Nie zawsze zakup antyków przed renowacją to dobra inwestycja. Najwygodniej jest kupować stare meble po renowacji, gotowe do wyeksponowania w domu. Starocie jak nowe słono jednak kosztują. Z tego powodu wielu z nas decyduje się kupować antyki w stanie do renowacji. Niestety naprawa wielu spośród często występujących uszkodzeń mebli okazuje się trudna i kosztowna.

Nawet na pozór współczesny wystrój mieszkania można wzbogacić, wprowadzając do niego pojedynczy zabytkowy lub stylizowany na antyk mebel. Jak wybrać zabytkowy mebel? Jakie antyki warto mieć w swoim wnętrzu, aby podkreśliły jego charakter nie stanowiąc jednocześnie dusznego wypełnienia?

Stare meble, niezależnie od czasów, z których pochodzą, zawsze wnoszą do wnętrz autentyzm i niepowtarzalność. Choćby krzesła z PRL-u, kredens po babci, a jak mamy szczęście to artdecowski sekretarzyk. Warto się rozejrzeć za starymi meblami na własnym strychu, w piwnicy czy na targu staroci. Nie dość, że zapłacimy za ne mniej to jeszcze stworzymy oryginalny wystrój wnętrza. Jeśli mebel jest w dobrym stanie nie trzeba go będzie nawet odnawiać. A nawet jeśli będzie wymagał interwencji, tym bardziej zyska dla nas na wartości. Już jeden element, np. stół, komoda czy krzesła są w stanie nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Można też wyszukać lustro w dekoracyjnej ramie czy stary obraz bądź lampę. Dobrym pomysłem jest łączenie starych rzeczy z nowymi. Taki eklektyczny wystrój łatwo dostosować do indywidualnych preferencji, łatwo też do niego dobrać dodatki i akcesoria. Mieszając przedmioty z rożnych okresów stworzymy współczesną aranżację wnętrza, ale bez sztampy.

Jak można przywrócić dawna świetność starym meblom?

Na ogół dość łatwo (choć niekoniecznie szybko ani tanio) i z dobrym skutkiem można usztywnić niestabilną konstrukcję mebla antycznego. Na ogół musi się tym jednak zająć stolarz, który rozłoży mebel na części. Samodzielnie – ale koniecznie posiłkując się fachowym poradnikiem – możemy spróbować przywrócić stabilność rozchwianemu krzesłu czy kiwającemu się stolikowi. Specjalista jest też niezbędny, gdy trzeba uzupełnić brakujące elementy w antykach, np. nóżki, półki, drzwiczki czy szuflady. Ze względu na konieczność dobierania drewna lub forniru o odpowiednim usłojeniu i odcieniu musimy się tu liczyć z kosztami. Na ogół dość łatwo (korzystając z własności pary wodnej) można zlikwidować szpecące antyczny mebel wgniecenia. Trudniej bez szkody dla mebla usunąć plamy (np. z atramentu) i odbarwienia (np. sczernienie powstałe wskutek długotrwałego kontaktu drewna z wodą). Pamiętajmy jednak, że proces naprawczy wiązał się będzie z koniecznością zdjęcia warstwy politury, lakieru czy farby – tę powłokę trzeba będzie następnie odtworzyć. O ile zaś rysy, zmatowienia oraz ślady od wody lub gorąca można dość łatwo usunąć lub zamaskować w warunkach domowych, o tyle wykończenie mebla na nowo trzeba oddać w ręce profesjonalnego konserwatora antyków.

Sypialnia i stare meble!

Wybierając zabytkowe meble do wnętrza sypialni pamiętać musimy o naczelnej zasadzie – harmonia i ład przede wszystkim. Sypialnia musi pozostać pomieszczeniem wyzbytym z niepotrzebnych gratów i bibelotów, aby nic nie zakłócało naszego wypoczynku. Ograniczmy się zatem wyłącznie do zabytkowego mebla, którego byt w sypialni determinuje jego konieczność i wysoka funkcjonalność.

Toaletka jest meblem we wnętrzu jeśli nie niezbędnym, to na pewno wymarzonym przez każdą stylową kobietę. W zależności od powierzchni wnętrza sypialni jakim dysponujemy, wybrać możemy pełnoplastyczną i masywną toaletkę z szufladami i szafką w dolnej części wraz z zintegrowanym, trójdzielnym lustrem powyżej, bądź jedynie efektowną, wąską konsolkę z dwiema szufladkami. W przypadku stylizowanej konsoli możemy ustawić na niej nowoczesne lustro lub zawiesić nad nią szeroką, lustrzaną taflę, co przyda wnętrzu dozy eklektyzmu. Umieszczone po obu  stronach szklanej tafli wzdłużne listwy z żarówkami odzwierciedlą konotacje z teatralną garderobą gwiazd. I niezwykle pomogą przy kreacji makijażu. Warto przy wyborze toaletki lub konsolki przekonać się do mebli w stylu art deco, z uwagi na ich ekskluzywny i ponadczasowy charakter. Jest ich też całkiem sporo w sklepach z antykami oraz w pracowniach konserwatorskich, gdzie często możemy nabyć zarówno gotowy, odrestaurowany mebel, jak i wstępnie oczyszczony, przygotowany do dalszych prac wykończeniowych

Salon również jest świetnym miejsce dla starych mebli!

Salon, jako zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu, daje też większe pole do eksperymentów z meblami zabytkowymi. Może być to wrażenie złudne i prowadzić do przesady. Jak wybrać zabytkowy mebel do salonu? Jakie antyki sprawdzą się w pokoju dziennym? Wprowadzając antyki do tego wnętrza sugerujmy się zasadą prostoty i minimalizmu, decydując się raczej na jeden, reprezentacyjny mebel, niż na kilka oderwanych od siebie stylistycznie egzemplarzy. Prawidłowe łączenie różnych stylów we wnętrzu wymaga niejednokrotnie konsultacji z architektem wnętrz. Chcąc samodzielnie urozmaicić wnętrze nowoczesnego salonu antykami, zdecydujmy się na spełnienie jednego meblarskiego marzenia – za to spektakularnego!

Jednym z najczęściej wybieranych starych mebli jest fotel!

Fotel – posiadanie unikatowego, stylowego fotela to marzenie o tyle częste, co praktyczne. Stylizowany „uszak” w ciekawej tapicerce celnie przykuje uwagę każdego z naszych gości. Modele dostępne zarówno w ciężkich (choć trywialnie różowych) aksamitach, jak i bardziej trwałych tkaninach stricte obiciowych, możemy dostać już w bardzo wielu miejscach. Dobrany do niego podnóżek w tym samym obiciu, zwieńczy dzieło. Ekspozycja fotela przy kominku doda stylizacji animuszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here