijanie kolejnych osobników nic nie da, ponieważ gniazdo potrafi w niesłychanie szybkim tempie wyrównać straty. Właśnie dlatego walkę z tymi owadami powinniśmy rozpocząć od zlokalizowania mrowiska. Następnie zalejmy je insetycydem i czekajmy na efekt.

Środki przeciw mrówkom

Jeżeli nie potrafimy ustalić gniazda, pozostaje nam walka korespondencyjna. Niestety domowe metody rzadko kiedy zdają egzamin, zwłaszcza w przypadku bardzo licznej i agresywnej kolonii. Zaopatrzmy się w środki mrówkobójcze i rozsypmy je w miejscach, w których żerują owady. Robotnice zaniosą zatruty pokarm do gniazda i przekażą go królowej, co w krótkim czasie powinno przełożyć się na wytępienie całej populacji. Skuteczne okazują się być także płytki owadobójcze, które możemy umieszczać na trasach ich przemarszu.

Profilaktyka

Jak zawsze najważniejsza okaże się być profilaktyka. Przede wszystkim unikajmy pozostawiania okruszków jedzenia, które może przyciągnąć uwagę mrówek. Pozatykajmy także wszystkie szczeliny, którymi mogą przedostawać się do budynków i pomieszczeń. Przed osiedleniem powinno także odstraszyć je zasadzenie w ogrodzie czosnku, pietruszki, pokrzyw lub pomidorów, ponieważ owady nie przepadają za ich zapachem. Jeżeli zaobserwowaliśmy wzmożoną działalność mrówek w ogrodzie, profilaktycznie możemy opryskać okolice domostwa środkami przeciw mrówkom, pozwoli nam to uniknąć ekspansji owadów w kierunku domostwa.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here